VETERINÁRNÍ PORADNA

Očkování

...... Co bych se potřeboval více dovědět je otázka očkování. Podle MVDr. Nečase jsou RTW a Dobrmani dost choulostivá  plemena a měli by se přeočkovávat až do 22. týdne. Další dotaz by byl na interval, každý tvrdí něco jiného, někdo minimálně 3 týdny spíše víc, někdo maximálně 3 týdny. Taky by mě zajímalo, zda je lepší zachovat očkovací látku, nebo vystřídat. Zatím děkuji a jsem s pozdravem psům zdar a RTW zvlášť.

Jaroslav Hřebík, Černošice

Co na to MVDr. Nečas ?

V současné době fungují pravidla tvrdé konkurence mezi firmami vyrábějícími vakcíny pro psy i na našem trhu a díky tomu mají veterinární lékaři opravdu široký výběr kvalitních očkovacích látek. Většina předních firem nabízí vakcíny kombinované, tzv. "polyvalentní" (jednou vakcínou se imunizuje proti několika onemocněním současně). Před uvedením daného výrobku na náš trh přitom výrobce musí deklarovat jeho spolehlivost, což se ověřuje i při registračním řízení. Obecně lze doporučit použití některé z moderních očkovacích látek od jednoho ze spolehlivých producentů, vždy však jen ve shodě s návodem dodávaným k příslušnému výrobku. Intervaly mezi jednotlivými vakcinacemi jsou rovněž uvedeny v návodech k použití a závisí především na stáří zvířete (štěně x dospělý pes) a na druhu očkovací látky (tedy na tom, proti kterému onemocnění se imunizuje). Při aktivní imunoprofylaxi štěňat proti "typickým" onemocněním mladých jedinců se interval mezi jednotlivými vakcinacemi pohybuje mezi 2-4 týdny. Nejlépe je se vždy na místě poradit s příslušným veterinářem, který Vám doporučí očkovací látku, s níž má nejlepší zkušenosti, a podle pokynů výrobce vakcíny se držet předepsaného vakcinačního schématu. Rozhodně bych ve "štěněcím" věku nedoporučoval kombinovat očkovací látky dvou různých výrobců. I po zbytek života zvířete je lépe "držet se stejné firmy". Otázka revakcinace dospělého psa vakcínou od jiného výrobce již není tak kritická. Změníme-li však vakcínu, i zde musí platit, že má být kvalitní.

Shrneme-li tyto informace, pak konečný výběr očkovací látky a z toho vycházející očkovací schéma bývá vždy individuální. Přitom je asi nejdůležitější názor praktického veterinárního lékaře, který by měl vzít v úvahu aktuální nákazovou situaci v lokalitě, počet zvířat v chovu, jejich zdravotní stav apod. Někdy musí přihlédnout i k finanční situaci majitele a předem jej seznámit s cenami vakcín od jednotlivých renomovaných výrobců. Osobně bych doporučoval volit takového výrobce, jehož nabídka očkovacích látek stavebnicově pokrývá celé běžné spektrum infekcí psů.

S pozdravem,

MVDr. Alois Nečas, Ph.D.
Department of Surgery and Orthopedics
University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences
Palackeho 1-3
612 42 Brno
Czech Republic
E-mail: necas@eurosat.cz
Phone: +420-602-742484

 

ReliefSm.jpg (6429 bytes)