Pokyny pro mezinárodní pracovní kynologii FCI
platné od 1. 1. 1995
(schválené komisí FCI pro pracovní kynologii dne 6. září 1993 v Lummen (Belgie) a přijaté FCI dne 13. prosince 1993 ve Stockholmu)

Pokyny byly zpracovány komisí v německém jazyce. Při případných nejasnostech, vyplývajících z překladu do jiných jazyků, je rozhodující německý text.

IPO1

IPO2

IPO3

přílohy k IPO: 
schéma provádění poslušnosti stupně 3 - obrázek 1, obrázek 2

 

II. Mistrovství světa (MS)

 

Mezinárodní zkušební řád (IPO) třídy 1+2+3

I. Všeobecná ustanovení

1. Zkoušky dle mezinárodního zkušebního řádu
Organizacím členských států se doporučuje provádět akce dle mezinárodního zkušebního řádu. Způsob posuzování má probíhat ve všech členských státech podle přijatých ustanovení. Organizace členských států mohou organizovat provádění jednotlivých výkonů odděleně a to:
a) obranu a poslušnost
b) práce na stopě
Zadání CACITu nepřicházejí v těchto případech v úvahu.

2. Zkoušky dle mezinárodního zkušebního řádu (IPO) - třídy 3 se zadáním CACITu
Organizacím členských zemí se doporučuje provádět zkoušky podle IPO s vyžádáním CACITu u FCI. V tomto případě je třeba k takovéto zkoušce pozvat ostatní členské státy. Závazná je účast nejméně 2 rozhodčích. Při zahraniční účasti musí být pozván ještě nejméně jeden rozhodčí z jiné země.

3. Stupně zkoušek
Mezinárodní zkušební řád je rozdělen na:
- mezinárodní zkušební řády třídy 1 (IPO 1)
- mezinárodní zkušební řády třídy 2 (IPO 2)
- mezinárodní zkušební řády třídy 3 (IPO 3)

4. Prověrka chování psa k cizí osobě
I. Všeobecné podmínky

1) Prověrky se zúčastňují všichni přihlášení psi ke zkouškám IPO 1-3.
2) Součástí této prověrky je i kontrola tetovacích čísel psů.
3) Psi, kteří při této prověrce neobstojí, nejsou rozhodčím k přihlášené zkoušce připuštěni.
4) Pokud pes, i když při prověrce obstál, v průběhu zkoušky projeví výraznou a přesvědčivou bázlivost, nebo naopak neodůvodněnou a těžko zvládatelnou útočnost, je rozhodčím z další účasti na prováděné zkoušce vyloučen.

II. Průběh prověrky
1) Prověrku provádí rozhodčí, který je delegován na zkoušky a to těsně před jejich započetím v běžném prostředí, bez jakýchkoliv mimořádných rušivých vlivů (ku příkladu v prostorách stop).
2) K prověrce jsou předváděni rozhodčímu zúčastnění psi jednotlivě.
3) Psovod psa upoutá na vodítko a posadí nebo postaví si jej k noze. Vodítko nesmí být napnuto, pes je bez náhubku.
4) Rozhodčí, aniž by použil jakýchkoliv pro psa dráždivých či výhružných pohybů, se přiblíží normální chůzí ke psu, který se svým psovodem stojí proti němu čelem. Po domluvě s rozhodčím, může psovod psa přidržovat za obojek. Po přiblížení těsně ke psu provede kontrolu tetovacího čísla.
5) Pes se má chovat klidně, a to jak při přibližování se rozhodčího, tak i při kontrole tetovacího čísla.

III. Hodnocení
1) Kladné chování psa - sebevědomý - jistý - pozorný - temperamentní - nebojácný
2) Přípustné chování psa - trochu těkavý - lehce podrážděný - lehce nejistý
Takovýto psi jsou k přihlášené zkoušce připuštěni, rozhodčím jsou však v celém jejím průběhu pozorně sledováni.
3) Záporné chování psa: zcela výrazná a přesvědčivá nejistota - bázlivost - kousavost - útočnost Psi s takovýmto způsobem chovám se nemohou přihlášené zkoušky zúčastnit.
4) Podmínky účasti
Stáří psů je k připuštění na:
- mezinárodní zkoušku třídy 1-18 měsíců
- mezinárodní zkoušku třídy 2 - 19 měsíců
- mezinárodní zkoušku třídy 3-20 měsíců
5) Jeden rozhodčí smí posoudit v jednom dnu nejvíce 10 psů.
Je-li přihlášeno více psů, musí se zkouška o polovinu nebo o celý den prodloužit, nebo je třeba přizvat další rozhodčí. Určení nejmenšího počtu účastníků je ponecháno na rozhodnutí jednotlivých organizací členských zemí (v ČR minimálně 5). V jednom zkušebním termínu může být pes připuštěn k vykonání pouze jednoho stupně zkoušky. Pokud pes získal výcvikovou značku, může být připuštěn k vyššímu stupni zkoušky až za 4 týdny. Dosáhne-li stupně 3, pak je již záležitostí psovoda, kdy předvede svého psa k dalším zkouškám.
Pes, který obdržel třikrát známku "výborný" se zadáním výcvikové značky, musí v následujícím roce pracovat v následující třídě IPO. Není dovoleno, aby týž den byl jeden psovod účasten na zkouškách u dvou různých organizací nebo svazů. Ke zkouškám se mohou přihlásit pouze zdraví psi. Agresivní a bázlivé psi musí rozhodčí ze zkoušky vyloučit.

6. Počty bodů a hodnocení
V každém oddíle se zadává maximální počet 100 bodů, takže nejvyšší počet je 300 bodů. Výcvikovou značku je možno zadat jen tehdy, jestliže pes v každém z oddílů a, b, c dosáhne nejméně 70 bodů.

Podle dosaženého počtu bodů jsou udělovány následující známky:
0 až 209 bodů = nedostatečná
210 až 239 bodů = uspokojivá
240 až 269 bodů = dobrá
270 až 285 bodů = velmi dobrá
286 až 300 bodů = výborná

Při rovnosti bodů u více psů rozhoduje dosažený počet bodů v oddíle C. Pokud toto nevede k rozhodnutí, rozhoduje počet bodů získaných v oddíle B.

7. Vystupování účastníků zkoušek
Na začátku zkoušky hlásí psovod v základním postoji na pokyn delegovanému rozhodčímu své jméno a jméno svého psa, který sedí upoután nebo volně u nohy psovoda. Průkaz původu, přihlášku a výkonnostní průkaz psa odevzdá před zahájením vedoucímu zkoušek.

Jestliže jen část na zkouškách podmíněna členstvím v kynologickém svazu, je nutno prokázat se členským průkazem. Každý účastník se bez námitek podřizuje pokynům rozhodčího a vedoucího zkoušek. Psovod musí svého psa předvádět sportovně, bezvadným způsobem. Úmyslné přestupky (surové zacházení) mohou mít za následek vyloučení z další účasti. Rozhodnutí v této věci přísluší ve všech případech rozhodčímu. Rozhodnutí rozhodčího nebo rozhodčích je konečné, protest proti němu není přípustný. Slovní povely mohou být vydávány v úředním jazyku psovoda.

Na zkoušce smí být pes veden jen na takovém obojku, který není nastaven na stahování. Kožené a ostnaté obojky jsou zakázány. Po ukončení každého cviku smí psovod pochválit svého psa jen jednou. Pomoc tělem není dovolena, bude-li použita, následuje bodová ztráta.

8. Vedení psa u pravé nohy
Tělesně postižení psovodi, kteří vzhledem k postižení nemohou vést svého psa po levé straně, smějí svého psa vést u pravé nohy. V takovém případě platí ustanovení tohoto řádu o vedení psa u levé nohy analogicky pro pravou stranu.

9. Povinnosti vedoucího zkoušek
Před zahájením zkoušek předloží vedoucí zkoušek delegovanému rozhodčímu potvrzení o schválení konání akce příslušným kynologickým svazem. Vedoucí zkoušek předá rozhodčímu potřebné zápisníky pro posuzování a další podklady pro zkoušky, v nichž musí být zaneseny všechny potřebné údaje (Výsledková listina). Z pověření pořadatele musí vedoucí zkoušek zajistit vhodný a zkušebnímu řádu odpovídající terén na stopy a připravit příslušný počet odborně poučených kladečů.

Musí se postarat o dostatečný prostor k provádění cviků poslušnosti a obrany a jeho vybavenost. Odpovídá za přípravu jednoho nebo dvou proškolených pomocníků. Ti musí být vybaveni bezpečným ochranným oděvem, jakož i potřebnými pomůckami. Dále zajišťuje skupinu nejméně 4 osob, potřebných pro průběh zkoušky.

Vedoucí zkoušek ručí za řádný průběh zkoušek a celou dobu jejich trvání je k dispozici rozhodčímu. Musí se starat o to, aby vyhodnocovací podklady byly v dostatečném počtu a vždy připraveny.

 

II. Mistrovství světa (MS)

1. Organizace mistrovství světa
Mistrovství světa se pořádá každoročně. Vítězi je přiznán titul Mistr světa a návrh na udělení CACITu. Organizace členských zemí, které chtějí pořádat mistrovství světa, se musí dva roky předem písemně přihlásit u předsedy komise pro pracovní kynologii FCI. Přihláška má obsahovat:
- název kynologického svazu
- místo a datum konání
- datum uzávěrky přihlášek
- jméno a adresu vedoucího soutěže
- nákres terénu v měřítku 1: 5000

Místo soutěže má být podle možností položeno tak, aby bylo pro každou členskou zemi dosažitelné bez zbytečných zajížděk a velkých časových ztrát. Organizace členské země, která převezme uspořádání mistrovství světa, nese plnou odpovědnost za hladký průběh.

Po přidělení organizace mistrovství světa požádá pořadatel cestou vedoucího kynologického svazu své země FCI o zadávání CACIT. Minimálně čtyři měsíce před konáním zve pořádající země ostatní členské země FCI k účasti.

Komise pro pracovní kynologii FCI určí dozorčího, který provádí hlavní dohled nad průběhem MS. Tato osoba je odpovědná za dodržování "Pokynů pro provádění MS ve výkonu pracovních plemen psů FCI", které vydala komise pro pracovní kynologii FCI. Závěry ze schůzí organizačního výboru musí být této osobě předávány písemně. Pro stopy je stanoven jako dozorčí osoba rozhodčí. Přejímá následující úkoly:
a) spolupracuje při výběru prostorů pro pokládání stop při přípravě MS,
b) v průběhu MS provádí dozor nad prostory stop a nad losováním,
c) dohlíží na včasný nástup psovoda
Dozorčí osoba nesmí být z pořádající země.

2. Podmínky účasti
K účasti na MS mohou být připuštěni pouze psi vybraní příslušnou zemskou organizací, kteří mají složenu nejméně jednu zkoušku IPO 3 se zadáním výcvikové značky. Poslední podmínky platí i pro připuštění ke zkouškám IPO se zadáním CACITu.
Zadám CACITu je vyhrazeno pouze pro plemena pracovních psů zavedených v seznamu vydaném FCI.

Každý psovod musí být příslušníkem kynologické organizace, která je členem FCI. Pes musí být zapsán v plemenné knize uznávané FCI. Zemské kynologické organizace zasílají organizátorům přihlášky svých účastníků hromadně do stanoveného termínu. Přihlášky musí být potvrzeny a podepsány příslušnou zemskou organizací. Před zahájením se provádí veterinární prohlídka. Nemocní psi, kryptorchidi a monorchidi nejsou připuštěni. Háravé feny se mohou účastnit za podmínky, že budou drženy odděleně od ostatních účastníků a na poslušnost a obranu budou nastupovat jako poslední.

Každá země může přihlásit maximálně 6 účastníků.
Družstvo tvoří psovodi třech nejvýš ohodnocených psů.

3. Výkonnostní průkazy psů
Výkonnostní průkazy psů vystavené organizací členské země jsou povinné a každá členská země je před zahájením mistrovství světa hromadně předá pořadateli.

4. Rozhodčí
Rozhodnutí rozhodčího je konečné. Pro mistrovství světa jsou jmenování 3 rozhodčí. V každém oddílu soutěže vykonává funkci jeden.
Rozhodčí nesmí být z pořádající země. Rozdělení rozhodčích do oddílů A, B a C určuje komise pro pracovní kynologii FCI.

Ustanovení o proplácení náležitostí rozhodčích je uvedeno v pokynech pro provádění MS. Pokud rozhodčí ovládá jen jeden jazyk, bude mu dán pořadatelem k dispozici tlumočník, který je obeznámen s kynologickou terminologií.

5. Výcvikové značky
Komise pro pracovní kynologii FCI předá po mistrovství světa zdarma upomínkovou medaili každému psovodu, který se svým psem splnil podmínky pro udělení výcvikové značky.

Pořadatel předá FCI výsledkovou listinu s uvedením jmen psovodů, jejich státní příslušností, jmen psů a dosažených bodů. Pořadí bude seřazeno podle bodového zisku, přičemž nejdříve budou uvedeni psi, kteří získali výcvikovou značku.

6. Čestné ceny
V zájmu propagace mezinárodních soutěží ve výkonu se členským zemím FCI doporučuje, aby pořádající organizaci věnovaly pro psovody čestné ceny.

7. Vedoucí soutěže
Pořádající organizace jmenuje kvalifikovaného vedoucího soutěže.

Jeho úkolem je především:
- příprava a rozdělení dostatečně velkého soutěžního terénu
- ustanovení dostatečně velkého počtu pomocníků (pořadatelů, kladečů stop, figurantů, administrativního personálu atd.)
- příprava posudkových listů pro rozhodčí
- vylosování pořadí startujících v předvečer akce
- spolehlivé a rychlé zpracování výsledků pro určení vítěze a stanovení pořadí účastníků.

8. Průběh soutěže
Pořadatel vydá časový plán, z kterého může každý účastník zjistiti svůj startovní čas. Tento časový plán musí být zpracován tak, aby každému účastníku zůstal mezi jednotlivými oddíly soutěže časový prostor minimálně dvě hodiny (vyjma háravých fen v oddíle B/C)

9. Práce na stopě
Potřebné údaje o položení stopy, její délce, stáří, počtu předmětů, jejich velikost, atd. jsou uvedeny v oddílu IPO cizí stopa. Náhradní stopa se pokládá v případě, kdy se původní stopa stala nepoužitelnou cizími vnějšími vlivy, například změnou terénu zemědělskými pracemi, většími skupinami osob, atd.

10. Poslušnost a obrana
Tyto výkony se provádějí na stadiónu střídavě v jednom a tomtéž prostoru. Pro obranu musí mít stadión délku asi 100 m a šířku asi 30 m. Na ploše stadiónu je nepravidelně rozmístěno šest umělých zástěn. Figurant musí mít kompletní ochranný oděv (kabát a kalhoty). Oblek musí figurantovi umožňovat přirozený a temperamentní pohyb.

11. Vystupování psovodů
Vystupování psovodů se hodnotí všeobecně při jednotlivých cvicích. Nekorektní vystupování při úvodním hlášení, resp. mezi jednotlivými cviky, se hodnotí při následujícím cviku, odhlášení při cviku předchozím.

12. Pojištění
Pořadatel zajišťuje pojištění rozhodčích a pomocníků. Za škody způsobené psem zodpovídá jeho psovod. Jako držitel psa proto musí být pojištěn proti následkům.

13. Tiskopisy
Mezinárodní zkušební řád a posudkové listy jsou k dispozici u kynologického svazu členské země, nebo se získají prostřednictvím komise pro pracovní kynologii FCI.

14. CACIT
Viz zvláštní ustanovení

 

Připravil: Ivo Přikryl

Zpracovala: Klementová Hana