díl 20.

Poškození kůže 
(z knihy Psovi přítelem v nesnázích od MVDr. Petra Skalky)

Kůže pokrývá povrch těla zvířat a tak je bezprostředně ve styku s okolním prostředím. Protože naše prostředí není vždy zcela v pořádku, tyto změny se nutně odrážejí ve stavu kůže. Aby kůže plnila svoji funkci, to jest chránila tělo zvířete, musí mít určité vlastnosti. Musí být neporušená, elastická, rovnoměrně prokrvená a na určitých místech pokrytá srstí. Kůže plní i řadu funkcí - hospodaření s vodou, termoregulaci, sekreci, dýchání, resorpci látek. Pokud se některé její vlastnosti poruší, ovlivní to nejprve samotnou kůži včetně jejích funkcí, poté tkáně uložené pod ní a při postižení větší plochy i celkový zdravotní stav organizmu. Naopak změny ve vnitřních orgánech se odráží na kůži jak přímo ve vnějších projevech nemoci, tak nepřímo reflexními nervovými drahami. Tento úvod si neklade za cíl detailní popis všech úkolů kůže - chce jen ukázat, že jde o orgán velmi složitý a mnohdy i snadno zranitelný.

Mnozí chovatelé v přehnané snaze o čistotu koupou své svěřence za použití různých chemických přípravků - šamponů, někdy i saponátů. Dochází při tom k odmaštění jak srsti, tak vlastní kůže. Výsledkem je nadměrná tvorba lupů, což jsou odumřelé částečky pokožky, které se samovolně odlupují. Odmaštěná kůže ztrácí elasticitu. Organizmus zvířete se brání zvýšeným vylučováním kožního mazu, který v extrémních případech zasychá na povrchu kůže ve formě krust, které opět v důsledku narušují další funkce kůže. Koupelí v šamponu se mění ještě jeden výraz zdravého organizmu, a to přirozený pach. Pes sice voní podle představ svého majitele, nikoliv však podle představ svých a udělá vše pro to, aby tento stav změnil. A tak se při první příležitosti naparfémuje pro něj atraktivním pachem (jinými slovy - v něčem se vyválí). Přirozený pach může změnit i antiparazitární přípravek, použitý např. proti blechám, pokud je kombinován se šamponem. Považujeme proto za účelné provádět kosmetické koupele pouze v čisté vodě. Jako prostředek proti zevním parazitům se již nevyrábí přípravek Fenoform forte, je však možno sáhnout po jiném antiparazitiku, např. oblíbeném Frontline. Ochotně je předepíší a s jejich použitím seznámí všichni veterinární lékaři.

Změny na kůži může vyvolat i původně přirozený přírodní úkaz, to jest déšť. Původně přirozený byl kdysi, kdy z oblohy padala ještě čistá voda. Nyní, kdy se déšť blíží kyselině - není vzácnost pH 4, alespoň v určitých oblastech - může i pouhé zmoknutí vyvolat slabé poleptání tělního pokryvu. Nejdříve a nejvíce promáčí srst a na kůži se dostane ve hřbetní linii, a tak právě nejvíce kožních změn nacházíme v těchto místech. V kotci či na zahradě by proto pes měl mít vždy svůj přístřešek, a zmokne-li během procházky, stačí opláchnout čistou vodou, případně ošetřit indiferentní mastí, např. bílou vazelínou nebo infadolanem.
Stejné poškození může způsobit koupel psa v povrchové vodě (potoce, rybníce) v oblastech intenzivních spadů. Změny pak budou situovány především na místech s jemnou, citlivou kůží - vnitřní plocha stehen, břicho. Nepříjemné onemocnění může způsobit vniknutí vody do zevního zvukovodu.
Specifickým onemocněním je poškození psích tlapek zimními posypy chodníků. Kůže mezi prsty je velmi jemná a sůl ji snadno naruší, stejně jako u malých plemen jemnou, neosrstěnou kůži na spodině břicha. Mohou být poškozena i lůžka drápů. Výsledkem je zarudnutí, zduření, bolestivost a sekrece zánětlivého výpotku. Pomocí je opláchnutí psích tlapek po každé zimní vycházce. Jasné je, že se vyhýbáme sypaným místům.

Velmi podstatnou komplikací je skutečnost, že kůže primárně narušená nevhodným zacházením je vstupní branou infekce bakteriální nebo mykotické. Zvláště kožní mykozy (nemoci, způsobené nebo komplikované kvasinkami nebo plísněmi) jsou úporné a přejdou-li do chronického stadia, jsou velmi těžko léčitelné. Nejde přitom o nic exotického. Pražští kolegové vyšetřovali kožní změny u svých pacientů a zjistili přítomnost plísní téměř ve 30 % případů. I když je těžké posoudit, zda jde o dokonalejší diagnostické metody nebo o absolutně vyšší počet těchto infekcí, pravděpodobnější se zdá být druhá možnost. Tím, že zhoršené životní prostředí poškozuje více nebo u většího počtu zvířat kůži, tím větší je možnost uplatnění infekčního agens.
Je přirozené, že každý nemůže bydlet na Šumavě či jiném relativně nenarušeném místě. Jde však o to, abychom neuváženými zásahy nezvyšovali riziko onemocnění nebo abychom dokázali jednoduchými prostředky eliminovat negativní vliv okolí.

 

Připravila: Klementová Hana