Mondioring v Novém Jičíně
(převzato z časopisu pes přítel člověka ročník 45, č. 8/2000, str. 51)

V sobotu 27. května 2000 uspořádala ZKO Varac Nový Jičín na svém cvičišti 1. ročník speciálního obranářského závodu se zaměřením na zkušební řád mondioring. Do pěkného areálu soukromého cvičiště se sjeli psovodi z různých koutů České republiky, kteří mají alespoň trochu představu o tom, co mondioring obnáší. Propozice byly vydány v dostatečném předstihu a o tento závod jevilo zájem velké množství psovodů. Poté, co však mnozí podruhé pozorně přečetli propozice a případně v tréninku vyzkoušeli náročnost disciplín, spousta z nich od startu upustila. Nakonec se prezentovalo 11 závodníků. Úlohy figuranta se s profesionálním přístupem zhostil Jiří Ščučka z Frýdku-Místku a celou soutěž posuzoval Zdeněk Volný. 
Jednotlivé výkony byly okamžitě hodnoceny nahlas psovodům i divákům. Za pěkného a velmi teplého počasí se bylo opravdu na co dívat. Akce probíhala v pohodové a přátelské atmosféře. Početní diváci nešetřili potleskem při provádění jednotlivých cviků, které nejsou pro většinu naší pejskařské veřejnosti běžně k vidění, snad mimo videokazet ze zahraničí. V programu ringového sportu, mondioring (mezinárodní, světový) nevyjímaje, psovod se psem provádí jednotlivé cviky v řadě za sebou. To znamená, že po nástupu na cvičební plochu provádí poslušnost a obranu bez pauzy, která je běžná u ostatních druhů výcviku.
Náplní závodu byla všeobecná ovladatelnost psa, skok vysoký (100 - 120 centimetrů), šplh (180 - 200 centimetrů), aport netradičního předmětu, který si každý psovod vylosoval (dřevěný kužel, pytlík s pískem, balon, gumový kruh - vše do 1 kg). Podstatnou, nejzajímavější a bodově náročnou částí byly cviky obrany. U ringového sportu pes provádí zákroky celotělově, kouše se do ringového ochranného obleku a ne pouze na rukáv. Od psa se vyžaduje razantní a nekompromisní provádění obrany. Nutno podotknout, že v ringovém sportu mají uplatnění psi velmi sebevědomí, razantní a samostatní, ale přitom všem musí být maximálně ovladatelní psovodem. Figurant se aktivně brání, uhýbá psovi, zastrašuje ho netradičními pomůckami, například řahtačkou, kanystry z plastu, štípaným bambusem. 

Pes musí provádět zákroky v přesně vymezeném prostoru, zadržet figuranta do konkrétní vzdálenosti. Provádělo se zadržení přes 80centimetrovou překážku z pneumatik, za níž musel pes figuranty zadržet do dané vzdálenosti. Figurant psa zastrašoval kanystry naplněnými kameny. Následovalo setkání figuranta s psovodem, kdy pes šel klidně u nohy psovoda. Po zastavení, přátelském rozhovoru a podání ruky figurant náhle psovoda napadl. Pes musel okamžitě tvrdě zasáhnout. Poslední disciplínou obrany bylo zadržení figuranta, který proti psu střílí, střílí i během zákroku a po celou dobu se psem aktivně bojuje. Tato část soutěže byla pro mnohé psy poslední možností získat či také ztratit rozhodující body do celé soutěže. Mnohé výkony psů, podpořené opravdovou prací figuranta tak, jak to ringový sport vyžaduje, byly pro diváky opravdovým zážitkem, a proto nešetřili potleskem.
Vlastní závod proběhl hladce, byl velmi dobře zajištěn, včetně bohatého občerstvení a velmi pěkných cen pro vyhodnocené soutěžící, o což se zasloužil malý, ale organizačně dobře fungující kolektiv pořádající ZKO. Vyhlášení výsledků proběhlo po ukončení cviků posledního závodníka.

Výsledky:
Jednotlivci: 1. Miloslava Gondeková a belgický ovčák malinois A`Cartouche Magbet King, 2. Roman Vala s belgickým ovčákem malinoisem Gertem z Hiickelovy vily, 3. David Jurásek s německým ovčákem Aramem
Družstva: 1. Policie ČR Bruntál (psovodi A. Šouc, P. Šrubař), 2. Městská Policie Havířov (psovodi R. Vala, L. Cabák), 3. KK Frenštát pod Radhoštem (psovodi Z. Király, A. Knápek)

Po oficiálním vyhlášení výsledků a předání pěkných věcných cen vítězům předvedla Miloslava Gondeková se svým belgickým ovčákem ukázku výcviku podle mondioringu a Jiří Ščučka se svým psem Alwinem Lufty provedl ukázku výcviku podle holandského KNPV. Všichni zúčastnění měli možnost na této akci zakoupit zkušební řád mondioringu a prohlédnout si případně zakoupit či objednat pomůcky pro ringový výcvik. Jedná se o výrobky francouzské firmy Difac, kterou pro Českou republiku zastupuje firma Volný. Na oblek firmy Difac také proběhla obrana tohoto závodu. 

Závod v Novém Jičíně určitě nebyl poslední, 2. ročník proběhne v květnu příštího roku, a také na podzim letošního roku chystáme podobnou akci. Informace zájemcům poskytneme na telefonním a faxovém čísle 0656/70 33 42.
Závěrem je možno konstatovat, že zřejmě jeden z prvních závodů tohoto druhu v naší republice měl velmi pozitivní ohlas. Všichni zúčastnění měli možnost alespoň v nástinu zhlédnout způsob výcviku, který je běžný v mnoha kynologicky vyspělých zemích západní Evropy. Tam má ring v různých obměnách svou letitou tradici a díky ustavení mezinárodního zkušebního řádu je mondioring stále populárnější i v zemích Ameriky. Každoročně se koná mistrovství, kde mají možnost porovnat svou výkonnost a úroveň vycvičenosti psovodi z celého světa. Doufejme, že nebude dlouho trvat a připojí se k nim také psovodi z naší republiky.

(odpovědnost za veškeré chyby a nesrovnalosti oproti originálu přebírá správce www.rtw.cz, další informace naleznete v časopisu Pes přítel člověka č. 8/2000)

 Připravila:Klementová Hana