Co má pes na jazyku

Jak porozumět psí řeči
(Stanley Coren)

Předmluva

Člověk má úžasnou schopnost
hovořit, ale většina z toho, co
říká, je prázdná a klamná.
Zvířata jí mají méně, ale to
málo, co sdělují, je užitečné
a pravdivé. A je lepší malá
a pravdivá věc než obrovská
faleš.

LEONARDO DA VINCI
Zápisník, kolem roku 1500.

Prastará báje vypráví, že král Šalamoun měl stříbrný prsten, na němž byla jeho pečeť se skutečným jménem Boha. Tento prsten mu umožňoval rozumět řeči zvířat a mluvit s nimi. Když Šalamoun zemřel, prsten byl ukryt ve "velkém domě s mnoha dveřmi". Když jsem byl malý, přál jsem si najít tento prsten, abych mohl mluvit se svými psy.

Třebaže jsem věděl, že je to jen povídačka, i jako dospělý jsem se přikláněl k víře, že moudrý král Šalamoun mohl mluvit se zvířaty dokonce i bez magického prstenu, o němž vypráví legenda, protože tomu se můžeme naučit i my všichni. Magickým prstenem Šalamounovým je pochopení způsobu, jak zvířata mluví. Je ukryt v budově vědy, která má opravdu mnoho dveří. Znalosti, které k tomu potřebujeme, jsou obdobné jako předpoklady k ovládnutí jakéhokoliv jazyka.

Chcete-li mluvit se psem, musíte zvládnout nejprve slovník, který se skládá ze "slov" psí řeči. Musíte se naučit také gramatice tohoto jazyka, zejména způsobu, jak spojovat slova, aby vytvořila "věty", jimiž chcete předávat a přijímat srozumitelná poselství.

Tato kniha pojednává o dorozumívání psů: jak "mluví" spolu navzájem, jak chápou sdělení člověka a jak si lidé mohou přeložit myšlenky, které se pes pokouší přednést. Jakmile pochopíte psí vyjadřování, získáte lepší možnost představit si, co psi cítí, co si myslí a co hodlají dělat. Existuje mnoho způsobů, jak jim sdělit, co chcete, a jak řídit jejich chování. To ovšem neznamená, že můžete se psy hlubokomyslně konverzovat o přírodovědě, morálce nebo o posledním hollywoodském filmu. Na druhé straně jsem zjistil, že moje dorozumívání se psy je mnohem bohatší a složitější než hovory s mými dvouletými nebo tříletými vnoučaty, i když často má velmi podobné rysy. Znalost psího jazyka také předchází mnoha běžným nedorozuměním mezi lidmi a psy.

Během "jazykového kurzu" se naučíme mnoho pozoruhodného o psech a zjistíme, jak chytří jsou někteří "obyčejní" psi. Také zjistíme, jak lidé za tu dlouhou dobu, co probíhala domestikace našeho prvního zvířecího společníka, podnítili a rozvinuli jazykové schopnosti psů.

Někteří z mých vědeckých kolegů asi budou mít námitky proti tomu, že používám slovo "jazyk", když mluvím o komunikační schopnosti psů. Dlouho se věřilo, že jazyk je schopnost, kterou mají jedině lidé. Později se však jasně prokázalo, že existuje značná podobnost mezi dorozumívacími způsoby lidí a psů. Jako psychologovi mi naprosto postačuje, když se mi podaří potvrdit závěry o lidském učení na základě údajů získaných výzkumem krys nebo opic - a totéž platí pro většinu výzkumníků. Je naprosto pošetilé věřit, že lidské učení je něco docela jiného než shodná činnost jiných živočichů. Často mě překvapí, že někteří behavioristé, jakmile se zabrousí na otázky jazyka a dorozumívání, rychle zapomínají na svou víru v kontinuitu vývoje schopností ode druhu ke druhu a urputně trvají na tom, že existují radikální rozdíly, jimiž se lidský jazyk liší od dorozumívání zvířat. Zdaje "skutečný" jazyk výhradním majetkem lidí, to je zajímavá a fascinující otázka, kterou si pokládáme už od pradávna; právě to se nám objasní, až se pokusíme pochopit a zvládnout řeč psů.

Chci poděkovat své manželce Joan za rozsáhlé připomínky k první verzi tohoto rukopisu a právě tak naší dceři Karen za cenné návrhy. A hlavně bych rád poděkoval i svým psům Wizovi, Odinovi a Dancerovi za to, že mi podrobně objasnili některé záhadné stránky psího života.

Zpracovala: Klementová Hana