Právní poradna s tématem cestování

JAK CESTOVAT AUTOBUSEM A AUTOMOBILEM


K oprávněním vlastníka psa náleží možnost přepravovat jednoho psa v autobuse, a to psa umístěného v přepravce, schráni s pevným a nepropustným dnem takových rozměrů, aby ji bylo možno umístit na klíně vlastníka, či na plošině (pouze u některých typů autobusů). U dálkových linkových autobusů možnost umístit psa v přepravce na plošině zpravidla v důsledku úpravy interiéru odpadá. Není-li pes umístěn v přepravce, či tašce, musí být opatřen náhubkem a držen nakrátko na vodítku. Vlastník psa je povinen předem s úmyslem přepravovat psa seznámit řidiče. Zásadně pes nesmí obtěžovat, ani omezovat ostatní spolucestující. Vlastník psa je povinen zaplatit za přepravovaného psa veřejnou pravidelnou autobusovou přepravou dovozné, a to bez ohledu na to, zda je pes umístěn ve schráně či nikoliv.
Na silnicích však nejčastěji vidíme psa přepravovaného v automobilu. I tato přeprava psa podléhá z hlediska zajištění bezpečného a plynulého silničního provozu určitým pravidlům. V automobilu s odděleným zadním prostorem je možné po dobu jízdy psa umístit nejlépe na zadní plošinu, která může být navíc opatřena speciálním ochranným potahem určeným pro tento prostor. Není-li to možné z důvodů konstrukčních, je vhodné umístit psa spolu se spolujezdcem na zadní sedadlo. Spolujezdec psa zabezpečuje proti nepředvídaným pohybům vůči řidiči, čímž omezuje vznik nebezpečných situací.
Jako naprosto nevhodné z hlediska bezpečné jízdy se jeví umístění psa na sedadle vedle řidiče bez spolujezdce a dokonce na klíně řidiče či u jeho nohou. Za nebezpečné z hlediska možného zdravotního poškození psa, např. uškrcením, lze považovat přepravu psa osobním automobilem za předpokladu, že je uvázán na krátkém vodítku.

 

CESTUJEME LODÍ


...o možnostech přepravovat psa lodí platí obdobné jako o přepravě psa leteckými společnostmi. Jednotlivé lodní společnosti se však mohou lišit v některých pravidlech. Na místě je pro tento případ požadovat písemné potvrzení od lodní dopravní společnosti, garantující vlastníkovi přepravu lodí i pro jeho psa.I zde je tedy na místě se předem podrobně informovat jednak v pobočce zvolené přepravní společnosti, jednak na velvyslanectví země, která je cílovou zemí, popř. na velvyslanectví zemí, u jejichž břehů bude loď kotvit. Podmínky jednotlivých zemí se totiž mohou značně lišit, a tak by se mohlo stát, že by vlastník nemohl se psem vyjít na pevninu v důsledku omezení či dokonce vyloučení možnosti opustit loď spolu se psem.
Tyto skutečnosti nelze podceňovat, neboť každý suverénní stát má své vlastní vnitrostátní zákonodárství,které, kromě dalších otázek, může upravovat také problematiku podmínek a náležitostí, které je třeba respektovat proto, aby vlastník mohl se psem na pevninu. Odlišně mohou být také upraveny podmínky pobytu psa v určité zemi a požadavky na jeho zdravotní stav. Je proto nanejvýše vhodné se před přepravou psa lodí poradit s veterinárním lékařem o aktuálním zdravotním stavu psa, o očkování a dalších náležitostech tak, aby se cestováním se psem stalo bezproblémovým.

 

CESTUJEME VE VLAKU


Cestující má právo vzít s sebou do vozu jako ruční zavazadlo bezplatně předměty snadno přenosné, pokud tomu nebrání právní předpisy nebo opatření orgánů státní správy za předpokladu, že tyto předměty nemohou poškodit nebo znečistit ostatní spolucestující jako účastníky přepravy. Přitom platí, že pro ruční zavazadlo přísluší cestujícímu výlučně prostor nad místem nebo pod místem, které cestující zaujímá, popř. na jeho klíně.
Ze živých zvířat je cestujícím dovoleno vzít s sebou do vozu pouze malá zvířata ve vhodných přepravkách, popř. tašce s pevným a nepropustným dnem a za předpokladu, že je může cestující umístit v prostoru pod místem, na kterém sedí nebo na svém klíně. Za přepravu psa malých rozměrů, kterého cestující přepravuje s sebou se dovozné neplatí jen v případě, pokud je takovýto pes umístěn ve schráně, popř. tašce s pevným a nepropustným dnem. Schrána či taška, popř. vhodná krabice přitom musí být umístěny buď pod místem, které cestující zaujímá, nebo na jeho klíně.
Cestující, kteří přepravují psa větších rozměrů neumístěného ve schráně, mohou tak učinit za předpokladu, že je pes umístěn na plošině, nebo nemá-li žádný spolucestující téhož oddílu námitek, v kupé, avšak za předpokladu, že pes má náhubek a je držen na vodítku. Za takto přepravovaného psa zaplatí cestující dovozné.
Platí zásada, která zakazuje vlastníkovi přepravovat psa nemocného a za samozřejmý je třeba považovat požadavek, aby pes přepravovaný na železnici neobtěžoval spolucestující, neomezoval je v jejich pohybu či je dokonce neohrožoval na majetku či zdraví. Odpovědnost za přepravovaného psa má jeho vlastník, který nese odpovědnost za škody, které spolucestujícím jeho pes nevhodným chováním způsobil, a to jak na věcech, tak i na zdraví.
 

CESTUJEME LETADLEM


Pro většinu leteckých společností jako přepravců platí zásada, že do přepravního prostoru pro cestující (chcete-li do kabiny letadla) cestující se psem nemůže. Existují však přepravní letecké společnosti, které v závislosti na konstrukci letadla velikosti přepravní kabiny umožní přepravu psa malých rozměrů a určité hmotnosti umístěného v přepravce bezprostředně s vlastníkem cestujícím v kabině letadla. je proto v zájmu vlastníka i jeho psa, aby se předem, nejpozději při rezervaci letenky na skutečnosti související s možností přepravy psa v kabině podrobně informoval. Psy větších rozměrů je možno v zásadě přepravovat v nákladovém prostoru letadla. I pro tento způsob přepravy však platí řada specifik v závislosti jednak na konstrukci zavazadlového prostoru letadla, jednak na typu letecké přepravní společnosti.
Na velikost a druh přepravky je třeba se předem informovat, stejně tak jako na náležitosti (chcete-li dokumenty) kterými musí být pes vybaven z hlediska veterinárních předpisů, např. osvědčení, potvrzení, očkovací průkaz apod. Platí v zásadě, že by cestovat neměl pes nemocný.
Pes, který je přepravován ve schráně či jiné přepravce zpravidla nemusí mít vlastní letenku, protože za něho jeho vlastník platí jen poplatek, popř. příplatek za nadváhu, a to v důsledku skutečnosti, že ve většině leteckých přepravních společností je přepravka se psem považována za nadbytečné zavazadlo. I o této skutečnosti je třeba se předem informovat.

 

Chcete-li se psem cestovat v metru:
Lze přepravovat pouze psa umístěného ve schráni (přepravce), psa menších rozměrů pak v tašce s pevným a nepropustným dnem. Toto omezení se nevztahuje na psy ozbrojených sil, psy bezpečnostních sborů, psy doprovázející nevidomého.
V zásadě platí, že pes ve schráni by měl být umístěn na plošině, pes menších rozměrů přepravovaný v tašce může být umístěn na klíně vlastníka či pod jeho sedadlem. Nikdy ne na sedadle vedle něho.

V autobusech MHD a tramvajích třídveřových můžete přepravovat maximálně jednoho psa, který není umístěn ve schráni. Neměl by být při přepravě umístěn na plošině spolu s kočárkem. Podstatné však je, že vlastník psa musí předem s úmyslem přepravovat psa seznámit řidiče. Po jeho souhlasu může být pes přepravován na přední plošině, popř. u některých tipů autobusů na střední plošině. K nástupu vlastníka se psem jsou určeny dveře opatřené patřičným piktogramem.

V autobusech MHD a tramvajích pětidveřových mohou být současně přepravováni dva psi, a to na přední a zadní plošině. Omezení neplatí , hodlá-li nastoupit se psem nevidomý, kterého provází pes, nebo v případě, kdy jeden vlastník přepravuje zároveň dva psy. Pouze ve výše uvedených případech může být přepravováno více psů současně.

Obecně platí, že hodlá-li vlastník přepravovat psa bez schránky, musí být pes na vodítku nakrátko a opatřen náhubkem tak, aby nemohl obtěžovat ostatní účastníky přepravy.
Za psa přepravovaného bez schrány platí vlastník dovozné. Za psa přepravovaného ve schráni se pohlíží jako na zavazadlo.

(Pes a paragraf)

 

Jaké máme povinnosti jako majitelé psů ? 


Ustanovení §124 občanského zákoníku stanoví stejná práva a povinnosti všem vlastníkům a poskytuje jim rovněž stejnou právní ochranu.

Něco z povinností vlastníka:

  • Opatřit psa evidenční známkou
  • Opatřit psa náhubkem
  • Respektovat ustanovení zákona na ochranu zvířat proti týrání
  • Neopustit psa, tzn. úmyslně se ho nezbavit vyhozením na ulici, v lese, na silnici apod.
  • Dbát na to, aby pes neznečišťoval společné prostory obytných domů, chodníky, průčelí, portály obchodů, sadové cesty, stánky, dětská hřiště, parkující auta, veřejná zařízení apod.
  • Odstranit psem způsobenou nečistotu - exkrementy, a to na všech veřejností využívaných místech, popř. dalších, je-li tak určeno
  • Dát psa očkovat proti vzteklině, popř. dalším onemocněním
  • Podrobit psa prohlídce veterinárním lékařem, je-li zjevně nemocen
  • Udržovat psa v čistotě
  • Respektovat zákaz vstupu psů vydaných vlastníkem (nájemcem) pozemku apod.

 

 

Zpracovala: Klementová Hana