STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY - ZPRÁVA PRO TISK 9.1. 2001

Těšnov 17, 117 05 Praha 1, tel: 2181 2530, tisk. ml.: 2181 2811, fax: 2181 2986, e-m:mluvci@svs.aquasoft.cz; j.duben@svs.aquasoft.cz

Měřme i psy jedním metrem

V pondělí 8.1. 2001 se na Státní veterinární správě ČR uskutečnilo jednání s organizátory petice "Jeden metr", která se snaží zamezit diskriminaci některých plemen psů. Jde o reakci na poslanecký návrh, který by měl omezit chov některých vyjmenovaných plemen psů. Za organizátory a iniciátory petice a demonstrace "Jeden metr" se zúčastnili Samuel Straka, chovatel bulteriérů, Petr Škaloud, chovatel pitbulteriérů a vydavatel internetového deníku PitBull´s Eden, Vladimíra Tichá, tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie, Zdeněk Burda, tajemník Ústřední komise pro ochranu zvířat a Jiří Dousek, vedoucí oddělení pohody zvířat Státní veterinární správy.

Všichni zúčastnění se shodli na nejdůležitějších bodech, které by bylo vhodné legislativně řešit. Za nejdůležitější považují prosadit jednotnou idetifikaci psů čipy. Shodně tvrdí, že jakákoli snaha o vyjmenování konkrétních plemen psů jako nebezpečných je zavádějící. Nebezpečný je každý pes, který napadne člověka, a to bez ohledu na plemennou příslušnost. Ze statistiky, kterou vypracoval Jiří Dousek, vyplývá, že téměř 70 % psů, kteří napadli člověka (údaje za uplynulý rok), neprodělalo žádný výcvik. Lze tudíž říci, že za pokousání lidí téměř vždy zodpovídají majitelé psů. Navíc lze ze statistiky zjistit, že velkých městech 30 % napadení mají na svědomí němečtí a českoslovenští ovčáci. Napadení tolik diskutovanými bulteriéry, pitbulteriéry a staforšírskými teriéry se pohybují na hranici statistické průkaznosti, tj. kolem jednoho procenta. Na venkově a v menších městech jsou na prvním místě kříženci, kolem 30 % ovčáci na druhém, kolem 20 %.

Identifikace psa umožní předcházet problémům, popřípadě je následně řešit. Jde o problémy majetkoprávní (např. přiznání k poplatků ze psů), ale také o zdravotní evidenci, včetně evidence povinné vakcinace, identifikaci zvířete při poranění člověka (snížení nadbytečných zákroků a nákladů ve zdravotnictví). Přispívá při zahraničním obchodním a turistickém styku, neboť již byl avizován výhledový požadavek, že označení psa čipem bude požadován v zemích EU. Dále identifikace čipem bude pomáhat při při identifikaci zatoulaných psů. Požadavek na uzákonění identifikace podporují i některé chovatelské kluby, které už jí zavedly z chovatelských důvodů.

Účastníci jednání navrhují v první řadě požadovat uzákonění identifikace a podpořit využívání dosavadní legislativy, tj. zákona o obcích i zákona o veterinární péči. Identifikaci je možné zabudovat do vládního návrh č. 807 Petry Buzkové. Dost dobře nelze podpořit návrh č. 805 poslance Zdenka Kořistky, který formuluje pravidla chovu psů tak, že k němu mají vážné výhrady všichni zúčastnění.

Josef Duben, 
tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)