Psí genocida
(po hambursku)

V Hamburku, jak známo, došlo k usmrcení dítěte pitbulem, které celou protipsí hysterii vyvolalo. Již v následujících dnech se v tamním tisku objevila vyjádření místních politiků: starosta veřejně přislíbil, že se zasadí o to, "aby bylo utraceno co nejvíce psů". Nejvyšší zástupce SPD v městském zastupitelstvu se dal slyšet, že po uplynutí přechodné doby, tedy zhruba do konce roku 2000, by měl být Hamburk "zcela osvobozen od bojových psů".

A po silných slovech následovaly činy. Psi, kteří podle názoru politiků spadají mezi nebezpečná plemena, byli rozděleni do dvou kategorií. V první jsou pitbulové, američtí stafordšírští teriéři a stafordšírští bulteriéři. V průběhu přechodného období by měli být být VŠICHNI odebráni svým majitelům a usmrceni. Pro ně východisko prakticky neexistuje, jako čistě hypotetická možnost bylo v tisku publikováno stanovisko vedoucího městského úřadu Norberta Lettaua: "Pokud nějaký důchodce vlastní desetiletého revmatického pitbula, který už věkem přišel o zuby, může převážit emocionální zájem tohoto člověka a mohlo by mu být povoleno další držení."

Pak jsou tu ještě "psi druhé kategorie". Sem byla (neznámo podle jakého klíče) zařazena následující plemena: bulmastif, bulteriér, argentinská doga, bordeauxská doga, brazilská fila, mastif, španělský mastin, neapolský mastin, kangal, středoasijský ovčák a tosa inu. Majitelům těchto psů může být uděleno povolení k jejich držení. Pokusit se ho získat znamená náklady bratru 3000 až 5000 marek, přičemž výsledek je krajně nejistý. Kompetentní úřady se nijak netají tím, že povolení hodlají udělovat spíše výjimečně, pokud majitel prokáže skutečně "oprávněný zájem". Není divu, že z odhadovaného počtu 2000 až 4000 "bojových psů" žijících v Hamburku o povolení do konce srpna zažádala jen necelá stovka majitelů.

Dny přechodného období se ovšem krátí: kdo potřebné povolení nezíská a svého psa se nezbaví, bude moci být pokutován až do výše 5000 DM!

Řeknete si, že je tedy snad lepší úřednímu šimlu vyhovět a dané podmínky raději splnit. Nu, posuďte sami, co to obnáší: 

  1. Podání žádosti o povolení k držení psa, kde je třeba "prokázat oprávněný zájem" -co to je, zatím nikdo nedefinoval. Náklady: 400 DM (pro psy 1. kategorie), 200 DM (pro psy 2. kategorie).

  2. Policejní osvědčení o tom, že není pochyb o spolehlivosti majitele (nespolehliví jsou nejen ti majitelé, kteří měli v minulosti problémy s alkoholem, ale například i ti, kteří byli někdy přistiženi, že kdekoliv - třeba na naprosto odlehlém místě a v noci - dopřáli svému psu trochu volného pohybu bez vodítka). Náklady: 20 DM. 

  3. Osvědčení, že ze psa nemůže vzejít ohrožení života, zdraví nebo majetku třetí osoby. I zde je výklad nejasný, protože každému soudnému člověku je jasné, že riziko, byť sebemenší, existuje vždy. I když potencionální nebezpečí ze strany aut či jiných dopravních prostředků je nesrovnatelně vyšší a nikdo podobná osvědčení po řidičích nevyžaduje. Který veterinář bude ochoten úředně potvrdit, že potencionální nebezpečí ze strany psa neexistuje? 

  4. Potvrzení o věcné způsobilosti majitele vychovat svého psa - vydává úředně stanovený veterinář (50 DM). Často je podmiňováno potvrzením o absolvování nějaké psí školy (náklady: 500 až 100 DM). 

  5. Složení povahového testu (které však není nic platné psům zařazeným do 1. kategorie, protože ti jsou považováni za potencionálně nebezpečné). Náklady: cca 500 DM

  6. Uzavření pojištění zákonné odpovědnosti za psa. Náklady: od 200 DM výše.

  7. Povinná kastrace nebo sterilizace. Náklady: pes 200 - 300 DM, fena 400 - 500 DM.

  8. Pes musí být jednoznačně označen mikročipem (50 - 80DM). 

  9. Od srpna se zpětnou působností platí zvýšené poplatky z bojových psů. Oproti doposud běžným 180 DM ročně musí majitelé psů na seznamu platit 1200 DM ročně. 

  10. Na domovní dveře musí každý majitel psa inkriminovaného plemene připevnit varovnou tabuli se zřetelným označením POZOR, NEBEZPEČNÝ PES!

 Ale pozor: I když se majiteli v zájmu jeho čtyřnohého přítele podaří všechna výše uvedená kritéria nějakým zázrakem splnit, neměl by se radovat předčasně. Všechna je ještě souhrnně musí znovu posoudit příslušné úřady - a případně je prese všechno zamítnout. Přesná kritéria neexistují, a tak se to celé podobá velmi nákladné loterii s nejistým výsledkem. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Několik psů už však v Hamburku zaplatilo životem. Psí genocida začala...

L Smrčková 
s využitím německých materiálů


Zpracoval: Ivo Přikryl
ReliefSm.jpg (6429 bytes)