V. Mezinárodní zkušební řád třídy 3 (IPO 3)

Oddíl A: výkony v práci na stopě
Nejvyšší počet bodů 100
- slovní povel "hledej"
- sledování stopy = 80 bodů
- 3 předměty (7 + 7 + 6) = 20 bodů

Hledání třech předmětů na asi 800 metrů a minimálně 60 minut staré cizí stopě. Stopa má čtyři pravé úhly, určuje ji rozhodčí podle návaznosti na prostor a průběh stopy předchozího psovoda. Stopy musí být položeny různým způsobem, např. lomy a předměty nesmí být ve stejných vzdálenostech. Nášlap stopy musí být dobře označený štítkem, který je zastrčen do země vlevo od nášlapu. Na nášlapu setrvá kladeč nějaký čas, potom vykročí v určeném směru a položí první předmět po asi 100 krocích, druhý předmět položí uprostřed druhého nebo třetího úseku aniž by přitom měnil způsob chůze. Třetí předmět položí na konec stopy. Potom se kladeč vzdálí několika kroky v přímém směru a stranou se vrátí zpět. Stopu vypracovává psovod se psem bud' na 10 metrů dlouhé šňůře nebo na volno. Oba způsoby jsou hodnoceny stejně. Jestliže psovod nedokončí stopu v linutu 20 minut, bude rozhodčím odvolán.

Prováděcí ustanovení
Před položením ukáže kladeč předměty rozhodčímu, nebo osobě odpovědné za kladení stop. Smí být použity jen běžné předměty dobře nasycené pachem kladeče, které měl kladeč předtím nejméně 30 minut v kapse, o délce 10 cm, šířce 2-3 cm a tloušťce 0,5-1 cm. Během pokládání stopy musí být psovod se psem v úkrytu. Pach stopy nemá být pokud možno během pokládání předmětů měněn. Kladeč stopy nesmí narušovat povrch terénu, nebo zůstávat stát. Předměty nemají být pokládány vedle stopy, ale na stopu.
Psovod se psem se připraví na výkon sledování stopy. Na výzvu se hlásí se psem rozhodčímu a udává, jestli pes předměty zvedá nebo označuje. Obojí dohromady, tedy zvedání i označování je chybné. Na pokyn rozhodčího je pes pomalu a klidně přiveden k nášlapu a uveden na stopu. Před pachovou prací, během uvádění a po celou dobu sledování stopy je jakékoliv násilné ovlivňování psa zakázáno. Při uvádění je psovi dán dostatek času k navětření stopy. Musí být zabráněno všemu, co v psovi vyvolává snahu k prudkému vyběhnutí. Pes má postupovat na stopě klidně s nízkým nosem. Jakmile začne pes stopu sledovat, zůstává psovod stát a nechává předepsanou 10 m dlouhou stopovací šňůru prokluzovat v rukou. Následuje svého psa v odstupu asi 10 m i v případě, kdy pes stopuje na volno. Jakmile pes nalezne předmět, musí jej bez povelu psovoda ihned zvednou, nebo také přijít k psovodovi. Každý postup s předmětem vpřed, nebo zvedání vleže, je chybné. Označovat může pes vleže, v sedě, nebo ve stoje. Psovod nechá stopovací šňůru ležet na zemi a jde ihned ke psu. Nalezený předmět ukazuje zvednutím do výšky. Pak pokračuje psovod se svým psem ve sledování stopy Po ukončení stopy předkládá předměty rozhodčímu.
Psovodu je dovoleno jít ke psu, který předmět zvedl. Je chybou, pokračuje-li pes dál s předmětem.
Pokud psovod neodkládá stopovací šňůru, musí být tato prověšena. Stopovací šňůra musí být připevněna na stopovacím postoji, nebo, není-li použit, na obojku psa. Možnost volného sledování stopy zůstává zachována. Používání volných přídavných řemenů není dovoleno. Vedení stopovací šňůry se ponechává na psovodovi.
Očichání tabulky na označení začátku stopy není chybou.
Vzdálí-li se psovod od stopy na délku vodítka, následuje ukončení stopy. Opustí-li pes stopu a je psovodem zadržován, je 1x vyzván rozhodčím, aby psa následoval. V případě opakování následuje ukončení stopy.

Hodnocení
Chybné uvedení, neklid, časté otáčení, ověřování na lomech, trvalé povzbuzování, nečisté zvedání nebo označování předmětů, upuštění zvednutého předmětu, bude postiženo bodovou ztrátou až 4 body. Opakované uvádění, silný neklid, vyprazdňování se psa na stopě, hledání myší a pod. má za následek ztrátu až 8 bodů.
Za chybně zvednuté, nebo chybně označené předměty mohou být odebrány až 4 body. Za každý nenalezený 1. a 2. předmět se odebírá 7 bodů, za nenalezený 3. předmět 6 bodů. Za zvednutí jiného na stopě nepoloženého předmětu, se odebírají 4 body.

Oddíl B : Výkony v poslušnosti
Nejvyšší počet bodů 100

Každý jednotlivý cvik začíná a končí v základním postoji. Rozhodčí dává pokyn k zahájení cviku. Všechno ostatní, jako obraty, zastavení, změna způsobu chůze, atd., se provádí bez pokynu rozhodčího. Psovod však může rozhodčího o povely požádat.
Přechod z poklusu do pomalé chůze musí být proveden bez mezikroků normálního kroku. Obraty vlevo jsou dovoleny dvěma způsoby.
Zastavení musí být provedeno přesně podle IPO schématu. Při povelu "k noze" z přesednutí, může pes k noze psovoda usednout přímo, nebo až psovoda obejde. Cviky 2 a 3, také 4 a 5 musí být jeden po druhém provedeny po sobě v přímém směru (ne zpět k základnímu postavení). Ke cvikům 6 a 7 se musí použít odpovídající aportovací činky, které jsou připraveny na cvičišti.

1. Ovladatelnost bez vodítka (10 bodů) Zvukový povel "k noze"
Psovod s neupoutaným psem se hlásí rozhodčímu. Vodítko má psovod schováno tak, aby ho pes nemohl vidět. Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postoje, na povel "k noze" ho pes radostně následuje. Na začátku cviku jde psovod se psem v přímém směru 40-50 kroků bez zastavení, provede obrat čelem vzad a po 10-15 krocích provede poklus a pomalou chůzí, minimálně 10 kroků. V obvyklé chůzi potom provede minimálně jeden obrat vpravo, vlevo a čelem vzad. Obrat čelem vzad se provádí vlevo. Pes zůstává svou lopatkou stále na úrovni kolena levé nohy psovoda, nesmí předbíhat, opožďovat se nebo vzdalovat se do strany. Jen při vykročení a změně způsobu chůze je psovodovi dovolen povel "k noze". Při zastavení má pes rychle bez povelu usednout. Psovod přitom nesmí měnit základní postoj, zejména nesmí přistupovat k odsednuvšímu si psovi. Na pokyn rozhodčího prochází psovod se psem skupinou minimálně 4 osob. Psovod se ve skupině minimálně jednou zastaví. Skupina osob se volně pohybuje sem a tam. Zpožďování, předbíhání a vychylování psa do strany a zpomalování psovoda při obratech je chybné.

V průběhu výše popsaných cviků z ovladatelnosti bez vodítka (ne však při průchodu skupinou) se 2x vystřelí (ráže 6-9 mm). Pes má k výstřelům zachovat lhostejnost. Jestliže pes projevuje strach z výstřelu, je okamžitě ze zkoušky vyloučen. Jestliže projevuje útočnost, je to podmíněně chybné, pokud je ještě ovladatelný. Plný počet bodů je možno zadat jen za plnou lhostejnost k výstřelu.

Prováděcí ustanovení
Na lhostejnost k výstřelu musí být položen zvláštní důraz. Výstřely musí být vydány ze vzdálenosti 15 kroků a sice dva výstřely s odstupem 5 vteřin. Pokud pes po výstřelu utíká, je z dalšího pokračování zkoušky vyloučen. Domnívá-li se rozhodčí, že pes projevuje citlivost k výstřelu, může k přezkoušení nařídit další výstřely. Zkouška lhostejnosti k výstřelu se provádí jen při cvicích "ovladatelnost bez vodítka" a "odložení".

2. Odložení v sedě (5 bodů) Zvukový povel "sedni"
Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postavení v přímém směru. Po minimálně 10 krocích si má pes na zvukový povel "sedni" rychle sednout, aniž by psovod měnil způsob chůze nebo se ohlížel. Po dalších 30 krocích se psovod zastaví a ihned se otočí ke psovi. Na pokyn rozhodčího jde psovod zpět ke psu a zaujme po jeho pravé straně základní postoj. Pokud pes zůstane stát nebo si lehne, budou mu odebrány až 3 body.

3. Odložení s přivoláním (10 bodů) Zvukový povel "lehni", "ke mně", "k noze".
Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postavení a po 10ti krocích přejde z chůze do klusu. Po dalších 10 krocích si má pes na zvukový povel "lehni" rychle lehnout. Psovod pokračuje v klusu bez ohlížení dalších 30 kroků v přímém směru, zastaví se, otočí a na pokyn rozhodčího přivolá psa. Pes má radostně a rychle přiběhnout k psovodovi a posadit se těsně před něj. Na povel "k noze" si má pes sednout vlevo vedle psovoda. Jestliže si pes na zvukový povel "lehni" sedne nebo zůstane stát, bude mu odebráno až 5 bodů.

4. Odložení ve stoje za pochodu (5 bodů) Zvukový povel "stůj"
Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postavení v přímém směru. Po minimálně 10 krocích se má pes na zvukový povel "stůj" ihned zastavit a zůstat stát. Psovod pokračuje bez ohlížení ještě 30 kroků, zastaví se a ihned se otočí ke psu. Na pokyn rozhodčího jde psovod zpět ke psu a zaujme po jeho pravé straně základní postoj. Psovi dá zvukový povel "sedni" a pes sedne k noze.

5. Odložení ve stoje za poklusu s přivoláním (10 bodů) Zvukový povel "stůj", "ke mně"
Psovod s neupoutaným psem vyběhne klusem ze základního postavení v přímém směru. Po minimálně 10 krocích se má pes na zvukový povel "stůj" ihned zastavit a zůstat stát. Psovod pokračuje v klusu bez ohlížení ještě 30 kroků, zastaví se a ihned se otočí ke psu. Na pokyn rozhodčího přivolá psa. Pes má rychle přiběhnout a posadit se těsně před psovoda. Na zvukový povel "k noze" si má pes rychle sednout vedle psovoda.

Prováděcí ustanovení
Jestliže si pes na zvukový povel "stůj" sedne nebo lehne, bude mu odebráno až 5 bodů.
Popocházení psa, ohlížení se psovoda, pomalý příchod psa nebo přivolání jsou chybné.

6. Aport volný (10 bodů) Dřevěná aportovací činka o váze 2 kg, zvukový povel "aport"
Neupoutaný pes sedí vedle psovoda, na jeden zvukový povel "aport" má ihned rychle vyběhnout pro předem odhozenou dřevěnou aportovací činku do vzdálenosti asi 10 kroků, ihned ji uchopí a rychle přinese psovodovi. Má si sednout těsně před psovoda a držet činku tak dlouho, dokud mu ji psovod po krátké pauze a zvukovém povelu "pusť" neodebere. Na povel "k noze" si má pes rychle sednout vedle psovoda. Psovod má zůstávat v základním postoji tak dlouho, dokud psovi činku neodebere a pes si nesedne vedle psovoda.

Hodnocení
Pokud pes činku pouští, hraje si s ní, nebo jí kouše, budou mu za to odebrány až 4 body. Při změně základního postoje, jako např. lehké ukročení vzad apod. budou odebrány až 3 body. Pokud pes činku nepřinese, hodnotí se cvik nulou.

7. Aport skokem (15 bodů) přes 1 m vysokou a 1,5 m širokou proutěnou překážku, dřevěná aportovací činka 650 gr těžká Zvukový povel "vpřed", "aport"
Psovod stojí v přiměřené vzdálenosti před překážkou, neupoutaný pes sedí vedle nohy. Psovod hodí 650 gr těžkou dřevěnou aportovací činku přes překážku. Na zvukový povel "vpřed" "aport" má pes volným skokem bez doteku přeskočit překážku, ihned uchopit aportovací činku, skočit zpět, sednout si těsně před psovoda a držet činku tak dlouho, dokud mu ji psovod po krátké pauze a zvukovém povelu "pusť" neodebere. Na zvukový povel "k noze" si má pes rychle sednout vedle psovoda. Zvukový povel "aport" musí být vydán dříve, než pes doběhne k čince.

Hodnocení
Při lehkém dotyku mohou být odebrány až 2 body, při silném dotyku a lehkém odrazu až 3 body, při silném odrazu, upuštění předmětu, hraní nebo překusování předmětu budou odebrány až 4 body.
Bezvadné přeskoky a bezchybné přinesení =15 bodů
Skok tam proveden, zpět neproveden, přinesení bezvadné = 8 bodů
Skok tam neproveden, zpět proveden, přinesení bezvadné = 8 bodů
Skok tam i zpět proveden, předmět nepřinesen = 8 bodů
Skok tam i zpět neproveden, předmět přinesen = 0 bodů
Skok tam proveden, zpět neproveden, předmět nepřinesen = 0 bodů
Jestliže z důvodu chybného hodu nebo silného větru padl předmět stranou překážky, může si psovod po předchozím dotázání rozhodčího pro předmět dojít a odhození opakovat. Toto nemá za následek bodovou ztrátu. Psovod má zůstat v základním postoji tak dlouho, dokud si pes po odebrání činky nesedne vedle levé nohy. Pokud psovod psovi při přeskoku překážky pomáhá bez opuštění místa, má to za následek bodovou ztrátu. Pokud psovod opustí místo aby psovi pomohl přeskočit překážku, budou mu odebrány body za přeskok tam nebo zpět. Klepání na překážku, přičemž psovod opustí své místo musí být bráno jako tak velká pomoc, že přeskok tam i zpět nemůže být hodnocen. Všichni psi mají skákat přes jednu překážku i když je jich k dispozici více.

8. Aport šplhem (15 bodů) přes šikmou stěnu vysokou 1,60 a širokou 1,50 m předmět psovoda zvukový povel "vpřed" a "aport"
Šikmá stěna sestává ze dvou nahoře spojených šplhacích stěn o šířce 1,50 a výšce 1,90 metrů. Spodní části stěn stojí na zemi v takové vzájemné vzdálenosti, že kolmá výška dosahuje 1,80 m. Na stěnách jsou umístěny 3 stoupací lišty 24/48 mm.

Psovod stojí v přiměřené vzdálenosti před šikmou stěnou, neupoutaný pes sedí vedle nohy. Psovod hodí přes stěnu svůj předmět nebo dřevěný aport. Na zvukový povel "vpřed", "aport", má pes šplhem překonat stěnu, ihned uchopit předmět, šplhem překonat stěnu zpět, sednout si těsně před psovoda a držet předmět tak dlouho, dokud mu ho psovod po krátké pauze a zvukovém povelu "pusť" neodebere. Na zvukový povel "k noze" si pes musí rychle sednout vedle psovoda. Zvukový povel "aport" musí být vydán dříve, než pes doběhne k předmětu.

Hodnocení:
- upuštění předmětu, hraní nebo překusování je chybné, budou odebrány až 4 body
- šplh tam i zpět proveden, přinesení bezvadné =15 bodů
- šplh tam proveden, zpět neproveden, přinesení bezvadné = 8 bodů
- šplh tam neproveden, zpět proveden, přinesení bezvadné = 8 bodů
- šplh tam i zpět proveden, předmět nepřinesen = 8 bodů
- šplh tam i zpět neproveden, předmět přinesen = 0 bodů
- šplh tam proveden, zpět neproveden, předmět nepřinesen = 0 bodů
Jestliže z důvodu chybného hodu nebo silného větru padl předmět stranou překážky, může si psovod po předchozím dotázání rozhodčího pro předmět dojít a odhodit ho znovu. Toto nemá za následek bodovou ztrátu. Pokud psovod psovi při překonávání stěny pomáhá bez opuštění místa, má to za následek bodovou ztrátu. Pokud psovod opustí místo aby psovi pomohl překonat stěnu, budou mu odebrány body za šplh tam nebo zpět. Klepání na stěnu, přičemž psovod opustí místo, musí být považováno za tak velkou pomoc, že šplh tam i zpět nemůže být hodnocen. Psovod má zůstat v základním postoji tak dlouho, dokud psovi předmět neodebere a na zvukový povel "k noze" si pes rychle nesedne vedle levé nohy psovoda. Všichni psi mají skákat přes jednu stěnu i když je jich k dispozici více.

9. Vysílání vpřed s odložením (10 bodů) Zvukový povel "vpřed", "lehni", "sedni"
Na pokyn rozhodčího vykročí psovod s neupoutaným psem několik kroků přímo ve stanoveném směru. Zároveň se zdvižením paže dává psovi zvukový povel "vpřed" a zůstává stát. Na to se pes má rychle vzdálit minimálně 40 kroků v ukázaném směru. Psovod smí držet zvednutou paži ve směru do doby ulehnutí psa. Na zvukový povel "lehni" má pes okamžitě ulehnout. Psovod může držet paži zvednutou ve směru tak dlouho, dokud si pes nelehne. Na pokyn rozhodčího psovod přijde ke psu na jeho pravou stranu. Na zvukový povel "sedni" si má pes sednout.

Prováděcí ustanovení
Opakované zdvižení paže není dovoleno. Pes se má vzdálit v přímém směru, malá odchylka však není chybou. Silné vychýlení, krátká vzdálenost, váhavé a předčasné ulehnutí má za následek bodovou ztrátu. Předčasné postavení se psa při příchodu psovoda je chybné.

10. Odložení psa (10 bodů) Zvukový povel "lehni", "sedni".
Před zahájením cviků poslušnosti dalšího psa odloží psovod svého psa ve vzdálenosti asi 40 kroků, aniž by u něho nechal vodítko nebo nějaký jiný předmět. Bez blížení pokračuje minimálně 40 kroků uvnitř zkouškového prostoru, mimo dohled psa. Na pokyn rozhodčího jde psovod ke svému psu, přistoupí k jeho pravé straně a dá mu zvukový povel "sedni".

Prováděcí ustanovení
Psovod setrvá mimo dohled psa v klidu tak dlouho, dokud není rozhodčím vyzván, aby si psa odvedl. Neklidné chování psovoda, jiná skrytá pomoc a předčasné postavení se psa při ukončení cviku je chybné. Jestliže pes sedí nebo stojí, ale neopustí místo odložení, bude mu hodnocení sníženo. Pokud se pes vzdálí před ukončením pátého cviku následujícího psa o více jak 3 metry od místa odložení, je cvik hodnocen nulou. Opustí-li místo po pátém cviku, bude mu hodnocení sníženo. Jde-li pes psovodovi při ukončení cviku naproti, následuje srážka až 3 body.

Oddíl C: Obrana
Nejvyšší počet bodů 100

1. Vyhledání figuranta (10 bodů)
V prostoru asi 100 m dlouhém a asi 80 m širokém je umístěno po delších stranách 6 úkrytů, vždy 3 úkryty stupňovitě rozestaveny na každé straně. V posledním úkrytu se nachází figurant v úplném ochranném obleku, s rukávem a s měkkou holí tak, aby nebyl viděn psem.
Psovod s neupoutaným sedícím psem u nohy zaujme základní postoj na pomyslné středové čáře v úrovni prvého úkrytu. Zdvižením paže hlásí připravenost k zahájení práce. Na pokyn rozhodčího zahajuje psovod práci v obraně. Na krátké zvukové a pokynové povely pravou nebo levou paží, které mohou být opakovány, musí pes se od psovoda rychle vzdálit a úkryty postupně obíhat. Psovod se pohybuje po pomyslné středové čáře, kterou nesmí při průzkumu prostoru psem, opustit.
Jakmile pes provede oběhnutí, může ho psovod krátkým zvukovým povelem k sobě přivolat a za pohybu dalším krátkým zvukovým povelem vyslat do dalšího směru. Zvukový povel pro přivolání může být spojen se jménem psa. Pes se musí stále pohybovat před psovodem. Jakmile přiběhne pes k poslednímu úkrytu zůstává psovod stát, další zvukové povely již nejsou povoleny.

2. Vystavení a vyštěkání (5 + 5 = 10 bodů)
Pes musí figuranta pozorně vystavit a vytrvale vyštěkávat. Pes nesmí na figuranta skákat, ani jej kousat. Na pokyn rozhodčího jde psovod ke svému psu. Na další pokyn rozhodčího se postaví psovod se svým psem do základního postoje ve vzdálenosti 1 m od figuranta. Vyzve jej, aby vystoupil 5 kroků z úkrytu.

3. Pokus o útěk figuranta (15 bodů)
Na pokyn rozhodčího vystoupí psovod se svým psem, který jej následuje volně u nohy, od úkrytu a odebere se do vzdálenosti 5ti kroků od figuranta, ponechá psa jej hlídat v sedě a sám odchází znovu do úkrytu. Na pokyn rozhodčího se figurant pokusí o útěk. Na jeden zvukový povel psovoda musí pes okamžitě a bez váhání pokus o útěk figuranta energickým a silným zákuskem zmařit. Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát. Pes musí na jeden zvukový povel figuranta pustit a pozorně jej hlídat.

4. Obrana psa při hlídání (15 bodů)
Po hlídání, které trvá asi 5 vteřin, na pokyn rozhodčího, provede figurant na psa útok. Bez ovlivňování psovodem musí se pes bez váhání energickým a silným zákusem ubránit.
Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát. Pes musí na jeden krátký zvukový povel figuranta pustit a neustále pozorně jej hlídat. Poté přistoupí psovod ke svému psu a přivolá si jej k noze. Hůl se figurantovi neodebírá, figurant však musí držet tak, aby ji pes až ke cviku č. 6 nemohl vidět.

5. Doprovod ze zadu (5 bodů)
Následně se provádí doprovod figuranta ze zadu na vzdálenost asi 30ti kroku. Psovod vyzve figuranta aby šel napřed a jde se svým psem, kterého má volně u nohy za ním v odstupu asi 5ti kroků, krátký zvukový povel při zahájení je povolen.

6. Přepad při doprovodu (15 bodů)
V návaznosti na doprovod následuje, bez zastavení, přepad psa. Bez ovlivňování psovodem musí se pes bez váhání energickým a silným zákusem ubránit. Jakmile se pes zakousne, musí psovod zůstat na místě na kterém se právě nachází. Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát. Pes musí na jeden krátký zvukový povel figuranta pustit a pozorně jej hlídat. Na pokyn rozhodčího přistoupí psovod ke svému psu, odebere figurantovi hůl a připraví se se psem k provedení bočního doprovodu.

Následuje boční doprovod figuranta k rozhodčímu do vzdálenosti 20ti kroků. Krátký zvukový povel při zahájení doprovodu je povolen. Psovod jde po pravé straně figuranta, aby pes byl mezi psovodem a figurantem. V průběhu doprovodu nesmí pes na figuranta naskakovat, ani jej kousat. Před rozhodčím se skupinka zastaví. Figurant opouští prostor, nebo se odebere do 4tého ukrytu.

7. Útok na psa z pohybu (15 bodů)
Psovod se svým psem se přesune doprostřed prostoru, asi tak na úroveň třetího úkrytu. Pes sedí volný u jeho nohy.
Na pokyn rozhodčího vystoupí normálním krokem ze 6tého úkrytu figurant opatřen holí a běží až k pomyslné středové čáře. Zde se otočí ke psovodovi aniž by běh přerušil. Jakmile se přiblíží do vzdálenosti asi 30 kroku k psovodovi a jeho, u nohy mu sedícímu psovi, na pokyn rozhodčího psovod svého psa vysílá k obraně. Psovod nesmí své místo opustit. V témže okamžiku zaútočí figurant křikem a silnými výhružnými pohyby přímo na psa. Pes se musí bez váhání energickým a silným zákusem ubránit. Jakmile se pes do figuranta zakousne, dostává 2 rány holí. Jsou to rány vedeny na stehna, boky, po stranách těla a na krajinu kohoutku. Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát. Pes musí na jeden krátký zvukový povel figuranta pustit a pozorně hlídat.

8. Obrana psa při hlídání (15 bodů)
Po hlídání, která trvá asi 5 vteřin, na pokyn rozhodčího, zaútočí figurant znovu na psa. Bez ovlivňování psovodem se pes musí bez váhání energickým a silným zákusem ubránit. Jakmile se pes do figuranta zakousne, dostává 2 rány holí. Jsou to rány vedeny na stehna, boky, po stranách těla a na krajinu kohoutku. Na pokyn rozhodčího zůstane figurant klidně stát. Pes musí na jeden krátký zvukový povel figuranta pustit a pozorně jej hlídat. Na pokyn rozhodčího přistoupí psovod ke svému psu, odebere figurantovi hůl a připraví se se psem k provedení bočního doprovodu.

Následuje boční doprovod figuranta k rozhodčímu do vzdálenosti asi 20ti kroků. Krátký zvukový povel psovoda při zahájení je dovolen. Psovod jde po pravé straně figuranta, aby pes byl mezi psovodem a figurantem. V průběhu doprovodu nesmí pes na figuranta naskakovat, ani jej kousat. Před rozhodčím se skupinka zastaví a psovod předá rozhodčímu hůl. Figurant opouští prostor, před i v průběhu oznamování hodnocení musí být pes veden, případně sedět, volně bez vodítka. Po oznámení hodnocení opouští psovod se svým psem, který je volně bez vodítka, prostor.

Prováděcí ustanovení
Figurant musí být oblečen do úplného ochranného oděvu (kabátek, kalhoty, ochranný rukáv).
Může být použita pouze hůl obalená měkkým materiálem (softstock).
Při počtu více ne 6ti psů musí být použiti 2 figuranti. Druhý figurant se využívá pro cvik č. 7.
Pozorné, těsné obíhání figuranta i v úkrytu, není chybou.
Pokud pes při cviku č. 3 začne pronásledovat prchajícího figuranta před nebo bez povelu psovoda, je cvik hodnocen nedostatečně.
Jestliže ve cviku č. 7 opustí pes své místo před pokynem rozhodčího, je cvik hodnocen neuspokojivě.
Jestliže pes při zákusech nepustí ani po třech krátkých zvukových povelech, je cvik hodnocen nedostatečně. Jestliže nepustí ani na další zvukový povel, který na pokyn rozhodčího může být dán ze vzdálenosti 10 kroků, je práce v obraně ukončena.
Jestliže je třeba, aby figurant mohl psa neustále sledovat, nemusí bezpodmínečně zcela bez hnutí stát. Nesmí ale dělat žádné výhružné, nebo obranné pohyby. Ochranný rukáv má přitisknut k tělu.
Práce v obraně musí být přerušena a nesmí být v ní pokračováno když:
- psovod nemá psa plně pod svým vlivem,
- pes ani po 4tém zvukové povelu, včetně dovoleného nepustí,
- pes je donucen pustit přímým zásahem psovoda rukou,
- pes při cvicích útoku zklame, nebo se nechá vytlačit, (i při zadržení)
- pes při cvicích hlídání figuranta napadne a kousne.
Štěkání psa je dovoleno pouze u úkrytu a při cvicích hlídání.

Příloha:

Známkovací a bodovací tabulka

Pro hodnocení jednotlivých cviků platí tyto procentické sazby:

V = výborný více než 95%
VD = velmi dobrý 90-95%
D = dobrý 80-89%
U = uspokojivý 70-79%
N = neuspokojivý 36-69%
N = nedostatečný 0-35%

Tabulka pro přepočet bodů na známky:

 

  Maximální počet bodu 100 Maximální počet bodů 60 Maximální počet bodů 40 Maximální počet bodů 35
 
Známka body body body body
V 96-100 57-60 38,5 - 40 33,5 - 35
VD 90- 95,5 54 - 56,5 36-38 31,5-33
D 80 - 89,5 48 - 53,5 32 - 35,5 28-31
U 70 - 79,5 42 - 47,5 28-31,5 24 - 27,5
N 36 - 69,5 21,5-41,5 14 - 27,5 12,5 - 24
N 0 - 35,5 0-21 0 - 13,5 0-12

 

 

Maximální
počet bodů 25

Maximální
počet bodů 20

Maximální
počet bodů 15

Maximální
počet bodů 10

Maximální
počet bodů 5

Známka body body body body body
V 24,5 -25 19-20 14,5 -15 10 5
VD 22,5 - 24 18 -18,5 13,5 -14 9-9,5 4,5
D 20-22 16 - 17,5 12 - 13 8-8,5 4
U 17,5 - 19 14 - 15,5 10,5-11,5 7-7,5 3,5
N 9,5 - 17 7,5 - 13,5 5,5 - 10 4-6,5 2-3
N 0-9 0-7 0-5 0-3,5 0-1,5

II. Závěrečná ustanovení
Dnem vstupu tohoto zkušebního řádu (IPO 95) v platnost se ruší:
- mezinárodní zkušební řád IPO 90
- příslušné dodatky k mezinárodnímu zkušebnímu řádu IPO 90

Komise pro kynologii FCI
Prezident: Hans Nievergelt
6. září 1993 v Limmen (Belgie)

Předložený mezinárodní zkušební řád IPO 95 byl přijat FCI a vstupuje v platnost dnem 1. ledna 1995.

13. prosince 1993 ve Stockholmu (Švédsko)
Prezident: Hans W. Müller

Připravil: Ivo Přikryl

Zpracovala: Klementová Hana