Pes k obraně osob a ochraně majetku
(Josef Růžička)

díl 6. Vlastnosti psů, pro které je využíváme

VI. Vysoká pohyblivost

Tuto vlastnost nebudeme zužovat na pouhé rychlé a dovedné překonávání přírodních i umělých překážek. Více oceníme jejich hbitý pohyb v členitém terénu a hustých porostech. Jak už bylo uvedeno, pes má v mnoha směrech lepší orientační schopnosti, takže jeho vyšší pohyblivost je dána nejen fyzickými předpoklady, ale také rychlejší reakcí na nové podněty a změnu situace ve ztížených podmínkách než je v možnostech člověka.
Pohyblivost patří mezi ty vlastnosti, které můžeme rozvíjet výchovou u štěňat a přípravou v dospělém věku. Tzn. podněcovat jeho zvědavost, netlumit aktivity (pobíhání, očichávání, slídění), neudělat z něho uposlouchaného psíka. To vše není v rozporu s poslušností psa - ta být musí, ale cvičí se v určité době a poslušnostní povely, zvláště zákazy a při'kazy, se dávají jen v nutných případech.

 

VII. Přirozená ochrana teritoria

V přírodě si smečky psovitých šelem vyznačují svá území, a to hájí proti vetřelcům, neboť takové teritorium je místem k odpočinku, přivádí v něm na svět a vychovávají potomstvo a mají zde zdroj obživy. Rovněž u domácích psů se projevuje teritorialita. Nejznámějším projevem je značkování nároží, sloupů, stromů a jiných míst několika kapkami moče. Pachové označování trusem je méně časté a projevuje se rozmetáním výkalu krátkým intenzivním metáním zadních končetin. V obou případech je to oznámení jedince o své přítomnosti. Označování močí v blízkém okolí boudy nebo domu, kde pes žije, je ale oznámením, že prostor patří právě jemu a on si ho také hájí. K označení svého revíru (zahrady, domu, hlídaného prostoru) používá pes i zvukových projevů - štěkotu a vrčení.
Domácí pes má obdobné teritoriální okruhy jako volně žijící psovité šelmy Vnější a největší okruh je zdrojem potravy (lovecký revír). Menší okruh je v okolí pelechu - boudy a může jím být kotec nebo zahrada (tzv. domov II. řádu). Nejmenší okruh je bouda (domov I. řádu; u vlka je to doupě).

Sebevědomí psů stoupá čím blíže je k domovu I. řádu. Stejně stoupá i agresivita psů proti vetřelcům svého druhu (psům a lidem). Často se proto stává, že malý psík urputně hájí svoji zahrádku a rozhořčeně útočí na velkého psa, který nakonec ustoupí. Čím dále je pes od svého teritoria, klesá jeho sebejistota, chová se k ostatním psům a lidem neutrálněji až přátelsky. Takže pokud pes na nás za plotem hrozivě štěkal a my jsme ho nedráždili, v cizím prostředí nás sám nenapadne.

VII. Cvičitelnost

Výcvik zvířat patří mezi kulturní dědictví lidstva. Je známo mnoho druhů zvířat, která se dají vycvičit pro práci, zábavu i potěšení člověka. Největším savcem, kterého člověk využíval pro těžkou práci v lese, ale i ve válečných vřavách, byl slon. Vycvičit si čtyři metry vysokého a sedm tun těžkého pomocníka asi není jednoduché. Je popsáno mnoho metod výcviku slonů. Některé jsou pro nás nezasvěcence kruté, některé velmi zajímavé a důmyslné, ale všechny mají jedno společné - jsou nekonečně dlouhé. Výcvik slona trvá pět až sedm roků. Na opačné straně savců, co do velikosti a hmotnosti, které člověk může využívat pro svoji potřebu, je pískomil rudoocasý (africký). Tento sympatický hlodavec, jen o málo větší než domácí myš, má vynikající vlohy pro vyhledávání drog. V severní Americe byla tato zvířátka úspěšně odzkoušena policejními protidrogovými pracovišti. I přes složitost komunikace s nimi nic nebránilo po roce výcviku jejich praktickému nasazení. A zde teprve vznikl problém - hysterické reakce části cestujících, když jim v kupé běhá a zavazadla kontroluje "myš". Pískomilovi totiž chybí cvičitelnost v poslušnosti a ovladatelnosti tak, aby cestující viděli, že hlodavec je ovládán, třeba jako pes. Z tohoto důvodu je běžné využití pískomila nereálné a pes má o konkurenta méně.
Mohli bychom takto uvádět řadu dalších případů využití zvířat pro potřeby člověka, ale už jen na těchto dvou příkladech je vidět, že kromě jiných předností má pes velkou výhodu i ve cvičitelnosti. Je poměrně snadná, po staletí zdokonalovaná a všeobecně dost povědomá. K dobré cvičitelnosti samozřejmě také významným způsobem napomáhá domestikace psa.

 

Zpracovala: Klementová Hana