NOČNÍ CESTA

 PROLOG

Pod číslem 805 sněmovního tisku Parlamentu České republiky podali poslanci Kořistka a Šojdrová návrh zákona o chovu psů.V tomto návrhu zákona jsou v kategorii „nebezpeční psi“ uvedeny následující:americký staffordshirský teriér, anglický staffordshirský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodéský ridgeback, rotweiler, pitbulteriér a jejich kříženci……

 INTERMEZZO

 „Tak pojďte, už je čas“, řekl starý muž svým dvěma kamarádům, když pouliční osvětlení zhaslo. Všichni tři vyšli do hluboké tmy a potichu se kradli temnou ulicí ven z města. Všichni tři byli naprosto zticha. Byli již zvyklí, na tyto výpravy. Opatrně prošli kolem posledních domů a vyšli na polní cestu. V otevřené krajině se zvedl vítr a hnal jemný sníh těm třem do očí.

Starý muž se trochu zachvěl. Sešlapané boty a ošuntělé oblečení pamatovaly lepší časy, teď však na ochranu před zimou nestačily. 
Zdálo se, že jeho společníkům zima tolik nevadí a i jejich kondice asi byla lepší. Dnes večeřeli jen jeho kamarádi. Skoro nikdy se mu nepodařilo vydržet s penězi do dalšího důchodu. 
Starý muž svým společníkům sotva stačil a nyní mimo město již s menší opatrností na ně volal, aby na něj počkali.

„Za chvíli tam budeme“, popadal dech starý muž. Cesta vedla do kopce a jeho společníci spěchali. Neodpověděli mu, ale muž jim přesto rozuměl. Znali se tak dobře, že slova nebyla nutná. Věděl, že jejich spěch pramení z touhy, být co nejrychleji na místě. 
Již před sebou viděli kraj lesa a věděli, že jim zbývá jen malý kus cesty.
Lesní cesta byla temná. Všichni tři však šli jistě, tu cestu znali dobře. Chodili tudy již několik let každou noc.

Během několika minut vyšli na louku ze všech stran obklopenou vysokými stromy. Byli u cíle své cesty. Toto bylo místo, které bylo jejich posledním útočištěm a poslední radostí.

„Kluci, nechte mě chvilku vydechnout“, prosil starý muž své společníky a usedl na pařez na kraji lesa, který si ledabyle ometl od sněhu.

Starší Jakob se podíval na mladšího Davida. David mu pohled opětoval, rozuměli si jako bratři.

Oba se sice jmenovali jinak, ale jejich jména nešla starému muži dobře přes rty. Všichni si na nová jména zvykli a líbila se jim. Starému muži pak připomínala jeho otce a dědu, na které si vzpomínal čím dál hůře. Nebylo také divu, oba zahynuli v Treblince, zbytek jeho rodiny pak v Osvětimi a dalších táborech východní Evropy. I když se starý muž snažil již mnoho desetiletí tuto kapitolu svého života ze své paměti vymazat, poslední roky mu ji stále neodbytněji připomínaly.

Oba bullteriéři se rozeběhli po louce. Byli bílí a na čistém sněhu se skoro ztráceli, ale muž neměl strach, že se ztratí. Věděl, že jediné, o co jim jde, je hra a zase jen hra. Vychoval je tak, aby ani o zvěř neměli zájem. Mohl se na ně plně spolehnout.

Jakob a David se prohnali kolem a v trysku ho ohodili sprškou sněhu. Muž se zasmál. Toto byly okamžiky, pro které se mu ještě chtělo žít.

Starý muž, i když ještě trochu zadýchaný, našel na zemi silnou a dlouhou větev. Byla zmrzlá a muže bez rukavic zábly ruce.„Jakobe, Davide“, zavolal muž. Ze tmy se vyřítily dvě rozesmáté psí tváře. Již věděli, co je čeká, jejich nejoblíbenější hra. Jak byli zvyklí, zakousli se každý z jedné strany do klacku, který muž držel uprostřed. Dnes byl muž, snad večerním půstem trochu zesláblý, zaskočen prudkostí jejich výpadu. Dosedl na zadek do sněhu a převalil se na záda. Jakob si hleděl větve, zato David využil situace a začal muži se vší vervou olizovat zmrzlý obličej.

„Vždyť mě udusíš“, volal starý muž na Davida a smál se, že mu k udušení skutečně moc nechybělo. Pomalu se zvedl na kolena a to mu již Jakob strkal větev do rukou. Přetahování o klacky a lámání větví, to je jeho droga. Dvě hodiny těm třem utekly, ani nevěděli jak.

„Tak kluci, pojďte, nebo již bude u nás v ulici rozsvíceno“, volá unavený, ale v tuto chvíli šťastný muž. Jakob a David se k němu přidávají sice trochu neradi, ale vědí, že to jinak nejde. Známou cestou se trojice kamarádů vrací dolů do města. Z čisté přírody zpět mezi lidi, kterým je třeba se raději vyhýbat. Zpět spěchá naopak starý muž. Ne však proto, že cesta vede z kopce. 
„Kluci, pohyb. Jestli nás někdo uvidí, jsme v háji“, již zase tlumeně volá muž.

„Zítra je také den, vlastně noc, co to povídám“, potichu se uchechtne muž.

Jakmile trojice vejde do setmělých ulic, ví, že musí být naprosto zticha. Nikdo nesmí vidět Jakoba a Davida bez náhubku či vodítka ani na liduprázdné, noční ulici. S vysokou pokutou by si starý muž nedokázal poradit. Přesto se brání náhubky pro své kamarády používat. V lese by tím ztratili možnost své jediné radosti, volného pohybu a hry. 

Ve městě by mu zas příliš připomínaly žluté hvězdy na kabátech jeho táty a dědy.......

 EPILOG

Pod číslem 805 sněmovního tisku Parlamentu České republiky podali poslanci Kořistka a Šojdrová návrh zákona o chovu psů. V tomto návrhu zákona jsou v kategorii „nebezpeční psi“ uvedeny následující:
Americký staffordshirský teriér, anglický staffordshirský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodéský ridgeback, rotweiler, pitbulteriér a jejich kříženci..

I když váš pes do žádné z těchto skupin nepatří, nepodléhejte falešnému pocitu bezpečí. Tato skupina může být, tak jak návrh zákona předpokládá, kdykoliv rozšířena pouhou vyhláškou ministerstva zemědělství. Pak již stačí třeba krátká reportáž ve sdělovacích prostředcích a mašinérie začne pracovat naplno.

Všichni tito psi by podle předloženého návrhu zákona museli po celý svůj život, a to i na zcela odlehlých místech, v přírodě, na opuštěných cestách apod. být vedeni na vodítku a s náhubkem. Za porušení této povinnosti je předpokládána pokuta v prvním případě do 50.000,-Kč, při opakovaném přistižení do 150.000,-Kč. (!)

Majitel jednoho takového psa by musel každý rok žádat o povolení místně příslušný úřad a to za poplatek 2.000,-Kč. Při dvou a více psech by povolení kromě místně příslušného úřadu schvalovala i odpovědná veterinární správa, ale již za obolus 50.000,-Kč (na pět let).

Každý pes by pak také musel být povinně pojištěn, přičemž není stanoven žádný rozumný horní limit.

Toto je jen několik základních sporných bodů návrhu zákona. Není účelem tohoto článku podrobně rozpitvávat dopodrobna možné důsledky a nesmyslné body tohoto nesmyslného návrhu (v pořadí již druhého parlamentního útoku páně Kořístky proti chovatelské menšině a příznivcům psů těchto ras). Každý má dnes možnost prostudovat si tento návrh osobně a zaujmout k němu stanovisko)

Návrh ani zdaleka neřeší problematiku odpovědnosti majitele zvířete (auta, zbraně,..) ale je zřejmým tažením proti tisícům chovatelů, věnujícím se kynologie a chovu mnohdy desítky let, a jejichž zvířata nikdy nezavdala příčinu ke stížnostem. Není možno si nalhávat, že by tato nařízení vyřešila problém nezodpovědných jedinců, kteří se nikdy tímto zákonem řídit nebudou, a pokud ano, jen potud aby věděli, jak ho mají obejít. Velmi alibistickou se zdá část návrhu, slibující přínos až 100 mil. Kč do státního rozpočtu, pramenících z „registračních poplatků a vybraných pokut“.

Není třeba si nic namlouvat. Obětmi se stanou pouze „slušní“ chovatelé a zvířata, která se jak známo, nemohou bránit. 

Všechny tyto uvedené skutečnost,i případně další omezení z navrhovaného zákona vyplývající, hrozí způsobit rapidní pokles poptávky po štěňatech jmenovaných a jim podobných plemen psů. Toto by ve svém důsledku znamenalo omezování chovu těchto ras psů chovateli a jejich postupné vymření.  Proto je tento návrh zákona jednoznačně, i když skrytě likvidační.

Návrh je natolik zřejmě diskriminační a rasistický, že nabízí přímou paralelu s norimberskými zákony a ve svých cílech směřuje k „psímu holocaustu“.

Neustále se vkrádá otázka, zda toto nebylo původním, i když šikovně skrývaným cílem poslanců Kořistky a Šojdrové. Nestačí snad, kolik živočišných druhů již člověk vyhubil svou činností a životním stylem?  Musí si nyní na vyhubení dalších druhů, samotným člověkem vyšlechtěných, schválit zákon?

Dle názoru odborníku na zákony či kynologii, současná právní norma poskytuje dostatečnou oporu pro řešení konfliktních situací, a to ať se jich účastní člověk, pes nebo jiná zvířata obecně. Stačí pouze důsledně dohlédnout na její dodržování. Je pak logicky zcela lhostejné, zda se na případném problému podílí pes, člověk či věc nežívá, přesto úmyslně použitá..

Vy všichni, kterým osud psů, nebo obecně osud práva v této zemi není lhostejný, prosíme Vás o podporu naší iniciativy JEDEN METR. Chceme jeden metr na všechny, ne jen na vyjmenovaná plemena psů. Chceme jeden metr na ty, kdo úmyslně porušují platné zákony, na ty kdo již úmyslně či z nedbalosti zapříčiní jinému újmu ať již na majetku nebo na zdraví. A toto neřeší návrh poslance Kořístky, či poslankyně Šojdrové. Proto považujeme tento návrh za NEPŘIJATELNÝ a žádáme jeho zamítnut již v prvním čtení !

 K petici JEDEN METR se můžete připojit přes odkazy na řadě internetových stránek (např. www.pitbullseden.cz, www.rtw.cz ). Zde najdete nejen kontroversní návrh zákona 805, ale i spoustu komentářů a názorů.

 Vzhledem k tomu, že podpis petice na internetu není právně uznáván, je dobré můžete-li připojit svůj podpis k petici v „papírové“ formě. Petici získáte, pokud si ji vytisknete dle návodu z uvedených stránek, nebo vyžádáte u některého z mnoha petičních center taktéž uvedených na výše uvedených adresách. Je také možno zaslat svoji poštovní adresu na petice@rtw.cz a výtisk petice Vám přijde obratem poštou.

 Společnou snahu o zrušení návrhu 805 a podporu názorů shrnutých v petici „JEDEN METR“ můžete podpořit svou klidnou a pokojnou účastí, (BEZ PSŮ) na řádně ohlášené a povolené demonstraci, která se bude konat 22.1.2001 od 15:00 do 18:00 v prostoru Václavského náměstí, pod sochou sv. Václava. Rovněž i zde bude možné podepisovat petici JEDEN METR.

 Děkujeme za jakoukoli formu podpory

                       
Za iniciativu JEDEN METR

Samuel STRAKA


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)