s t a t u t á r n í M ě s t o B r n o

V y h l á š k a č. /2001

k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku ve městě Brně


Zastupitelstvo města Brna schválilo na svém Z3/..... zasedání konaném ve dnech ...... 2001 v souladu s ustanovením § 84 odst. 2 písm. i) a na základě ustanovení § 10 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, tuto obecně závaznou vyhlášku:

Článek 1

Úvodní ustanovení

Tato vyhláška ukládá povinnosti k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, omezující opatření  při užívání veřejně přístupných míst, pořádání veřejnosti přístupných podniků, venčení a pohybu psů, ochraně občanů před hlukem a vibracemi, pořádání ohňostrojů a užívání pyrotechnických předmětů.

Článek 2

Omezující opatření

1/ Za činnosti, jež by mohly narušit veřejný pořádek v městě Brně se považuje:

a) žebrání a jiné obtěžování občanů mající obdobný charakter,

b) provozování hazardních her,

c) nabízení, poskytování a přijímání služeb k uspokojování sexuálních potřeb,

d) požívání alkoholických nápojů mimo určené provozovny a prostory,

e) venčení a pohyb psů,

f) užívání pyrotechnických předmětů.

g) nadměrné hlasové projevy lidí a zvířat, hudební projevy a hluk z činnosti osob na veřejných prostranstvích, zejména ty, které jsou opakovaně příčinou stížností občanů.

2/ Činnosti uvedené v odst. 1 písm. a) až d) jsou zakázány na těchto místech:

a/ v centrální oblasti města Brna, vymezené ulicemi Kotlářská, Úvoz, Mendlovo nám., Křížova, Poříčí, Opuštěná, Zvonařka, Dornych, Koliště, Milady Horákové, nám. 28 října, Drobného a Pionýrské včetně uvedených ulic a dalších míst stanovených v příloze č.1 vyhlášky,
b/ na železničních stanicích a zastávkách a v okruhu 100 m od nich,
c/ na zastávkách linkové osobní dopravy a v okruhu 100 m od nich,
d/ na zastávkách městské hromadné dopravy a v okruhu 100 m od nich,
e/ u zdravotnických zařízení, školních zařízení, úřadů a institucí, sportovních zařízení, domovů důchodců a jiných sociálních zařízení, kostelů, hřbitovů, pomníků a v okruhu 100 m od nich, včetně vnitřních areálů a prostor těchto míst, pokud jsou veřejně přístupná.

3/ Činnosti uvedené v odst. 1 písm. g) jsou zakázány na veřejně přístupných místech, na kterých by docházelo k rušení nezúčastněných osob.

4/ Místně příslušný úřad městské části může v  době konání hodů či jiných slavností na veřejných prostranstvích udělit výjimku pro požívání alkoholických nápojů v době jejich konání.

Článek 3

Venčení a pohyb psů

1/ Volný pohyb psů bez náhubku a vodítka je povolen pouze na veřejně přístupných místech uvedených v příloze č. 2 této vyhlášky, která jsou označena jako výběh pro psy a jsou ohraničena plotem. Nejsou-li místa plotem ohraničena, nebo není-li (vlivem terénu, prostoru) zaručen přehled o psovi po celou dobu jeho pobytu ve výběhu pro psy, je pohyb psa bez náhubku nepřípustný.

Varianta I.

2/ Venčení a pohyb psů na veřejně přístupných místech je možný pouze na vodítku, jehož délka umožní ovladatelnost psa.

Varianta II.

2/ Venčení a pohyb psů na veřejně přístupných místech je možný pouze s náhubkem a na vodítku, jehož délka umožní ovladatelnost psa.

Varianta III.

2/ Venčení a pohyb psů na veřejně přístupných místech je možný pouze na vodítku, jehož délka umožní ovladatelnost psa, bez vodítka pouze s náhubkem.

Varianta IV.

2/ Venčení a pohyb psů na veřejně přístupných místech je u středních a velkých plemen možný pouze s  náhubkem a na vodítku, jehož délka umožní ovladatelnost psa. Venčení a pohyb malých plemen psů na veřejně přístupných místech je možný pouze na vodítku.

3/ V historickém jádru města, ohraničeném ulicemi Nádražní, Benešovou, Divadelní, Rooseveltovou, Joštovou, Husovou a Denisových sadů, včetně těchto ulic, je venčení a pohyb psů středních a velkých plemen možný vždy jen s náhubkem a na vodítku, jehož délka umožňuje ovladatelnost psa. Venčení a pohyb malých plemen psů na těchto místech je možný pouze na vodítku, jehož délka umožní ovladatelnost psa.(V případě schválení varianty I nebo III, v případě schválení varianty IV tento článek odpadá).

4/ Není-li osoba, kterou pes doprovází, schopna vzhledem ke svému fyzickému stavu či zdatnosti zajistit ovladatelnost psa pomocí vodítka, nebo je-li tato osoba mladší 15 let, je povinna použít současně s vodítkem i náhubek. (V případě schválení varianty I).

5/ Použití náhubku se rozumí upevnění náhubku psovi tak, aby znemožňoval kousnutí.

(V případě schválení varianty II. nebo III).

6/ Tato ustanovení se nevztahuje na psy zdravotnické, služební a slepecké.

Článek 4

Podmínky pro užívání pyrotechnických předmětů

1/ Užíváním pyrotechnických předmětů se rozumí užívání pyrotechnických předmětů třídy I, II a III a pořádání ohňostrojů.

2/ V zájmu zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku nelze na území města Brna užívat pyrotechnické předměty třídy I, II a III a pořádat ohňostroje v blízkosti zdravotnických zařízení, školních zařízení, úřadů a institucí, sportovních zařízení, domovů důchodců a jiných sociálních zařízení, kostelů, hřbitovů, pomníků a dále na místech uvedených v příloze č. 3 této vyhlášky. Odpovědnost za porušení zvláštních předpisů zůstává nedotčena.

3/ Při pořádání ohňostrojů je organizátor povinen nejpozději 5 dnů před konáním ohňostroje písemně oznámit svůj záměr místně příslušnému úřadu městské části. V písemném oznámení musí být uvedeno jméno (název) a adresa (sídlo) organizátora, jméno příjmení a funkce odpovědné osoby, jméno (název) a adresa (sídlo) osoby provádějící ohňostroj a způsobilost k provedení ohňostroje, místo pořádání, termín a čas konání (zahájení a ukončení).

4/ Užíváním pyrotechnických předmětů třídy I, II a III a odpalováním ohňostrojů nesmí být narušen noční klid.

5/ Zákaz užívání pyrotechnických předmětů tř. I a II se nevztahuje na dny 1. ledna a 31. prosince a dále na veřejné slavnosti povolené místně příslušným úřadem městské části v den jejich konání.

6/ Podmínky pro pořádání ohňostrojných prací jsou upraveny zvláštními předpisy.

Článek 5

Podmínky pro pořádání veřejnosti přístupných podniků

1/ Při pořádání veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků, včetně tanečních zábav a diskoték (dále jen veřejnosti přístupný podnik), je pořadatel či provozovatel povinen nejpozději 5 dnů před jeho konáním písemně oznámit svůj záměr místně příslušnému úřadu městské části. V písemném oznámení musí být uvedeno jméno (název) a adresa (sídlo) pořadatele, obsahové zaměření, místo a čas pořádání, očekávaný počet účastníků, identifikace osoby zodpovědné za zajištění pořadatelské služby. Počet členů pořadatelské služby stanoví místně příslušný úřad městské části po dohodě s obvodním oddělením Policie ČŘ a s revírem Městské policie Brno. Oznamovací povinnost stanovená vyhláškou o místních poplatcích není tímto ustanovením dotčena.

2/ Uvnitř stavby lze veřejnosti přístupný podnik pořádat jen tehdy, je-li stavba k tomu účelu kolaudačním rozhodnutím stavebního úřadu určena a obec v tom případě individuálně stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany u veřejně přístupných podniků, kterých se zúčastní větší počet osob.

3/ Bude-li se oznámený veřejnosti přístupný podnik konat v části obce, kde je stanovena zavírací doba či konec veřejné produkce hudby dle přílohy č. 4 této vyhlášky, je pořadatel povinen tuto dobu dodržet.

4/ V případě nesplnění těchto závazných podmínek, může místně příslušný úřad městské části prostřednictvím obecní policie, jako ochránce veřejného pořádku, veřejnosti přístupný podnik přerušit a ukončit. Tím není odpovědnost pořadatele či provozovatele za porušení této vyhlášky dotčena.

5/ Odpovědnost pořadatele či provozovatele za to, že hladina hluku nepřesáhne stanovené limity hluku a vibrací a dále za dodržování právních předpisů, chránících občany před alkoholismem a jinými toxikomániemi, není ustanovením čl. 6 vyhlášky dotčena.

Článek 6

Ochrana občanů před hlukem a vibracemi

V zájmu ochrany občanů před hlukem a vibracemi jsou v částech území města Brna, stanovených v příloze č. 4, nařízeny konce veřejné produkce hudby, provozní doby hostinských provozoven, heren a obdobných provozoven služeb, jejichž produkcí nebo provozem dochází k neúměrnému obtěžování občanů.

Článek 7

Kontrolní činnost

Dodržování této vyhlášky kontrolují strážníci Městské policie Brno, policisté Policie České republiky a pověření pracovníci jednotlivých úřadů městských částí.

Článek 8

Sankce

1/ Fyzickou osobu, která poruší tuto vyhlášku, lze postihnout dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů.

2/ Právnické osobě a fyzické osobě podnikateli, který při výkonu své podnikatelské činnosti poruší tuto vyhlášku, může obec v souladu s ustanovením § 58 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.

Článek 9

Zrušovací ustanovení

Zrušuje se vyhláška č. 3/1997, o veřejném pořádku ve městě Brně, ve znění vyhlášky č. 12/1998.

Článek 10

Účinnost

Tato obecně závazná vyhláška nabývá účinnosti dnem ...

RNDr. Petr Duchoň
primátor města Brna

 

 

Připravil: Ivo Přikryl

Zpracovala: Jana Kovaříková