Řád pro udělování mezinárodních šampionátů




I. Mezinárodní šampionát krásy FCI pro všechna plemena psů bez rozdílu

A. Plemena psů, která se nepodrobují pracovním zkouškám
K dosažení titulu Mezinárnodního šampionátu krásy musí psi těchto plemen získat:

  • Čtyři vysvědčení způsobilosti pro mezinárnodní šampionát krásy (CACIB) ve třech různých
    zemích, od tří různých rozhodčích, bez ohledu na počet soupeřů.
  • Jedno ze čtyř vysvědčení způsobilosti pro mezinárodní šampionát krásy (CACIB) musí být
    získáno v zemi bydliště majitele, nebo v zemi původu příslušného plemene. Malé země, ve
    kterých není konání výstav tak četné, mají právo zvolit si sousední zem, kde může být CACIB
    získán.

B. Plemena psů, která se podrobují pracovním zkouškám
K získání titulu Mezinárodního šampiona krásy musí psi těchto plemen získat:

  • Ve dvou rozdílých zemích, od dvou různých rozhodčích, dvě vysvědčení způsobilosti pro mezinárodní šampionát krásy (CACIB), bez ohledu na počet soupeřů.
  • Nejméně jednu třetí cenu, nebo hodnocení "dobré" na pracovních zkouškách,při kterých se zadává vysvědčení pro národní šampionát (CAC) v soutěžení. Pokud je ale zkouška získána podle počtu bodů, nebere se na ceny ohled, pokud pes nezíská nejméně 75% z celového počtu bodů.

Výjimky:

  1. Jezevčík - musí 2/3 bodů nebo jedno třetí místo získat na lovecké zkoušce norníků.
  2. Foxteriér - ve zkouškách hodnocených body musí pes získat při no- rování (pod zemí) nejméně 60% zadaných bodů.
  3. Pracovní plemena psů - viz mezinárodní řád pro pracovní plemena psů.

C. Společná ustanovení pro oddíly A a B
CACIBy jsou zadávány pro všechna plemena psů na mezinárodních výstavách pod záštitou FCI, v soputěžních třídách : šampionů, pracovní třídě, otevřené třídě.
Mohou být uděleny jednomu nejhezčímu psu všech soupeřících tříd (mimo třídu mladých) a jedné nejhezčí feně všech soupeřících tříd (mimo třídu mladých) každého plemene, za předpokladu mimořádné kvality a dosažení stáří nejméně 15ti měsíců v den zahájení posuzování.  Jesliže jedno plemeno vykazuje více variací, které jsou mezi sebou rozdílné váhou, barvou, druhem srsti atd., rozhoduje hlavní zasedání FCI, zda je účelné zadávat CACIB pro všechny varianty společně nebo jednotlivě.
V případě námitek nebo pochybností rozhoduje ve vlastní příslušnosti výbor FCI po poradě se zemí původu plemene a komisí pro standardy.
Mezi prvním a posledním čekatelstvím musí uběhnout 1 rok a 1 den.


II. Mezinárodní šampionát výkonu FCI

Pro plemena loveckých a pracovních psů, pro která jsou pořádány zkoušky pod záštitou FCI.  Seznam těchto plemen a zkoušek bude vydán hlavním zasedáním FCI.
K dosažení titulu Mezinárodního šampiona výkonu musí pes získat:

  • V každém libovolném věku dvě vysvědčenízpůsobilosti mezinárodního šampionátu výkonu (CACIT) ve dvou různých zemích, které sestávají ze získání dvou prvních cen pracovních zkoušek na mezinárodní soutěži pod záštitou FCI. Pro mezinárodní šampionát výkonu může mít platnost rezervní CACIT, pokud CACIT bude udělen psu, který již Mezinárodním šampionem výkonu je.
  • Ve stáří nejméně 15ti měsíců, na mezinárodní výstavě, konané pod záštitou FCI, lhostejno na počet vystavovaných psů, nejméně ocenění "velmi dobré", nebo v zemích kde toto ocenění neznají, druhou cenu v pracovní nebo otevřené třídě.

Vysvědčení způsobilosti Mezinárodního šampiona výkonu může být uděleno jen takovému psu, který prokáže mimořádnou zdatnost ve výkonu při veřejných pracovních zkouškách pro psy každého věku, při kterých soutěží pohromadě psi i feny.
Na každé zkoušce může být uděleno pouze jedno vysvědčení. Pro pracovní plemena psů : viz mezinárodní řád pro pracovní psy.

Výjimky:
Jezevčík - k dosažení titulu Mezinárodního šampiona výkonu musí je- zevčík získat:

  • Dva CACITy ve dvou různých zemích při norování na lišku v umělé noře (BhFK) a třetí cenu na všestranných zkouškách (Vp) se sledo- váním stopy (Sp).
  • Nebo dva CACITy ve dvou různých zemích na všestranných zkouškách (Vp) a jednu 3.cenu v norování na lišku v umělé noře (BhFK), nebo jednou CACIT v norování na lišku v umělé noře (BhFK) a 1 CACIT na všestranných zkouškách (Vp), rovněž ve dvou různých zemích.

U králičího jezevčíka je nutná zkouška pro králičí jezevčíky (KSchZH nebo KSprN) a výkonnostní značka Sp.
Ve skandinávských zemích může být zkouška v norování nahrazena zkouškou stavěcí (D).


III. Společný titul šampiona FCI výkonu a krásy

Psi, kteří přísluší do skupiny loveckých a pracovních plemen, pro které praktické zkoušky jsou konány pod záštitou FCI, obdrží dvojitý titul Mezinárodního šampiona výkonu a krásy, pokud splní podmínky obou šampionátů.


IV. Všeobecná ustanovení

  1. Pokud zkouška, při které se soutěží o zadání CACITu, je hodnocena bodově a více psů získá stejné bodové hodnocení, následuje rozhodnutí odpovídající způsobu a ustanovení, jak je udáno v řádu pro národní šampionát v zemi, ve které se zkouška koná. Pokud tento řád takový případ nepředpokládá, psi hodnocení rovným dílem se podrobí přezkoušení jednoho nebo více vyřazovacích cviků, až jeden ze psů získá vyšší bodové hodnocení než ostatní. Pokud je to možné, obsahují vyřazovací cviky všechny cviky zkoušky, v jiném případě se rozloží postupně na každý cvik zvlášť a to v pořadí dle programu a jsou přerušeny, jakmile jeden ze psů získá vyšší hodnocení než ostatní.
  2. Psům, jejichž původ je neznámý, nebo jejichž průkaz původu je neúplný, nemůže být ocenění CACIBu nebo CACITu zadáno, i když byli pro něj navrženi rozhodčími. Přihláška musí obsahovat číslo zápisu v plemenné knize uznané FCI.
  3. Rozhodčí provádí návrhy na základě hodnocení psů, aniž by přezkušovali, zda jsou splněny podmínky (věk, zápis v uznané plemenné knize). Rozhodčí mohou na rezervní CACIB nebo CACIT navrhnout psa, který se umístil na druhém místě, pouze za předpokladu, že odpovídá stejným podmínkám jako pes navržený na CACIB a CACIT. Tento návrh může následovat až poté, kdy je rozhodčí přesvědčen, že pes si zaslouží být navržen na CACIB nebo CACIT, kdyby první CACIB případně CACIT-čekatel nebyl přítomen. Pokud pes navržený na CACIB nebo CACIT je již Mezinárodním šampionem, nebo z nějak ho důvodu toto vyznamenání nemůže obdržet (např. neúplná generační řada nebo nesplnění předepsaných podmínek atd.), automaticky je CACIB nebo CACIT udělen psu navrženému k udělení rezervního CACIBu nebo CACITu. Rozhodčí jsou poučeni o dodržování příslušných měřítek, která od nich FCI očekává, když se jedná o navržení psa pro rezervní CACIB nebo CACIT. Návrhy rozhodčích se doručují sekretariátu FCI prostřednictvím příslušného svazu.
  4. Výbor FCI přezkušuje, zda předepsané náležitosti jsou splněny. V odpovídajícím případě je návrh rozhodčích vykonán. V záporném případě není vyznamenání uděleno.
  5. Platný titul "Mezinárodní šampion" je udělován prostřednictvím výboru FCI.  Pokud pes všechna potřebná čekatelství obdržel, může FCI beze všeho přikročit k udělení Mezinárodního šampiona potom, co je prokazatelně zjištěno, že mezi prvním a posledním čekatelstvím uplynul 1 rok a 1 den, samostatně pro titul Mezinárodního šampiona krásy.

Poznámka:

  • K odst.I/B/3 stanoveno komisí pro prac.kynologii FCI ze dne 26.3.1994, že prac.plemena psů musí mít složenu pro CACIB mezinárodní zkoušku 1.stupně (IPO,záchranářskou,sanitní,lavinovou, pasteveckou,franc.program).
  • Seznam plemen prac.psů byl přijat Komisí pro prac.kynologii FCI 26.9.94 (viz zápis), ale dosud neschválen hlavním výborem FCI, platí tedy seznam r.1995, vytištěný též ve zkuš.řádu IPO. K odst.II - mezi získáním prového a druhého CACITu musí být rozmezí 1 roku.

Schválila:                       Komise pro prac.kynologii FCI 14.3.1992.
Z originálu FCI přeložil:  Ferdinand Ritter, květen 1997