ZÁKLADNÍ POJMY POUŽÍVANÉ V KYNOLOGII:

CHOVATEL V běžném případě člověk, od kterého si koupíte štěně, tj. majitel chovné feny, který má přidělen chráněný název chovné stanice a odchovává štěňata. Jméno a adresa chovatele je uváděna v průkazu původu. Pozn. : Podle právních předpisů se na běžné vlastníky psů pojem "chovatel" nevztahuje, jde o osobu "vlastnící zvíře v zájmovém chovu", ale pro naši potřebu je to běžně užívaný pojem.
MAJITEL Ten, kdo od chovatele nebo jiné osoby získá (koupí) psa a dále se o něj stará. Záznam jména a adresy musí být uveden v průkazu původu psa, jinak je průkaz neplatný. Rovněž je nutno písemně provést případnou změnu majitele v PP. Změna majitele zejména u chovných zvířat se hlásí také na Plemennou knihu ČMKU.
DRŽITEL Osoba, která sice není majitelem, ale dlouhodobě má psa ve své péči (např. při zapůjčení krycího psa ze zahraničí apod.) na základě písemné smlouvy o zapůjčení.
CHOVNÁ STANICE Místo, kde se odchovávají štěňata.Každý chovatel má přidělen svůj chráněný název chovné stanice, který je nedílnou součástí jména psa. Název chovné stanice je opět uveden v průkazu původu.
PRŮKAZ PŮVODU (PP) Základní "osobní" dokument psa, ve kterém jsou kromě údajů o psovi uvedeny údaje o předcích min. do 3.generace, záznamy plemenné knihy a bonitační komise, změny majitelů a veterinární záznamy. Ve starších průkazech jsou rovněž rubriky na různé záznamy (o zkouškách, výstavách apod.), v nových průkazech už nejsou, proto se od r.1995 k průkazu původu vystavuje Výkonnostní průkaz psa, který je jeho součástí.
VÝKONNOSTNÍ PRŮKAZ Je nedílnou součástí průkazu původu a slouží k zapisování složených zkoušek z výkonu, absolvovaných výstav ev. chovatelských akcí. Aby byl platný, musí být vyplněny identifikační údaje psa.
JMÉNO PSA Skládá se z vlastního jména psa + názvu chovné stanice, ze které pes pochází. V podstatě můžete psovi říkat jakkoliv, ale do přihlášek na svod, bonitaci, výstavu apod. musíte uvádět vždy jméno, které je uvedeno v průkazu původu ! Nestačí uvádět jen "Alík", ale musí být uvedeno "Alík Z boudy", aby bylo možno konkrétního psa identifikovat.
ČÍSLO ZÁPISU Je to pořadové číslo, pod kterým je pes zapsán v Plemenné knize ČMKU; je lomeno rokem, ve kterém je pes zapsán. Do 31.12.94 bylo shodné s tetovacím číslem, od 1.1.95 se tato čísla liší. Pro přesnou identifikaci psa je nutné uvádět i čísla za lomítkem.
TETOVACÍ ČÍSLO Číslo, které se při poslední kontrole vrhu tetuje štěněti do pravého ucha, výjimečně do pravé slabiny. Tvoří ho 4 číslice (první číslice udává poslední číslo roku narození psa, další číslice jsou pořadovým číslem v příslušném roce). Není totožné s číslem zápisu!
DKK (dysplazie kyčelních kloubů) - geneticky založené postižení kyčelních kloubů tj. nedostatečný vývin kloubních jamek, do kterých zapadají kyčelní klouby. V ČR je DKK hodnocena stupni 0 - 4 (0 = bez postižení, negativní, jamky vyvinuty normálně; 4 = nejtěžší stupeň postižení). Od 1.7.1992 jsou do chovu zařazování pouze RTW s max. stupněm DKK 2 (i třeba jen jednostranně), tj.0/0, 0/1, 1/0, 1/1, 0/2, 2/0, 2/2, 1/2,2/1.
SVOD DOROSTU Důležitá chovatelská akce, při které se posuzují exteriérové vlastnosti mladých RTW. Absolvování svodu dorostu je podmínkou pro účast na bonitaci. Průběh akce a podmínky účasti jsou uvedeny v Řádu svodu dorostu. Ideální by bylo, kdyby se svodů zúčastnila všechna odchovaná štěňata ze všech vrhů, aby se chovatelská veřejnost i chovatel sám mohl přesvědčit o kvalitách ev. nedostatcích zvoleného spojení. Ze svodu dorostu je vystavena Svodová karta, v níž je uveden kód exteriéru (stejný jako bonitační kód, s výjimkou velikosti a povahy, která se hodnotí pouze slovně). Účast na svodu dorostu se rovněž zapisuje do Výkonnostního a výstavního průkazu.
BONITACE Vrcholná chovatelská akce, na které se hodnotí exteriérové a povahové kvality jedince, který by měl být zařazen do chovu. Podmínky účasti a průběh bonitace je uveden v Bonitačním řádu. Účastnit se mohou psi a feny starší 18 měsíců. Výsledky hodnocení se uvádějí v bonitačním kódu, který je zapsán v Bonitační kartě a v průkazu původu jedince.
KÖRUNG (výběrová třída chovnosti) Smyslem akce je vybrat z chovných jedinců ty s nejlepšími chovnými vlastnostmi a umožnit tak jejich silnější a jednodušší použití v chovu.
ČLENSKÝ PRŮKAZ Obdržíte po zaslání přihlášky do klubu a po zaplacení příslušných ročních příspěvků. Slouží k identifikaci buď člena určitého klubu nebo některé ze ZO. Obsahuje osobní údaje člena, údaj o tom, kdy byl zaregistrován a evidenční číslo. Jeho předložení je požadováno na veškerých klubových akcích, zkouškách z výkonu apod.

Nevíte co znamenají zkratky v rodokmenu Vašeho psa?
Potom se podívejte na přehled nejčastěji používaných zahraničních zkratek

Zkratky ADRK