Den milovníků psů
Světový den zvířat
(převzato z časopisu pes přítel člověka ročník 45, č. 11/2000, str. 47)

Každoročně bývá slaven Světový den  zvířat začátkem října. Vzhledem k tomu, že už v polovině září připomínala Praha spíše město v obležení, učinili letošní organizátoři prozíravý tah a Den milovníků psů slavili 16. září. Zatažená obloha, ale poměrně příjemné teplo dávaly tušit, že návštěvníci pražského fotbalového hřiště Hagibor nenastydnou.

   Světový den zvířat se slaví po celém světě už bezmála sedmdesát let. V roce 1931 jej vyhlásili v italské Florencii jako památku na patrona všech zvířat svatého Františka z Assisi, jež celý život pečoval o opuštěná a nemocná zvířata a který zemřel 4. října 1226.
Dobrý úmysl představit příchozím například v současné době velice populární agility (čteme edžility) a v anglickém překladu toto slovo znamená čilost, hbitost, agilnost) byl poněkud zastřený tím, že ukázky mohli sledovat pouze ti, kteří stáli v bezprostřední blízkosti parkuru. V podobných případech je pro diváky praktičtější tribuna. Totéž platí o ukázkách výcviku slepeckých psů, které zajistilo Středisko výcviku vodicích psů pro nevidomé a slabozraké. Podobné aktivity jsou velice užitečné, protože málokdo z nás ví, jak by se měl k nevidomým, které potkáváme na ulici, chovat. Nezapomenu na povzdechnutí pana Kikty, kterého před časem trápilo, že ho lidé na ulici různě chytají za rukáv a v dobré víře vláčejí někam, kam on vlastně vůbec nechce.
Poněkud znesnadněnou úlohu měli na Hagiboru jihočeští záchranáři. Ukázky všech skutečných schopností záchranářského psa nelze dost dobře předvádět pouze na překážkách.
   O něco lépe na tom byli policejní psovodi, jejichž svěřenci předvedli své dovednosti "jakoby se nechumelilo", ale málokdo si uvědomí, že jde o tvrdou práci a naše uznání si zaslouží rovným dílem jak psovodi tak jejich psi.
Nemyslím si však, že se ten neskutečný mumraj a velké množství lidí psům zamlouval... Neustále se museli někomu vyhýbat, i tu a tam se jim ztratil páníček, protože se zapovídal s jiným majitelem a na svého psa zapomněl, občas se ztrácely i děti.Ale na takovéto akce nelze nahlížet příliš odborným okem.
Děti i jejich rodiče zcela jistě těšila soutěž dvojníků psa Rexe i psí Carusošou, které vyhrál bígl Max.  

Odborníci mohli spíše ocenit, že policejní psovodi si pod vedením kapitána Marečka našli čas na "osvětu", i když je v Praze záhy čekaly nemalé a mnohem méně zábavné úkoly. "Letošním, již sedmým ročníkem, si chceme připomenout nejen svátek zvířat, ale především chceme apelovat na zodpovědný vztah ke zvířatům," zdůraznil MVDr. Leoš Železný z firmy Master Foods, která byla spolupořadatelem celé akce.
Bylo by potřeba, aby sdělovací prostředky věnovaly svůj vysílací čas či potištěný papír popularizování nejrůznějších kynologických odborností, a to se vší vážností. Nejen se senzacechtivostí či zábavně a humorně jako v tomto případě.

(odpovědnost za veškeré chyby a nesrovnalosti oproti originálu přebírá správce www.rtw.cz, další informace naleznete v časopisu Pes přítel člověka č. 11/2000)

Připravila: Klementová Hana