Populisticky
Rasismus
|
|
A tak to skutečně je. Majitelé ohrožených psů musí své psy
nechat označit elektronickým čipem, sami musí prokázat čistý trestní rejstřík
a mentální schopnost „bojového" psa chovat. Dále platit vysoké daně
a psa pojistit. Problém je však v tom, že pojišťovny toho čile
využívají. Tzv. „bojové" psy nechtějí pojišťovat, a pokud ano, pak jen za
velmi vysoké pojistné.
Pokud majitel nechce o svého psa přijít, musí
se s tím vyrovnat. Nemá-li dost peněz, je to jeho problém. Lidskosti
se přece meze nekladou.
Kapitolou samou pro sebe jsou povinné zkoušky psů, kterými musí pes projít. Je to taková zkouška o přežití. Uděláš zkoušku, žiješ, neuděláš, dostaneš injekci a zemřeš. Nepřipomíná vám to Osvětim a její „rechts, links"?
|
Zkoušky jsou v jednotlivých spolkových zemích různé. V některých ještě nejsou legislativně upraveny, a tak zkušební komisaři přejímají testy z jiných zemí a upravují si je dle svého subjektivního názoru. Pochopitelně i výsledek je jen souhrnem subjektivních dojmů, sympatií nebo antipatií zkoušejícího ke psu nebo jeho majiteli.
Pro ilustraci uvedu několik bodů zkoušky, kterou musela projít fenka bulteriéra Olli Blümchen (Olli Kytička) mého otce žijícího v zemi Severní Porýní-Vestfálsko.
• Zkoušející napadne psa bez pomocných prostředků, přičemž dělá hluk (křičí apod.)
• Zkoušející napadne psa s klackem a opět dělá hluk.
• Zkoušející zapálí před čumákem psa zapalovač a drží jej tam nedefinovanou dobu.
• Pes musí přeskočit přes klacek. (Dokážete si představit, jaká může být souvislost například této zkoušky s povahou psa nebo majitele? Já ne.)
• Reakce psa na koště a hluk... atd.
|
Celá zkouška je popsána asi na dvanácti stranách, co však má zkoušený pes dělat, nebo jaké reakce má mít, to zde již popsáno není a záleží na zkoušejícím, jaký udělá závěr.
Olli měla při zkoušce štěstí. Závěr byl milosrdný. Prošla. Ale neradujme se, zkouška je platná rok a po roce se musí opakovat. Takže výsledkem je roční odklad trestu smrti.
Tedy v krátkosti, v Německu již začaly euthanasie psů, v některých oblastech je chov vybraných plemen zcela zakázán a zoufalí majitelé hledají pro své miláčky alespoň nový domov, aby nemuseli být utraceni.
V Německu existuje iniciativa bojující za zrušení nesmyslných a diskriminačních zákonů proti některým plemenům psů. Jediný způsob, jakým jim můžeme pomoci a zároveň tak pomoci pro budoucnost i sobě, je nebýt lhostejní, ale vyjádřit otevřeně svůj názor na věc, jasně ji pojmenovat a zveřejnit. Pochopitelně i jakékoli náznaky ze strany naší vlády, parlamentu, obecních zastupitelstev okamžitě podrobit kritice a okomentovat, jak zaslouží.
V Německu sice existuje politická strana, která jako by vypadla z oka NSDAP, ničení židovských hřbitovů, útoky na synagogy a domy přistěhovalců i jednotlivé osoby cizokrajného vzezření jsou na denním pořádku, ale na toto nemá stát sílu, odvahu nebo chuť k řešení.
Tím se dostávám od výše zmiňovaného prvního hlediska (majitele psa) k druhému pohledu antirasisty.
Dnes jsme svědky diskriminace a snahy o vyhubení několika psích ras. Člověk nemající vztah ke psům a zvláště k těm „některým" si může říci, že o nic nejde. Ale opak je pravdou. Pokud se ustoupí v jednom případě, dodá to odvahu všem, komu chuť k rasistickým projevům nechybí (a že jich v Česku není málo). Všimli jste si, že náš stát se s problémem rasismu také potýká dost neúspěšně?
Dnes jsou to psi. Kdo bude na řadě příště ? Pokud máte málo fantazie, doporučuji knihu Na ostří hřebenu od Ephraima Kishona.
Těm, kdo snad nechtějí uvěřit tomu, co je výše napsáno, doporučuji navštívit například následující internetové adresy:
www.bullterrier-in-not.de, www.hund-und-halter.de,
www.DogSaver.de
Samuel STRAKA
Zpracoval: Ivo Přikryl