Část první - VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ

1.definice některých názvů a jejich působnost
2.druhy a stupně zkoušek a jejich konání
3.podmínky účasti psovodů a psů na zkouškách
4.výstroj psů, cvičební prostory, nářadí a pomůcky
5.pořad akce a posuzování cviků

6.stanovení výcvikové značky a známky
7.protesty a stížnosti
8.zvláštní, doplňková a přechodná ustanovení
9.práva psovoda
10.povinnosti psovoda
11.práva pořadatele
12.povinnosti pořadatele
13.práva vedoucího akce
14.povinnosti vedoucího akce
15.práva pomocníka
16.povinnosti pomocníka
17.práva rozhodčího
18.povinnosti rozhodčího
19.práva hlavního rozhodčího
20.povinnosti hlavního rozhodčího
21.práva sportovního komisaře
22.povinnosti sportovního komisaře

Oddíl I. ZKOUŠKY PSŮ, JEJICH ORGANIZOVÁNÍ A ZPŮSOB PROVÁDĚNÍ

Článek 1. Definice některých názvů a jejich působnost
1. Zkoušky psů jsou samostatné výcvikové akce s cílem prověření a stanovení způsobilosti psovodů a psů.

2. Soutěže se zápisem výcvikové značky jsou samostatné výcvikové akce s cílem prověření a stanovení způsobilosti psovodů a psů včetně určení pořadí podle dosažených hodů. Na jejich organizování se mimo tento zkušební řád vztahuje i ustanovení soutěžního řádu.

3. Druhem zkoušky se rozumí zkoušky, prováděné podle určitého oddílu zkušebního řádu f např.: zkoušky všestranného výcviku - ZVV ).

4. Stupně zkoušek téhož druhu označují arabská čísla (např.: ZVV 1).

5. Částí zkoušky označujeme celek, který shrnuje jednotlivé cviky, zpravidla stejného zaměření. Tyto označujeme následovně:
A - stopa
B - poslušnost
C - Obrana
D - speciální cviky

6. Cvikem označujeme,jednoduchou nebo složitou činnost psa, kterou provádí na povely psovoda a který,je hodnocen ve smyslu tohoto zkušebního řádu příslušným počtem bodů jako celek (příklad : ovladatelnost, aport skokem a pod.).

7. Každý cvik je zpravidla složen z dílčích výkonů. je,jichž způsob splnění ovlivňuje hodnocení cviku jako celku. (Příklad: aport a odevzdání aportu, přisednutí k noze, rychlost provedení cviku jako celku.)

8. Psovod je osoba, která při zkoušce nebo soutěži (dále jen akci) se zápisem výcvikové značky psa vede a usměrňuje jeho činnost.

9. Akcí dle tohoto zkušebního řádu se nohou zúčastnit psovodi:
a) občané ČR- členové organizací a svazů začleněných do ČMKU
b) občané jiných států - členové zahraničních organizací, začleněných do FCI. Členství nutno prokázat před zahájením akce platným členským průkazem.

10. Výsledková listina akce je tiskopis, obsahující data psovodů a psů přihlášených k akci. Spolu s delegací rozhodčího (rozhodčích) jej zasílá nelegující orgán pořadateli, který doplní všechny předepsané údaje a předloží jej ve, dvou vyhotoveních před zahájením akce rozhodčímu nebo hlavnímu rozhodčímu. Ten po akci tiskopis doplní o údaje hodnocení, originál zašle do 14 dnů po akci delegujícímu orgánu a kopie zůstává pro pořadatele

11. Pořadatelem akce dle tohoto zkušebního řádu může být pouze právní subjekt začleněný v ČKS nebo MSKS (ZKO, chovatelský klub). který akci organizuje a zajišťuje.

12. Startovné je poplatek, který psovod poukazuje pořadateli na úhradu nákladů spojených s prováděním akce a to i v případě, že se akce z jakýchkoli důvodů nezúčastní, nebo je z ní odvolán či vyloučen, rovněž není-li akce z důvodu klimatických a jiných vážných překážek na pořadateli nezávislých, dokončena. Výši startovného určuje pořadatel, pro nečleny pořádající organizace může být zvýšeno.

13. Vedoucí akce je člen pořadatelské organizace, který tuto zastupuje v přípravě. průběhu a při likvidaci akce. Při akci nesmi provádět žádné jiné funkce (pomocníka). ani vystupovat jako psovod. V průběhu akce nesmí se nechat zastupovat.

14. Pomocník vykonává při prováděni akce dílčí a pomocné úkony. Je to zejména: 
a) figurant
b) kladeč cizích stop
c) střelec, závodčí apod.
Pomocníci uvedení pod písmenem a), b) nesmí na akcích vystupovat ,jako psovodi a nesmí provádět funkce pro své psy. nebo psy členů rodiny (viz. b. 15).

15. Rozhodčí pro výkon psů (dále jen rozhodčí) přezkušuje a vyhodnocuje práci psovodů a činnost psů při výcvikové akci. Je oprávněn zadávat výcvikové značky psům. Je delegován pro výkon posuzování delegujicím orgánem. Rozhodčí může působit jako kladeč cizích stop, nikoliv však jako figurant. Nesrní na akci posuzovat svého psa, rovněž i psy v držení členů rodiny. Za rodinu se pro tyto účely považují manžel nebo druh, děti, rodiče a případně další osoby žijící s rozhodčím ve společné domácnosti.

16. Hlavního rozhodčího pověřuje delegující orgán řízením a zastupováním sboru rozhodčích při akci, na kterou delegoval více než jednoho rozhodčího.V delegaci je uváděn na prvním místě.

17. Sportovní komisař kontroluje zajištění a provádění akce a činnosti delegovaného rozhodčího (rozhodčích). Za výkon své funkce ,je odpovědný výcvikové komisi příslušného svazu a o své činnosti,ji ne, ji nejdéle do l4 dnů po akci předává zprávu.

18. Delegující orgán je zpravidla sekretariát ČKS či MSKS, který vede evidenci a vyhodnocuje výsledky těchto akcí.

19.Výcviková značka (např.: ZVV 1 ),je zkratkou druhu a stupně zkoušky.

20.Výcviková známka vyjadřuje dosažený stupeň připravenosti psa (např.: dobře).

21.Výkonnostní a výstavní průkaz ps3 je vydáván správou plemenné knihy spolu s průkazem původu psa. Do výkonnostního a výstavního průkazu psa se zapisují účasti a výsledky psa na:
- akcích konaných dle tohoto zkušebního řádu
-akcích konaných dle zkušebního řádu schválených ČMKU a FCI
- mistrovstvích ČR, mistrovstvích a světových pohárech FCI, mistrovstvích jednotlivých plemen, soutěžích CACT a CACIT
-jiných výcvikových akcích konaných organizacemi FCI mimo území ČR.
Zapisují se i neúspěšné výsledky, přerušení, ukončení a vyloučení. Povinností psovoda je, nechat si provést zápis bez ohledu na výsledek. Účast na akcích bez výcvikové značky se nezapisuje. Dosažený výsledek potvrzuje pořadatel a rozhodčí. Předání výkonnostního a výstavního průkazu pořadateli před zahájením akce je podmínkou připuštění psa na akci. Ztratí-li psovod výkonností a výstavní průkaz psa, nebo má-li již všechny řádky vypsány, vydá mu rozhodčí nový, který označí jako "duplikát" nebo "pokračování" a.jeho vydání poznamená v průkazu původu psa.
Při ztrátě výkonnostního a výstavního průkazu musí psovod prokázat složení nižší zkoušky předložením "Potvrzení o vykonané zkoušce".

22. Potvrzení o vykonaných zkouškách vystavuje rozhodčí pro psovody se psy bez prokázaného původu. Nahrazuje těmto psům výkonnostní a výstavní průkaz. Zde se zapisují pouze úspěšně vykonané zkoušky a to pouze poprvé.

23. Potvrzení o vykonané zkoušce je tiskopis se záznamy o datech akce, pořadateli, psovodu, psu, dílčích výsledcích cviků, částech zkoušky, celkovém výsledku a dosažené známce. Vypisuje se jen při úspěšně vykonané zkoušce ve dvou vyhotoveních - originál pro psovoda, druhopis pro delegující orgán. Údaje potvrzuje rozhodčí a pořadatel akce. 24. Přihláška psovoda se psem na akci je tiskopis, který musí obsahovat:
- druh a stupeň zkoušky, na kterouže pes hlášen, datum a místo konání - jméno a chovnou stanici psa, číslo zápisu, číslo tetovací
- plemeno, pohlaví, datum narození psa - jméno, bydliště a rodné číslo psovoda
- název organizace , kde je členem a číslo členského průkazu
- prohlášeni psovoda, že odpovídá za škody způsobené svým psem na akci a že uhradí startovné i v případě, že se na akci nedostaví.
Přihlášku možno podat i jinou vhodnou formou. Pořadatel má právo přihlášku odmítnout.

Článek 2. Druhy a stupně zkoušek a jejich konání

1. Obsahem tohoto zkušebního řádu jsou zkoušky:

a) všestranného výcviku
- zkouška základního minima (ZM)
- zkouška všestranného výcviku 1.stupně (ZVV 1)
- zkouška všestranného výcviku 2.stupně (ZVV 2) 
- zkouška všestranného výcviku 3.stupně (ZVV 3) 

b) speciálního výcviku
- zkouška základního minima malých plemen (ZMMP) 
- zkouška psa malých plemen I .stupně (ZMP 1)

- zkouška psa stopaře 1. stupně (ZPS 1) 
- zkouška psa stopaře 2. stupně (ZPS 2)
- zkouška psa obranáře 1. stupně (ZPO 1) 
- zkouška psa obranáře 2. stupně (ZPO 2)

2. Zkoušky základního minima (ZM, ZMMP) slouží jako nejnižší ověření výcvikových schopností psa. Jejich splnění není vstupní podmínkou k splnění jiných zkoušek.

3. Zkoušky všestranného výcviku (ZVV 1, ZVV 2, ZVV 3) a zkoušky psů malých plemen (ZMP 1, ZMP se absolvují postupně od nižší k vyšší.

4. Zkoušky psa stopaře (ZPS 1,ZPS 2) a zkoušky psa obranáře (ZPO 1, ZPO 2) jsou zaměřeny na speciální využití schopností psa, k plnění není třeba žádných předcházejících zkoušek. Absolvují se postupně od nižší k vyšší.

5. Zkoušek ZM, ZVV1, ZVV2, ZMMP, ZMP1, ZMP2, ZPS l, ZPO I, Se mohou zúčastnit i psi bez průkazu původu. U zkoušek ZM, ZVV 1 , ZVV2, ZPO 1 je požadována kohoutková výška větší než 45 cm. (od F. Rittera)

6. Zkoušek ZVV3, ZPS 2, ZPO 2 se mohou zúčastnit výhradně jen psi s průkazem původu, uznávaných FCI. Kohoutková výška psa u zkoušek ZVV 3, ZPO 2 je vyžadována větší než 4S cm, u zkoušek ZPS 2 bez omezení.

7. Konáni akce s náplní zkoušek dle tohoto zkušebního řádu nelze slučovat s náplní zkoušek dle jiných zkušebních řádů.

8. Žádost o konání akce a tím i delegaci rozhodčího podává pořadatel na tiskopise "přihláška akce" delegujícímu orgánu v termínech, které delegující orgán každoročně vyhlásí.

9. Termíny jednotlivých akcí s upřesněním jejich druhu, místa, konání. ,jménem a adresou vedoucího a jménem delegovaného rozhodčího (rozhodčích) .jsou předem, péčí delegujícího orgánu, zveřejňovány.

10. Akce se mohou pořádat jen ve dnech pracovního klidu, nebo pracovního volna. Tato zásada se nevztahuje na akce pořádané v rámci kynologických táborů nebo soustředění za předpokladu, že delegující organizace orgán má možnost pro tuto akci zajistit rozhodčího.

11. Za mimořádných okolnosti (ze strany pořadatele nebo rozhodčího lze po vzájemné dohodě, přeložit akci o týden před nebo po stanoveném termínu. Rozhodčí musí změnu prokazatelně oznámit 14 dní před nově stanoveném termínem delegujícímu orgánu.Podrobnou informaci o konané akci podává pořadatel delegovanému rozhodčímu nejpozději do 2l dnů před akcí.

12. Rozhodčí může posoudit v jeden den pouze jednu akci. Minimální počet nastoupených psů.je 5, maximálně 10.

13. Výjimkou ,je možná účast jednoho národního rozhodčího (z výkonu nebo exteriéru) s jedním psem nad stanovený limit. Při vyšším počtu účastníků lze akci organizovat jako vícedenní nebo požádat o delegaci více rozhodčích

14. Akce lze organizovat po celý rok, mimo měsíců prosinec, leden a únor s výjimkou zkoušek ZPO, které nejsou časově omezené.

15. Nemůže-li rozhodčí z odůvodněných příčin delegaci na akci přijmout, musí to neodkladně sdělit pořadateli a delegujícímu orgánu, který deleguje náhradníka.

16. V případě, že pro krátkost doby nemohl delegující orgán zajistit jiného rozhodčího, případně když se rozhodčí na akci nedostavil, poskytuje se pořadateli náhradní termín k provedení akce.

17. Pokud nebyl delegovaný rozhodčí pořadatelem o akci vyrozuměn, nebo mu bylo oznámeno, že akce nebude konána, vrátí delegaci do l4ti dnů po plánovaném termínu akce s poznámkou "akce nekonána".

 

Článek 3. Podmínky účasti psovodů a psů na zkouškách

1. Při akci může vést psa nebo fenu (dále pes) pouze psovod, který zná ustanovení tohoto zkušebního řádu a který je schopen psa zvládnout.2. V jeden den smí psovod nastoupit pouze na 1 akci a to nejvíce se 2 psy.3. Akcí, dle tohoto zkušebního řádu, se mohou zúčastnit psovodi se psy plemen, která svou stavbou těla splňují požadavky pro daný typ zkoušky.

4. Nemocní nebo zranění psi, feny od druhé poloviny březosti a kojící feny do měsíce po porodu se k akcím nepřipouštějí.

5. Háravé feny mohou na akce nastoupit jen za podmínky, že jejich přezkušování se provede odděleně.

6. Nejnižší stáří psů pro jednotlivé druhy a stupně zkoušek určují kritéria příslušných druhů a stupňů zkoušek.

7. U zkoušek dvoustupňových (ZMP, ZPS, ZPO) a třístupňových (ZVV) může pes provádět vyšší stupeň jen za předpokladu úspěšného splnění stupně nižšího. Časový odstup není stanoven.

8. Splní-li pes podmínky zkoušky, tentýž nebo nižší stupeň a druh zkoušky již nemůže opakovat. Toto ustanovení neplatí pro soutěže.

9. Neuspěje-li pes při zkoušce, může ji opakovat (časový odstup není stanoven).

10. Z účasti na zkouškách jsou vyloučeni psi s kupírovanýma ušima ve smyslu zákona č. 24611992 Sb. v platném znění narozeni po 1.7. 1993 na území ČR.

 

Článek 4. Výstroj psů, cvičební prostory, nářadí a pomůcky

1. Pro všechny druhy a stupně zkoušek se stanoví základní výstroj psa:
a) hladký řetízkový obojek, který není nastaven na stahování, nošení kožených a jiných obojků je zakázáno,
b) vodítko, které musí mít psovod neustále u sebe i když na něm nevede svého psa (v kapse, nebo zavěšené u levého ramene, na pravý bok) 1t11r110 práce na stopě, pokud pes nejde volně.

2. Speciální výstrojí psa na stopách se rozumí:
a) stopovací postroj (není podmínkou)
b) stopovací šnůra (vodítko) 10 m dlouhá, která na jednom místě je připnuta bud' na obojek psa, nebo na stopovací postroj. Vést může přes záda psa (horem), podél psa (bokem), nebo pod psem mezi předními nebo i zadními končetinami psa (dolem). Pes může jít na stopě též volně a to s obojkem nebo bez něho, či se stopovacím postrojem.

3. Po celou dobu průběhu akce pracuje pes bez náhubku. Výjimku tvoří jen v tomto zkušebním řádě určené cviky zkoušek psů malých plemen.

4. Není přípustné, aby v průběhu posuzování psa měl psovod u sebe hračky psa, potravu, či jiné předměty ovlivňující činnost psa. Nedodržení tohoto ustanovení vede k anulování části zkoušky při níž bylo toto ustanovení porušeno.

5. Cvičební prostory musí svou velikostí odpovídat požadavkům předepsaných cviků.

6. Cvičební nářadí a pomůcky popisu,je druhá část - metodika a provádění cviků a dále část obrazová.

7. Cvičební prostory, nářadí, pomůcky a pomocníky zalištuje pořadatel. Při jejich nezajištění ukončí rozhodčí akci, nebo posuzování daného druhu či stupně zkoušky. případně je nezahájí.

 

Článek 5. Pořad akce a posuzování cviků

1. Každá akce se zahajuje nástupem všech účastníků (psovodů,případně i pomocníků). Rozhodčí (hlavní rozhodčí) vyhlašuje harmonogram akce, pro který se rozhodl na základě předem předložené výsledkové listiny vyplněné ve všech částech (kromě pořadí a výsledků). Po ukončení nástupu nejsou další psovodi k akci připuštěni a to i v případě,že jsou zapsáni ve výsledkové listině, ale nástupu se osobně nezúčastnili. Při soutěžích možno volit jinou vhodnou formu zahájení.

2. Rovněž i ukončení každé akce se provádí nástupem všech účastníků, při kterém se provádějí vyhodnocení.

3. Psovod se psem podává rozhodčímu hlášení při nástupu a ukončení každé části zkoušky. Výjimku může tvořit pouze část C, kdy je určen výchozí bod pro psovoda a psa pořadatelem. Při nástupu hlásí psovod své příjmení, jméno psa a připravenost k zahájení zkoušené části, u stop způsob činnosti psa při nalezení předmětu. Při ukončení hlásí psovod své příjmení, jméno psa a ukončenost zkoušené části, u stop odevzdá psem nalezené předměty. Rozhodčí poté stručně vyhodnotí práci psa v jednotlivých cvicích a sdělí psovodovi celkový výsledek zkoušené části.

4. Hlášení, zahájeni a ukončení každého cviku, provádí psovod v základním postoji stojí vzpřímeně, nohy u sebe, ruce podél těla, pes sedí u levě nohy psovoda rovnoběžně.

5. Chváleni psa je kromě části A možné vždy jen l x krátce po skončení celého cviku a to ze základního postoje.

6. Zahájení každého cviku a jeho provádění se děje výhradně na pokyn rozhodčího.

7. Psovod na akcích je povinen předvést svého psa ve všech cvicích, které předepisuje příslušná zkouška. Nelze, aby se z předvedení některého cviku předem omluvil i s vědomím, že za cvik obdrží nulové hodnoceni.

8. Pokud se pes v průběhu zkoušky zraní, nebo je ve svých možnostech omezen, má rozhodčí právo, i proti mínění psovoda, zkoušku u tohoto psa ukončit.

9. Jakákoliv fyzická pomoc psovoda psu v průběhu akce není dovolena a zpravidla vede k anulování výkonu.

10. Pokud se pes v průběhu akce samovolně vzdálí, zůstává psovod na místě a může si psa 3x přivolat v přiměřených časových intervalech, určených rozhodčím. Nepřichází-li pes k psovodu ani po třetím přivolání je posuzování psa ukončeno.

11. Harmonogram posuzování akce určuje vždy rozhodčí (pořadí posuzování jednotlivých částí zkoušek). Je-li na akci delegováno více rozhodčích, určuje hlavní rozhodčí, kterou část zkoušek a kterého druhu budou jednotliví rozhodčí posuzovat.

12. Rozhodčí má právo dále již neposuzovat další část zkoušky u psa, který v předešlé části nedosáhl potřebný počet bodů k zadání výcvikově značky (neplatí při soutěžích).

13. Pořadí nástupu psovodů a psů k jednotlivým částem zkoušky se určuje dohodou psovodů, nebo losem při zahájení akce. V jejím průběhu je nelze bez vážných důvodů měnit. Háravé feny nastupují k částem B a C vždy poslední.

14. Pořadí u cizích stop se určuje výhradně losem.

15. Jednotlivé druhy a formy povelů určuje další část tohoto zkušebního řádu.

16. Trestat psa během akce je nepřípustné a je důvodem k vyloučení psovoda z akce.

17. Ve vynímečných a zdůvodněných případech lze před zahájením akce provést změnu v osobě psovoda, během akce již ne.

18. Pro krajně nepříznivé klimatické podmínky (např.: silný déšť, sněžení, vichřice, tma, teplota a pod.) může rozhodčí zkoušky přerušit, ukončit , nebo nezahájit.

19. Pro nepřiměřenou a nežádoucí útočnost ( na osoby i psy), nezvladatelnost, nebo silnou bázlivost psa má rozhodčí povinnost, kdykoliv v průběhu akce, vyloučit psa z účasti.

20. Pořadí jednotlivých části zkoušky není stanoveno, pořadí cviků v jednotlivých částech zkoušky je nutné dodržet s výjimkou cviku "vysílání psa vpřed" a "přivolání" u zkoušky ZVV3, ZPS 2, ZPO 2.

21. Rozhodčí má právo požádat na zkouškách o opakování cviku, pokud to považuje za nutné pro objektivní hodnocení.

 

Článek 6. Stanovení výcvikové značky a známky

1. Na základě získaného bodového hodnocení jednotlivých cviků, částí zkoušky a dosaženého počtu bodů se stanoví hodnoceni práce psovoda a činnosti psa, které se vyjadřuje výcvikovou značkou a výcvikovou známkou.

2. Výcvikovou značku lze zadat jen tehdy, dosáhne-li pes v každé samostatné části zkoušek nejméně 70% z dosažitelných bodů. Tam, kde je to zvláště vyznačeno, je požadavek dosažení 70% bodů i u jednotlivých cviků.

3. Pokud pes v některé části zkoušky neuspěje (nesplní 70% limit), výsledek se dále nezapočítává a pes obdrží známku "nedostatečně".

4. Výcvikové známky mají následující zkratky a rozsah docíleného bodového hodnocení všech částí zkoušky:
a) u zkoušek ZM a ZMMP :
- výborně (V) 145 - 150 bodů
- velmi dobře (VD) 135 - 144 bodů
- dobře (D) 120 - 134 bodů
-uspokojivě (U) 105 -119 bodů
- nedostatečně (N) 0 - 104 bodů
b) u zkoušek ZPS 1, ZPO 1 :
- výborně (V) 191 - 200 bodů
- velmi dobře (VD) 180 - 190 bodů
- dobře (D) 160 - 179 bodů
- uspokojivě (U) 140 -159 bodů
- nedostatečně (N) 0 - 139 bodů
c) u zkoušek ZVV 1, 2, 3, ZMP 1, 2, ZPS 2 a ZPO 2 :
- výborně (V) 286 - 300 bodů
- velmi dobře (VD) 270 - 285 bodů
- dobře (D) 240 - 269 bodů
- uspokojivě (U) 210 - 239 bodů
- nedostatečně (N) 0 - 209 bodů

5. Výcvikovou značku spolu s výcvikovou známkou zapisuje rozhodčí:
a) při splněni do
- výsledkově listiny
- potvrzení o vykonané zkoušce
- výkonnostního a výstavního průkazu psa
- potvrzeni o vykonaných zkouškách ( pro psy bez prokázaného původu)
- na žádost psovoda do jiných výkonnostních průkazů, služebních (kmenových) knížek či průkazu o původu psů (je-li tam rubrika).
b) při nesplnění do
- výsledkové listiny

 

Článek 7. Protesty a stížnosti

1. Hodnocení a výrok rozhodčího jsou konečné a proti výsledku zkoušky a jeho rozhodnutí nelze podat protest, ani jiné opravné prostředky.2. Protest na postup rozhodčího může být podán v odůvodněných případech pouze když:
a) rozhodčí nedodržel ustanovení zkušebního řádu
b) chování a vystupování rozhodčího se neslučuje s výkonem a posláním funkce

3. Protest na rozhodčího může být podán pouze prostřednictvím pořadatele, kterého na akci zastupuje vedoucí akce.

4. Protest na rozhodčího může podat pouze účastník akce ( vedoucí akce, psovod, pomocník - nikoliv divák).

5. Protest na rozhodčího prostřednictvím vedoucího akce může být podán v průběhu akce a to nejpozději při závěrečném hodnocení akce.

6. Protest na rozhodčího je řešen v průběhu akce, nebo po jejím ukončení přímo na místě, za účasti rozhodčího, vedoucího akce, stěžovatele, popř. hlavního rozhodčího a sportovního komisaře (jsou-li přítomni). K řešení může být přizván pomocník (pomocníci) a svědci.

7. Nedojde-li při řešení na místě ke shodě, je po ukončení akce, sepsán písemný protest za účasti rozhodčího, vedoucího akce, stěžovatele, případně dalších osob dle bodu 6., kteří jej podepisují a k němu se vyjadřují.

8. Písemný protest vyhotovuje vedoucí akce ve třech vyhotoveních s určením:
a) prvopis - který musí být pořadatelem do 8 dnů odeslán delegujícímu orgánu
b) první kopie - pro pořadatele
c) druhá kopie - pro rozhodčího.
V případě přítomnosti hlavního rozhodčího či sportovního komisaře na akci, je nutno vyhotovit kopie i pro tyto funkcionáře.

9. Písemný protest řeší výcviková nebo disciplinární komise příslušného svazu.

10. Jakákoliv jiná kritika proti rozhodčímu je důvodem k vypovězení dané osoby ze cvičebního prostoru a může vést k disciplinárním opatřením.

11. Podání protestu uvádí rozhodčí ve zprávě o provedené akci delegujícímu orgánu.

12. Zvláštní kategorii tvoří připomínky a stížnosti a to na činnost rozhodčího (hlav. rozhodčího), sportovního komisaře, vedoucího akce, pomocníků, psovodů, diváků. Tyto uvádí rozhodčí (hlavní rozhodčí), pokud jsou mu známy, ve své zprávě o provedené akci delegujícímu orgánu.

 

Článek 8. Zvláštní, doplňková a přechodná ustanovení

1. Diváci mají povolen přístup na akce se svolením pořadatele jen do míst předem určených.

2. Pořadatel je zodpovědný za zajištění pořádku a bezpečnosti celé akce. To se týká všech prostorů, které se využívají, jakož i všech účastníků akce. Dojde-li k narušení, rozhodčí akci přerušuje, případně i ukončuje.

3. Proviněni psovoda proti ustanovení tohoto zkušebního řádu, porušení zákona na ochranu zvířat, nebo porušování zásad slušného chování mohou vést k jeho vyloučení vedoucím akce, nebo rozhodčím z účasti na akci.

4. Do výsledkové listiny a výkonnostního a výstavního průkazu psa zaznamenává rozhodčí pokud v průběhu akce:
a) posuzování psovoda a psa ukončil pro
- nedosažení potřebného počtu bodů psem v části (je-li určeno i cviku) příslušné zkoušky
- zraněni psa, popř. psovoda
b) vyloučil z posuzováni psovoda se psem pro
- nezvladatelnost, silnou bázlivost či útočnost psa
- hrubé zacházení psovoda se psem (trestání)
- porušení zásad slušného chování, nedodržení ustanovení zkušebního řádu, či jiná vážná provinění psovoda.
Do zprávy o provedené akci rozepíše konkrétní podrobnosti případu.


5. Do výsledkové listiny zaznamenává rozhodčí ukončení posuzování:
a) v průběhu akce pro
- náhlou změnu klimatických podmínek - narušení pořádku a bezpečnosti akce
b) při zahájení akce pro
- nedostavení se psovoda se psem k zahájení akce
- neprokázání se psovoda platným členským průkazem, neodevzdání výkonnostního a výstavního průkazu psa, neprokázání splnění psem nižší postupové zkoušky potřebné k vyššímu stupni
- nezabezpečení předepsaných technických podmínek, nebo potřebných pomocníků akce pořadatelem.
Do zprávy o provedené akci rozepíše konkrétní podrobnosti případu.

6. Pořadí psovodů se psy dle docílených výsledků se stanovuje pouze při soutěžích se zápisem zkoušek. Při rovnosti bodů rozhoduje:
a) při zkouškách ZM, ZVV
- obrana
- poslušnost
- los
b) při zkouškách ZMMP, ZMP, ZPS, ZPO
- spec. discipliny
- poslušnost

7. Zkoušky úspěšně splněné do doby platnosti tohoto zkušebního řádu, dle zkušebních řádů předcházejících, se plně uznávají. Při plnění postupových zkoušek (ZVV, ZMP, ZPS, ZPO) musí se navazovat zkouškou vyšší.

 

ODDÍL II. PRÁVA A POVINNOSTI

Článek 9. Práva psovoda

1. Přihlásit se ke zkouškám a zúčastnit se jich.

2. Obdržet potřebné pokyny a informace, týkající se organizace zkoušek a provádění cviků.

3. Osobně se obracet na rozhodčího s neodkladnými dotazy týkajícími se provádění cviků. V ostatních případech se obracet na rozhodčího, pořadatele nebo pomocníky jen prostřednictvím vedoucího akce.

4. Obdržet v závěru každé části ústní zdůvodnění bodových ztrát a celkové hodnocení výkonů psa.

S.Při úspěšně vykonané zkoušce má psovod právo požádat o zapsání výsledku do průkazu původu, pokud je předtištěna příslušná kolonka.

6. Nastupuje-li psovod s háravou fenou, má před posuzováním části B a C nárok na krátký trénink. Podmínky určuje rozhodčí.

 

Článek 10. Povinnosti psovoda

1. Znát zkušební řád a řídit se jeho ustanoveními.

2. Při prezentaci na akci prokázat své členství platným členským průkazem, odevzdat výkonnostní a výstavní průkaz psa, jedná-li se o psa bez průkazu původu potvrzení o vykonaných zkouškách.

3. Zaplatit startovné, a to i v případě, že se k akci nedostaví.

4. Dostavit se včas na akci, být přítomen jejímu průběhu až do závěru a vyhodnocení.

5. Plnit po celou dobu akce pokyny rozhodčího, vedoucího akce nebo pořadatelů.

6. Odpovídá za škody způsobené psem, kterého vede v průběhu celé akce.

7. Dodržovat obecně platné veterinární předpisy, jakož i předpisy na ochranu zvířat.

8. Být ukázněný při jednáních s rozhodčími, vedoucím akce, pomocníky a ostatními účastníky akce.

9. Před zahájením akce oznámit pořadateli hárání feny a nevstupovat s ní před akcí do prostorů určených k předvádění cviků.

 

Článek 11. Práva pořadatele

1. Plánovat výcvikové akce a žádat o delegování rozhodčích.

2.Stanovit výši startovného.

3. Žádat od psovoda úhradu startovného i v případě, že se na akci nedostavil.

4. V odůvodněných případech odvolat konání akce.

5. Žádat delegující orgán o náhradní termín v případech, kdy se rozhodčí ke zkouškám nedostavil.

 

Článek 12. Povinnosti pořadatele

1. Zajistit včasné plánování akce a delegaci rozhodčích zasláním včas přihlášky akce delegujícímu orgánu.

2. Určit vedoucího akce a pomocníky.

3. Oznámit nejméně 21 dní předem delegovaným rozhodčím bližší podrobnosti o akci. 0 těchto skutečnostech informovat včas i psovody.

4. Uhradit delegovaným rozhodčím, případně i určeným pomocníkům, náležitosti podle platných směrnic (posudné, stravné, cestovné) a to i v případě, kdy došlo k odvolání akce z důvodů klimatických, terénních, nedostatečného zajištění pomůcek, nekázně psovodů, veterinárních opatření, z vyšší moci a pod.

5. V případě odvolání akce před jejím konáním, oznámit toto delegujícímu orgánu, rozhodčím, pomocníkům, psovodům a pod.

 

Článek 13. Práva vedoucího akce

1. Zastupovat v době před akcí, v jejím průběhu a při likvidaci akce pořadatele.

2. Zprostředkovat styk rozhodčího s pomocníky a psovody.

3. Zkontrolovat přihlášky psovodů v odůvodněných případech přihlášky na akci odmítnout.

 

Článek 14. Povinnosti vedoucího akce

1. Znát zkušební řád a řídit se jeho ustanoveními.

2. Dbát na to, aby všichni účastnici akce dodržovali všeobecná ustanovení zkušebního řádu.

3. Dostavit se na místo akce včas a zdržovat se zde po celou dobu průběhu (nedat se zastupovat).

4. Zprostředkovat styk mezi rozhodčími, pomocníky a psovody před akcí, po dobu jejího trvání a její likvidace.

5. Zajistit vyhovující prostory a terény pro konání akce,připravit a zajistit výcvikové pomůcky a materiál odpovídající podmínkám akce.

6. Zajistit zdravotní a veterinární službu.

7. Vymezit psovodům a divákům místo pro sledování akce a shromáždiště psovodů. 8. Dbát na ukázněné chování a sportovní vystupování účastníků akce, včetně diváků.

9. V odůvodněných případech vyloučit, odvolat psovoda, pomocníka, případně diváka z akce.

10. Zajistit bezpečnost průběhu akce tak, aby nedošlo ke škodám na zdraví nebo majetku účastníků akce, nebo třetích osob.

11. Zajistit prezentaci psovodů na akci. Při této prezentaci vyžadovat odevzdání výkonnostních a výstavních průkazů psa, potvrzení o vykonaných zkouškách u psů bez průkazu původu a předložení platných členských průkazů ke kontrole.

12. Před zahájením akce předložit rozhodčímu řádně vyplněnou výsledkovou listinu a další předepsané doklady.

13. Nezasahovat do odborné činnosti rozhodčího.

14. Řídit činnost pomocníků podle pokynů rozhodčího.

15. Neprozrazovat účastníkům údaje, které vzhledem k regulérnosti akce nemají znát.

16. Oznámit rozhodčímu, že proti jeho počínání při akci byl vznesen protest a ve smyslu článku 7. jej řešit.

17. Zabezpečit pro rozhodčího (případně pomocníka), vhodný prostor k provádění administrativních úkonů v průběhu akce.

18. Podepsat výsledkovou listinu, výkonnostní a výstavní průkazy a potvrzení o vykonané zkoušce.

 

Článek 15. Práva pomocníka

1. Obdržet včas a úplné instrukce k provádění určených úkolů.

2. Žádat úhradu náležitostí dle směrnice.

 

Článek 16. Povinnosti pomocníka

1. Znát zkušební řád a řídit se jeho ustanoveními.

2. Dostavit se včas na akci a být k dispozici vedoucímu akce po dobu jejího trvání.

3. Plnit přesně úkoly, které dostane od vedoucího akce nebo rozhodčího.

4. Neprozrazovat účastníkům akce údaje, které vzhledem k regulérnosti akce nemají znát.

5. Být ukázněný při jednání s rozhodčími, vedoucím akce, psovody, ostatními pomocníky a ostatními účastníky akce.

 

Článek 17. Práva rozhodčího

1. V odůvodněných případech odmítnout delegaci a u delegujícího orgánu si vyhradit termíny, kdy nechce být delegován.

2. Odmítnout provádění, nebo dokončení akce, pokud prostory, terény, cvičební nářadí, pomůcky a pomocníci neodpovídají požadavkům akce a nedošlo k jejich přípravě, nebo změně, na upozornění rozhodčího.

3. Přerušit nebo nezahájit akci v závažných případech klimatických změn, nekázně účastníku zkoušek nebo diváků, či narušení bezpečnosti akce.

4. Odmítnout zapsat zkoušku v případě, kdy došlo k hrubému narušení kázně. Odmítnutí zdůvodnit ve zprávě.

5. Žádat o opakování cviku, považuje-li to žádoucí pro posudek (neplatí u soutěží se zapsáním zkoušky).

6. Neposuzovat dále psovoda a psa, který v některém oddílu zkoušek nedosáhl potřebného počtu bodů pro udělení výcvikové značky (neplatí U soutěží).

7. Stanovit na doporučení vedoucího akce harmonogram akce, t.j. pořadí posuzování ,jednotlivých části zkoušky.

8. Podepisovat čestné diplomy a uznání.

9. Tělesně postiženým psovodům povolit v části f3 - cviku ovladatelností vedení psa vpravo a cviku plížení psa se psovodem odlišnost plížení psovoda.

10. Žádat na pořadateli náhradu náležitostí podle platných směrnic a to i v případě. že akce nebyla zahájena či dokončena z důvodu nekázně, klimatických podmínek, narušení bezpečnosti, nedostatečného prostorového a materiálního zajištění, či nezajištění vhodných pomocníků, anebo kdy rozhodčí nedostal včas vyrozumění odvolání akce a na akci se dostavil a pod.

 

Článek 18. Povinnosti rozhodčího

1. Ve vztahu k provádění delegací uvědomit delegující orgán včas o změnách bydliště a svého zdravotního stavu.

2. Dodržovat ustanovení zkušebního řádu a metodiku posuzování práce psovodů a činnosti psů.

3. Dostavit se včas na místo akce.

4. Uvědomit bezodkladně delegující orgán a pořadatele akce o důvodech, které mu zabraňují v přijetí delegace.

5. V případě domluvy s pořadatelem o přeložení akce o týden před, nebo po stanoveném termínu, hlásit toto prokazatelně nejméně l4 dní před stanoveným termínem delegujícímu orgánu.

6. Převzít od vedoucího akce, před jejím začátkem, výsledkovou listinu a ostatní dokladové materiály (výkonnostní a výstavní průkazy psů a pod.)

7. Zkontrolovat dokumentaci, její správnost a úplnost. V případě pochybnosti o totožnosti psa s průkazem původu, překontrolovat tetovací číslo a věk psa předepsaný

8. Ověřit před zahájením akce cvičební prostory, pomůcky, nářadí a způsobilost pomocníků, zejména figurantů a poučit je.

9. Při nástupu účastníků k zahájení akce provede prezenci nastoupených a informuje e o harmonogramu akce.

10. Po provedeném nástupu účastníků k zahájení akce nepřipustí:
- dodatečné změny v osobě psovoda
- účast na akci psovoda se psem, který se nezúčastni) osobně nástupu účastníků k zahájení akce
- nacvičování cviků se psy ve cvičebních prostorech akce (příklad: překážky, aport, vyštěkání a pod.).

11 . Zabezpečit losování při vypracování cizích stop a to po jejich položení.

12. Při nástupu účastníků k ukončení akce vyhodnotit veřejně její průběh, vzít na vědomí případný protest a tento po ukončení řešit, nebyl-li již řešen v průběhu akce.

13. Nepřipustit nebo vyloučit z akce psovody, kteří porušili ustanovení zkušebního řádu.

14. Řídit se pokyny hlavního rozhodčího, pokud jej delegující orgán určil, nebo sportovního komisaře, je-li tento při akci přítomen.

15. Zapsat výsledky a hodnocení:
a) bez ohledu na výsledek zkoušky do
- výsledkové listiny
- do výkonnostního a výstavního průkazu psa
b) při s úspěšném výsledku zkoušky do
- potvrzení o vykonané zkoušce (dvojmo: originál pro psovoda, druhopis pro delegující orgán)
- potvrzení o vykonaných zkouškách pro psa bez průkazu původu
- průkazu původu uznávaného FCI , či jiných výkonnostních či kmenových knížek psa, na přání psovoda.

16. Zaslat výsledkovou listinu doplněnou o všechny údaje, včetně zprávy o provedené akci a kopie potvrzení o vykonané zkoušce, vše stvrzené svým podpisem, do l4ti dnů po akci delegujícímu orgánu.

 

Článek 19. Práva hlavního rozhodčího

1. Pro hlavního rozhodčího platí všechna práva uvedená v článku 17 - práva rozhodčího. ?. Zrušit rozhodnutí rozhodčího, přesvědčí-li se osobně o nesprávnosti jeho rozhodnuti nebo posudku.

2. Odvolat rozhodčího, porušuje-li zkušební řád, metodiku pro posuzování nebo kázeň. 4. Určovat pracovní náplň pro činnost jednotlivých rozhodčích.

3. Podepisovat za sbor rozhodčích.

 

Článek 20. Povinnosti hlavního rozhodčího

1. Pro hlavního rozhodčího platí všechny povinnosti uvedené v článku 18 - povinnosti rozhodčího.

2. Řídí a usměrňuje práce rozhodčích posuzujících akci. 3. Je prostředníkem mezi vedoucím akce a rozhodčími.

4. Zasílá celkovou zprávu o vykonané akci delegujícímu orgánu.

 

Článek 21. Práva sportovního komisaře

1. Žádat od vedoucího akce nebo od rozhodčího předložení zkouškové dokumentace, programu, dílčího nebo celkového hodnocení práce psovodů a psů.

2. Ve výjimečných situacích převzít a vykonávat funkci hlavního rozhodčího, nebo rozhodčího. V těchto případech se na sportovního komisaře vztahují všechna práva hlavního rozhodčího nebo rozhodčího.

3. Žádat na delegujicím orgánu úhradu náležitostí.

 

Článek 22. Povinnosti sportovního komisaře

1. Oznámit vedoucímu akce a rozhodčím svou přítomnost.

2. Kontrolovat práci rozhodčích, pomocníků, vedoucího akce, způsob organizování a dodržování zkušebního řádu a příslušných směrnic.

3. V odůvodněných případech odvolat rozhodčího nebo hlavního rozhodčího, převzít jejich funkci, případné akci ukončit.

4. Podat zprávu delegujícímu orgánu o průběhu akce, nejpozději do týdne. V případě převzetí funkce hlavního rozhodčího nebo rozhodčího přebírá sportovní komisař jejich povinnosti.

 Připravil: Pavel Sedlák
Průvodce kynologa - http://kynolog.zvire.cz

Zpracovala: Klementová Hana