navrhované změny organizačního řádu RKČR

pozn.: změny předložené regionální pobočkou Morava jsou vyznačeny žlutou barvou.

 

I. Všeobecná ustanovení


článek 1

1. Rottweiler klub ČR (dále jen klub) je jednotná, dobrovolná, nepolitická organizace navazující svou činností na činnost "Klubu chovatelů rottweilerů ČSCHDZ" a na činnost chovatelské skupiny plemene rottweiler ČÚV Svazarmu. Rozvíjí svou činnost na základě iniciativy členů.

2.  Klub je organizací s právní subjektivitou.

3.       Není-li stanoveno jinak, pořádkovou lhůtou se pro účely RKČR rozumí lhůta nejvíce 30 dní od podání podnětu.

článek 2 - Hlavní úkoly klubu               

1. Řídit a usměrňovat chov plemene rottweiler v ČR v souladu s platným standardem FCI v plném znění.

2. Vést evidenci o chovných jedincích a jejich odchovech, vytvářet, udržovat a zpravovat databázi údajů o chovu plemene RTW. Co nejrychleji zpřístupňovat  všemi dostupnými způsoby tyto údaje celé členské základně klubu bez vyjímek.

3. Plánovat, propagovat, případně zajišťovat chovatelské a výcvikové akce plemene rottweiler.

4. Řádně a bez zbytečných odkladů informovat členskou základnu, případně veřejnost o činnosti klubu a o stavu plemene. Starat se především o jeho propagaci a dobré jméno.

5. Dbát o zajištění dostatečného množství odborného kádru rozhodčích pro exteriér a výkon a jejich dobrou úroveň. Zajišťovat a podporovat součinnost  rozhodčích s nadřízenou složkou.  Organizovat jejich proškolování za účelem sjednocení pohledu na plemeno RTW z hlediska platného standardu FCI.

6. Navazovat spolupráci s ostatními chovatelskými kluby RTW v zahraničí, zejména pak s ADRK. Sledovat vývoj plemene v zemi původu, informovat o tomto vývoji členskou základnu.

7. Zajišťovat pro svou činnost potřebné finanční prostředky případně i vhodnou hospodářskou činností,

8.Dbát na dodržování zákona o ochraně zvířat.

 

 

II . Členství, práva a povinnosti členů klubu

článek 3 – Členství

1. Členství v klubu je dobrovolné a rozlišuje se na:

a)      členství jednotlivců nad 15 let věku

b)      členství jednotlivců do 15 let věku

c)      členství čestné

d)      členství rodinné

2. Členství čestné může být uděleno členům a funkcionářům klubu, kteří se aktivně a dlouhodobě podílejí na činnosti klubu nebo se jiným způsobem zasloužili o rozvoj plemene rottweiler v ČR a ve světě.

3. Členství rodinné je speciální formou členství v RKČR. Jeho smyslem je zamezit zbytečnému zasílání zpravodaje RKČR u členů žijících ve společné domácnosti s jiným členem RKČR, který zpravodaj dostává. Členský poplatek rodinného člena je snížen o odpovídající částku, a zpravodaj mu není zasílán. Ostatní jeho práva a povinnosti nejsou tímto nijak dotčeny.


článek 4 - Člen klubu

1. Členem klubu se může stát každý občan ČR nebo cizího státu starší 15 let, který svým dobrovolným vstupem do klubu vyjadřuje souhlas se stanovami klubu a zaplatí zápisné a členský příspěvek.

2. O přijetí za člena rozhoduje předsednictvo klubu na základě písemné přihlášky. K přijetí nezletilého je nutný písemný souhlas rodičů nebo zákonného zástupce. Proti rozhodnutí předsednictva se zájemce o členství může odvolat ke KRK nebo k členské schůzi. Oba způsoby se navzájem nevylučují.

3. Dokladem o členství je členský průkaz klubu společně s dokladem o zaplacení členského příspěvku na příslušný kalendářní rok.

 

článek 5 - Zánik členství

1. Členství zaniká:

a)      vystoupením na základě písemné odhlášky,

b)      nezaplacením členských nebo účelových příspěvků ve stanovené době,

c)      vyloučením z RKČR členskou schůzí, za použití článku 6, bodu g,

d)      úmrtím člena,

e)      zánikem klubu.

2. Pří zániku členství se zaplacené příspěvky nevracejí.

 

článek 6 - Práva členů

Základní práva členů jsou:

a)      účastnit se podle svých možností a schopností akcí a činností organizovaných nebo řízených klubem;

b)      podávat návrhy a náměty, vznášet stížnosti a dotazy s neupiratelným právem tyto uveřejňovat pomocí  sdělovacích prostředků klubu (internet, zpravodaj). Všechny oslovené orgány a funkcionáři RKČR jsou povinni reagovat v pořádkové lhůtě.

c)      zúčastnit se na vlastní náklady jednání předsednictva klubu, KRK,chovatelského kolegia nebo rozhodčí komise. Zde se člen účastní jako divák. Nemá ani volební ani poradní hlas.

d)      volit a být volen do předsednictva klubu nebo kontrolní a revizní komise (dále jen KRK) klubu (členem předsednictva nemůže být volen člen s trvalým bydlištěm mimo území ČR a člen mladší 18 let);

e)      obdržet zpravodaj vydávaný klubem; toto právo se netýká rodinných členů RKČR, kteří sdílí zpravodaj s jiným členem RKČR.

f)        požívat ostatní výhody poskytované klubem, pokud splní podmínky, které jsou na poskytnutí těchto výhod stanoveny.

g)      Řádný člen RKČR má právo podat ČS prostřednictvím předsednictva RKČR návrh na vyloučení z Klubu těch členů RKČR jejichž chování se neslučuje s morálními a etickými zásadami společnosti případně jinak poškozuje dobré jméno RKČR. Tento návrh musí být podán písemnou formou spolu s odůvodněním, k rukám předsedy RKČR a to nejpozději 3 týdny před členskou schůzi RKČR.

h)      právo na neomezený přístup ke všem chovatelským údajům shromažďovaným či zpravovaným klubem (například karty svodů, bonitací, svodu plemeníků, RTG DKK/EKK,výsledky a posudky z výstav), zápisům a záznamům z jednání předsednictva nebo KRK. A to jak ve zpracované tak i v nezpracované formě, pokud o to požádá.

i)        nahlížet do účetnictví RKČR. Prokazatelné a doložitelné náklady vzniklé RKČR s tímto úkonem hradí člen (kopírování, poštovné atd..).

j)        zveřejňovat své příspěvky v klubovém zpravodaji a na klubových internetových stránkách. Jeho případná trestní odpovědnost plynoucí z obsahu zůstává zachována.

k)      obdržet  veškeré požadované materiály, o které člen požádá a na které má právo v pořádkové lhůtě. Člen hradí náklady klubu vzniklé případným kopírováním a odesíláním.

l)        být členem rozhodčí komise. Toto právo nemají členové předsednictva, KRK a chovatelského kolegia a členové, kteří v den jednání rozhodčí komise nedosáhli věku 18 let. 

                       

článek 7 - Povinnosti členů

1. Základní povinnosti člena jsou:

a)      dodržovat platné stanovy a další normativy vydané klubem;

b)      platit včas členské a účelové příspěvky;

c)      odpovědně vykonávat funkci, do které byl členskou schůzí zvolen;  Pokud tuto funkci dále již z jakýchkoliv důvodů nemůže řádně vykonávat, musí tuto skutečnost bez zbytečných odkladů oznámit předsednictvu klubu.

d)      bez zbytečného odkladu oznámit předsednictvu klubu veškeré změny údajů uvedených v přihlášce (bydliště, změna příjmení atd.);

e)      odpovědně a řádně  plnit úkoly, kterými byl pověřen, které vyplývají z titulu funkce kterou v RKČR zastává nebo jiným způsobem se podílet na práci klubu;

f)        dbát na dodržování zákona o ochraně zvířat.

 

 

III. Organizační výstavba klubu

článek 8 - Princip organizace

1. Organizační výstavba klubu se uskutečňuje na principech demokracie, svobody slova a projevu.

2. Pokud není uvedeno jinak, řídí se chod a výstavba klubu platnými organizačními dokumenty schválenými VČS (výroční členskou schůzí). V případě sporných případů, nejednoznačného výkladu či absence přesně stanovených bodů organizačních dokumentů má rozhodné slovo VČS.

3. Člen předsednictva, KRK či chovatelského kolegia, kterému bylo prokázáno zanedbání povinností plynoucích z organizačních dokumentů RKČR nebo úkolů uložených mu členskou schůzí je povinen z funkce neodkladně odstoupit.

4. Členem KRK nemůže být člen chovatelského kolegia.

5. Člen předsednictva, KRK a chovatelského kolegia nemůže být členem rozhodčí komise

 

článek 9 - Členská schůze

1. Nejvyšším orgánem klubu je členská schůze (mimořádná, výroční, řádná…). Svolává ji předsednictvo klubu nejméně jednou ročně (výroční členská schůze) písemnými pozvánkami zaslanými minimálně 3 týdny před konáním s uvedením data, místa konání a pořadu jednání všem členům klubu.Pozvánka na výroční členskou schůzi může být součástí zpravodaje klubu.

2. Předsednictvo klubu je povinno svolat mimořádnou členskou schůzi, požádá-li o to nejméně tolik členů klubu, kolik je vypočtená průměrná účast na členských schůzích za poslední 3 roky. Nejméně však 30 členů.

3. Ke svolání mimořádné členské schůze je povinna dát pokyn ze závažných důvodů i kontrolní a revizní komise.

4. Výroční členská schůze zejména:

a)      projednává a schvaluje zprávy jednotlivých členů předsednictva a KRK o činnosti klubu, stavu plemene a jeho evidence za uplynulé období, zprávu KRK, podrobný finanční rozpočet za uplynulé období;

b)      schvaluje plán činnosti a finanční rozpočet na další období;

c)      rozhoduje ve všech otázkách činnosti klubu či členských záležitostech a tyto i projednává;

d)      volí předsednictvo a kontrolní a revizní komisi, tyto volby probíhají jako doplněk voleb korespondenčních;

e)      usnáší se na zániku klubu.

f)        řeší případná odvolání členů klubu proti rozhodnutí předsednictva a KRK.

                       

5. Z jednání členské schůze provádí zvolená 3členná návrhová komise zápis, tzn. usnesení. Má-li usnesení vstoupit v platnost a být závazné pro členy, musí být schváleno nadpoloviční většinou všech přítomných členů.

6. Originál usnesení VČS, které je podepsané všemi členy návrhové komise, archivuje jednatel.

 

článek 10 - Předsednictvo klubu

1. Předsednictvo klubu řídí a odpovídá za činnost klubu v období mezi členskými schůzemi v souladu se stanovami klubu a organizačními dokumenty RKČR

2. Předsednictvo klubu:

a)      je představitelem klubu ve vnějším styku;

b)      zajišťuje řádné plnění usnesení a rozhodnutí členských schůzí a podává o své činnosti bez zbytečných odkladů zprávy členské schůzi;

c)      vede evidenci členů, dbá na pravidelné vybírání členských příspěvků, přijímá a zařazuje členy do činnosti;

d)      řídí hospodaření klubu a odpovídá za ně, peněžní prostředky vynakládá podle rozpočtu schváleného členskou schůzí;

e)      volí ze svého středu funkcionáře odpovědné za jednotlivé úseky činnosti (předsedu, ÚPCH, jednatele apod.);

f)        schází se dle potřeby min. 2x ročně. Z každého jednání je pořizován zvukový záznam. Tento záznam je archivován nejméně po dobu 3 let. Přepis tohoto záznamu je zveřejňován jako zápis z jednání předsednictva ve sdělovacích prostředcích klubu (klubovém zpravodaji a na internetových stránkách).

g)      pravost a úplnost zápisu ověřuje svým podpisem předseda, místopředseda či jiná, k tomuto pověřená a pravomocí vybavená osoba.

h)      zajišťuje členům bezproblémový a rychlý přístup ke všem chovatelským materiálům a dbá, aby byla dodržována pořádková lhůta.

i)        není v žádném případě oprávněno měnit usnesení a závěry nebo postupovat v rozporu s usneseními a  závěry členské schůze.

 

3. Členská schůze může kdykoliv v případě neplnění povinností odvolat kteréhokoli funkcionáře nebo celé předsednictvo.

4. Předsednictvo klubu tvoří:

a)      předseda - řídí předsednictvo klubu, svolává schůze, kontroluje činnost jednotlivých členů předsednictva, zastupuje klub při jednáních s Kynologickým svazem a dalšími orgány. Je povinen odvolat z funkce ty členy předsednictva, kteří neplní svoje povinnosti uležené jim členskou schůzí, organizačními dokumenty či předsednictvem RKČR. Je zodpovědný za činnosti členů předsednictva, chovatelského kolegia a výsledky jejich práce.  Je povinen stanovit termín, případně i místo konání rozhodčí komise a tuto svolat, je-li o to členem RKČR požádán (viz.čl.11-4).

b)      místopředseda – v případě nepřítomnosti předsedy nebo z jeho pověření jej zastupuje, tato funkce může být sdružena s jinou funkcí v předsednictvu

c)      jednatel - vede evidenci členů, zprostředkovává běžný styk s členy

d)      ústřední poradce chovu - ÚPCH - vede a zodpovídá za bezchybnost a úplnost evidence jedinců plemene RTW a jejich odchovů, řídí a směruje chov RTW v ČR. Je povinen poskytovat a zajišťovat  členům přístup k údajům, s nimiž z titulu své funkce nakládá nebo mu byly svěřeny.

e)      pokladník - má na starosti veškerou finanční agendu spojenou s klubem;

f)        hospodář - spravuje veškerý movitý majetek klubu (funkce je sdružená s jednatelem);

g)      výcvikář - zajišťuje výcvikové akce v rámci klubu (a spolupráci s ostatními organizacemi, které se zabývají výcvikem);

h)      výše jmenované funkcionáře doplňují 2 členové předsednictva, kteří budou pověřováni průběžně různými úkoly.

 

5. Každý člen předsednictva, který přichází do styku s majetkem a materiály, které jsou vlastnictvím klubu, musí podepsat hmotnou odpovědnost za svěřené prostředky.

6. Každý člen předsednictva je plně  zodpovědný za úkoly, které jsou v jeho kompetenci.

7. Předsednictvo je možno v průběhu funkčního období doplňovat kooptací nejvíce 2 členů.

8. Předsednictvo zodpovídá za  neprodlené zveřejnění  veškerých stížností a připomínek členů.

9. Je povinno v pořádkové lhůtě reagovat a pokud možno i vyřešit stížnosti a připomínky členů.

10. Dbá na to, aby nebyla  prováděna cenzura příspěvků zaslaných členy klubu ke zveřejnění. Případná trestní odpovědnost autora  za obsah textu zůstává zachována.

 

článek 11 – Komise

1. K zabezpečení některých specifických úkolů může předsednictvo klubu přizvat ke spolupráci na určitém úkolu některého člena klubu s příslušnými odbornými předpoklady, případně vytvořit z několika členů komisi, která bude pověřena řešením tohoto úkolu.

2. Komisi může také tvořit (jmenovat, zvolit) přímo členská schůze.

3. Kontrolní a revizní komise (viz. dále)

4. Rozhodčí komise

a)      Rozhodčí komise je svolávána za účelem řešení přestupků členů předsednictva, KRK a členů chovatelského kolegia proti stanovám nebo ostatním organizačním dokumentům klubu v období mezi dvěmi členskými schůzemi.

b)      Členem rozhodčí komise smí být každý z členů RKČR starší 18 let,  mimo členů předsednictva, KRK  a chovatelského kolegia, kteří jsou z důvodu možného střetu zájmu a podjatosti tohoto práva zbaveni.

c)      Rozhodčí komise má 10 členů. Žalovatel i žalovaný si každý vyberou z členů RKČR po 4 členech (viz.bod b.), kteří se spolu s nimi účastní projednávání přestupku.

d)      Rozhodčí komise se svolávají buď v Praze nebo v Brně, podle výběru žalovaného.Nevybere-li si žalovaný, je místo konání určeno svolávajícím.

e)      Rozhodčí komisi svolává na doporučenou žádost žalovatele předseda RKČR nebo předseda KRK. Tento je povinen tak učinit nejpozději do 14 dnů a  žalovanému i žalovateli sdělit termín a místo konání. Oznámený termín nesmí být později jak 45 dnů od podání žádosti žalovatele. Svolavatel se účastní jednání rozhodčí komise a toto jednání řídí, nemá však žádné hlasovací právo. V případě, že předseda RKČR nebo KRK nesplní povinnost svolání rozhodčí komise, má žalovatel právo svolat tuto komisi sám.

f)        Žádost o svolání rozhodčí komise musí být zaslána doporučeně a musí explicitně obsahovat specifikace porušení organizačních dokumentů RKČR nebo stanov.

g)      Jednání rozhodčí komise je vedeno v nestranném duchu formou diskuse a předkládaní argumentů či důkazních materiálů. Je pořizován zvukový záznam z tohoto jednání. Záznam musí být archivován nejméně po dobu 3 let a musí být přístupný každému členu RKČR. Je zveřejňován spolu s usnesením jednání na internetových stránkách klubu, případně formou přepisu v klubovém zpravodaji.

h)      Rozhodčí komise má právo odvolat s okamžitou platností žalovaného z funkce, vysloví-li se proto nadpoloviční většina zúčastněných členů komise.

i)        Nedostaví-li se některý z  vybraných členů komise bez řádné omluvy, komise projedná záležitost v jejich nepřítomnosti.

j)        Proti rozhodnutí rozhodčí komise je možno do 3 týdnů  po doručení rozhodnutí podat odvolání k členské schůzi. Odvolání nemá odkladný účinek.

k)      Členové rozhodčí komise a svolávající se účastní jednání na vlastní náklady.

článek 12 - Kontrolní a revizní komise (KRK)

1. KRK je orgán nezávislý na předsednictvu klubu a podléhá přímo členské schůzi. Má  vždy lichý počet členů, nejméně 3.

2. KRK především:

a)      kontroluje dodržování stanov a ostatních organizačních dokumentů RKČR;

b)      kontroluje, zda finanční a materiálové prostředky jsou účelně a efektivně vynakládány k zabezpečení plánovaných úkolů a chodu klubu, kontroluje správně vedené výkaznictví;

c)      kontroluje práci předsednictva klubu včetně prověřování včasnosti a správnosti vyřizování připomínek, námětů a stížností, které byly zaslány předsednictvu klubu;

d)      kontroluje stav členské a chovatelské evidence, placení členských a účelových příspěvků apod.;

e)      je zároveň komisí odvolací.

3. KRK při své činnosti nenařizuje ani jiným direktivním způsobem nezasahuje přímo do pravomoci předsednictva nebo jednotlivých členů předsednictva, ale na nedostatky poukazuje a o výsledcích své činnosti je povinna průběžně informovat členskou základnu. Činí to buď v klubovém zpravodaji,na internetu nebo přímo na členské schůzi či VČS.

4. Zjistí-li KRK při šetření  porušování stanov či organizačních dokumentů RKČR předsednictvem RKČR,  je povinna  dát podnět ke svolání mimořádné členské schůze.

5. Členové KRK se mohou na vlastní náklady zúčastnit jednání předsednictva klubu (jsou vždy včas písemně přizváni k jednání). Nejsou však oprávnění jakýmkoliv způsobem zasahovat do rozhodování předsednictva, aby členům RKČR zůstalo zachováno právo na  odvolání se k nezávislému orgánu.

6. KRK se schází dle potřeby, nejméně 2x ročně. Z každého jednání je pořizován zvukový záznam. Tento záznam je archivován nejméně po dobu 3 let. Přepis tohoto záznamu je zveřejňován jako zápis z zjednání KRK v klubovém zpravodaji a na internetových stránkách. KRK vede o svých jednáních, šetřeních  a činnostech písemnou agendu. Tato agenda je archivována nejméně po dobu 3 let a je průběžně zveřejňována tak, aby byla přístupná všem členům RKČR.

7. Členové KRK si mezi sebou zvolí předsedu KRK. Předseda KRK je povinen stanovit termín, případně i místo konání rozhodčí komise a tuto svolat, je-li o to členem RKČR požádán (viz.čl.11-3).

8. Pro zamezení případného střetu zájmů a zajištění objektivní práce KRK, nesmí členové KRK zastávat v rámci RKČR žádnou jinou funkci a ani nesmí žádným jiným způsobem zasahovat či se jinak podílet na řízení klubu či práci řídících orgánů klubu.

9. KRK je povinna šetřit a vyřizovat stížnosti a podněty v pořádkové lhůtě.


článek 13 - Ustanovení poboček

1. V případě dostatečného počtu členů (minimálně 10) možno v určitém regionu ustavit pobočku klubu.

2. Pobočku je možno ustavit kdykoliv, její ustavení je nutno dát na vědomí předsednictvu klubu.

3. Pobočka musí být utvořena pouze ze členů klubu.

4. Pobočka není právním subjektem. Pro konkrétní činnosti přenášené klubem na pobočku předsednictvo klubu vybaví předsednictvo pobočky potřebnými pravomocemi.

5. Pobočka má právo disponovat až s 50% členského příspěvku svých členů.

6. Pobočka má právo na zvláštní prostor na všech informačních kanálech klubu.

7. Pobočka  plně přebírá od předsednictva klubu pořádání výcvikových a klubových akcí ve svém regionu. (svody, bonitace, výstavy).  Má právo pro svůj region navrhovat a odvolávat poradce chovu, kteří svojí regionální příslušností spadají do sféry jejího vlivu.

8. Dle svých možností maximálně informuje o své činnosti buď pomocí internetu nebo vlastního či klubového zpravodaje. V klubovém zpravodaji a na hlavních klubových internetových stránkách  musí být pro zpravodajství pobočky vyhrazen dostatečný prostor . (viz bod 6)

 

IV. Volba funkcionářů

článek 14 - Způsob voleb

1. Kandidáti do předsednictva klubu/ KRK/chovatelského kolegia jsou povinni se představit celé členské základně a to nejméně 14 dnů před vlastní  volbou funkcionářů. Člen předsednictva/KRK který opakovaně kandiduje i na další období, je povinen k představení připojit podrobnou zprávu o své činnosti v předsednictvu/KRK/chovatelském kolegiu za předchozí období. Pokud kandidáti povinnost nesplní, nemohou znovu kandidovat.

2. Volbu předsednictva klubu a KRK lze provádět korespondenčně  nebo veřejným / tajným hlasováním přímo na výročních členských schůzích. Člen smí volit pouze jedním z těchto způsobů.

a) Korespondenční volby členů předsednictva/KRK:

·         Každý člen RKČR má právo navrhnout kandidáta do předsednictva RKČR/KRK. Veškeré návrhy musí být podány k rukám předsednictva do stanoveného a v dostatečné lhůtě předem zveřejněného data. Předsednictvo následně osloví  navržené kandidáty doporučeným dopisem  a požádá je o písemné přijetí kandidatury.

·         Každý z kandidátů předloží písemně krátké představení své osoby, případně své programové prohlášení, včetně  toho, co se zavazuje  pro klub udělat.

·         Předsednictvo vydá „volební lístky“ kandidátů , adresně pro každého platného člena RKČR. Každý volební lístek bude opatřen jménem, číslem člena a  podepsán (+orazítkován) nejméně třemi členy   předsednictva RKČR.

·         Písemná představení a „volební programy“ jednotlivých kandidátů s návodem „jak volit“ budou vytištěny v Klubovém zpravodaji. Do každého zpravodaje s pozvánkou na členskou schůzi bude vložen i volební lístek člena RKČR.

·         Člen RKČR po prostudování představení a „volebních programů“ jednotlivých kandidátů na volebním lístku označí patřičný počet kandidátů a lístek zalepený v obálce označené jako „VOLBY“ odešle  doporučeným dopisem na adresu pověřené osoby RKČR.

·         Pověřená osoba NESMÍ obálky otevírat, ale musí je neporušené dopravit na výroční členskou schůzi. Zde ustanovená volební komise jednotlivé obálky otevírá, kontroluje pravost došlých volebních lístků podle volebních seznamů a sčítá hlasy kandidátů.

 

b) Přímá volba na výroční členské schůzi –

·         Pokud se  člen RKČR rozhodne volit  osobně na členské schůzi, pak svůj  volební lístek nevyplňuje a odevzdá jej na členské schůzi nepoškozený volební komisi. Místo něho dostane volební kartu  pro volbu na schůzi. Pomocí této karty pak provede volbu svého kandidáta přímo na členské schůzi.

3. Všichni kandidáti musí být osobně  přítomni na členské schůzi a musí ještě před volbami absolvovat diskusi s přítomnými členy.

4. Byl-li člen zvolen ve dvou po sobě jdoucích obdobích do libovolné funkce, nesmí nejméně po jedno následující období znovu kandidovat. 

5. Člen předsednictva/KRK, který během volebního období prokazatelně neplnil usnesení členské schůze či povinnosti pro něj z titulu jeho funkce vyplývající z organizačních dokumentů, nesmí znovu kandidovat na žádnou funkci RKČR po dobu nejméně jednoho volebního období.

6. Zvoleni jsou ti funkcionáři, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů přítomných členů a členů volících korespondenčně.

7. Volební období je  2 roky.

8. Volit může každý člen klubu starší 15 let, který je přítomen na členské schůzi.

9. Zvolen do funkce může však být pouze člen starší 18 let mající trvalé bydliště na území ČR.

10. Kandidáta do funkce má právo navrhnout kterýkoliv člen klubu. V zájmu objektivity volby a poznání navržených kandidátů je nutné každý návrh přiměřeně zdůvodnit, případně je možné ještě před vlastním aktem volby klást kandidátům otázky.

11. Počet kandidátů na každou funkci není omezen.

12. Nedostaví-li se kandidát bez řádné omluvy na členskou schůzi, nemůže být zvolen.

 

článek 15 - Volební komise

1. Před započetím voleb členská schůze zvolí ze svého středu veřejným hlasováním 3 (5) člennou volební komisi, která volbu řídí, dohlíží na regulérnost a provádí sčítání hlasů.

 

 

V. Příspěvky

článek 16 – Zápisné

1. Nově přijatí členové kromě níže uvedeného členského příspěvku zaplatí jednorázově 60,-Kč jako zápisné. Při opakovaném přijetí za člena, které se uskuteční do 2 let od skončení členství, zaplatí nově přijímaný člen zápisné ve výši 400,-Kč.

2. Po zaplacení členského příspěvku a zápisného obdrží každý člen stanovy, členský průkaz a případně další normativy.

 

článek 17 - Členské příspěvky

1. Roční členský příspěvek činí:

a)      členství jednotlivce z ČR nad 15 let věku 500,-Kč

b)      členství jednotlivce z ČR do 15 let věku 100,-Kč

c)      členství jednotlivce s bydlištěm mimo ČR 600,-Kč

d)      členství čestné 0,-

e)      členství rodinné 395,- Kč

2. Platba ročního členského příspěvku a zápisného je prováděna formou poštovní poukázky na účet klubu resp. na účet pobočky, cizinci zasílají příspěvek na devizový účet. V rubrice variabilní symbol je nutno uvádět členské číslo lomené rokem, pro který je platba určena.

3. Složenky budou zasílány nejpozději do 31.10. předchozího roku každému členu, formou vložené přílohy do klubového zpravodaje. Platba musí být provedena nejpozději do 31.12. předcházejícího roku.

4. V případě, že některý člen neobdrží do 15.listopadu složenku, je jeho povinností si o ni zažádat a do výše uvedeného termínu platbu uskutečnit.

5. V případě nezaplacení členského příspěvku do stanovené doby bude provedena jedna urgence úhrady. Bude-li urgence bezvýznamná, členství v klubu zanikne.

 

článek 18 - Účelové příspěvky

1. Za úkony funkcionářů klubu v případě chovatelské činnosti vybírá klub od svých členů a případně i nečlenů  klubu tzv. účelové příspěvky.

2. Specifikace těchto příspěvků

 

 

Člen RKČR

Nečlen RKČR

účast na svodu dorostu

200,-Kč

1000,-Kč

účast na bonitaci

500,-Kč

2500,-Kč

účast na svodu plemeníků

420,-Kč

2100,-Kč

účast při přidělování výběrových tříd chovnosti – Körung

1000,-Kč

 

vystavení krycího listu

0,-Kč

200,-Kč

krytí psa

0,-Kč

200,-Kč

kontrola vrhu (za jedno štěně)

40,-Kč

200,-Kč

 

 

VI . Kárná opatření


článek 19 - Kárná opatření

1. Pro splnění obecně prospěšných snah a udržení vnitřního a vnějšího pořádku má klub právo použít proti členům, kteří porušili stanovy klubu nebo svým chováním a jednáním hrubě narušili základní pravidla etiky, následující kárná opatření :

a)      napomenutí

b)      důtka

c)      odvolání z funkce

d)      pozastavení členství v klubu na určitou dobu (nejméně 1 rok, nejvíce 2 roky)

e)      vyloučení z klubu (o znovupřijetí je možné žádat nejdříve po 5 letech).

2. Jednotlivé druhy kárných opatření budou uloženy podle závažnosti projednávaného přestupku.

3. Pozastavení členství nebo vyloučení z klubu jsou krajním řešením.

4. Rozhodnutí o kárných opatřeních přísluší předsednictvu klubu s tím, že pozastavení členství a vyloučení musí schválit členská schůze. Až do rozhodnutí členské schůze zůstává rozhodnutí předsednictva v platnosti.

5. Ke každému projednávání přestupku resp. před rozhodnutím o přestupku, majícím za následek některé z výše uvedených kárných opatření, musí být doporučenou zásilkou přizváni k projednání členové, jichž se celá záležitost bezprostředně týká. Doporučená zásilka musí obsahovat naprosto konkrétní obvinění a specifikaci přestupku, tak aby byla členovi ponechána možnost se na jednání předsednictva řádně připravit a obhájit se.

6. Právo účastnit se projednávání přestupku nelze členovi odejmout, pokud se ho sám nezřekne. Členové se jednání zúčastní na vlastní náklady. Nedostaví-li se člen bez řádné omluvy, proběhne jednání bez jeho účasti.

7. Obvinění, vedoucí k udělení kárného opatření, musí být konkrétní a  jednoznačně obsahovat specifikaci přestupku. Tedy kde a jak se člen přestupku dopustil, spolu s  vyjmenováním  článků organizačních dokumentů, které svým jednáním porušil.

8. Kárné opatření nemůže být uděleno s odůvodněním jako  „rozvracení klubu“,“kampaň proti klubu či jeho funkcionářům“ pokud současně nebyla porušena některá konkrétní ustanovení org.dokumentů. Výše uvedená obvinění jsou v rozporu se svobodou projevu, není však dotčena případná trestní odpovědnost člena za tyto projevy.

9. Promlčecí lhůta přestupků členů proti organizačním dokumentům RKČR je jeden rok. Po této době již nemůže být za tento přestupek uděleno kárné opatření.

10. Proti rozhodnutí předsednictva je možno podat do 3 týdnů odvolání, a to:

a)      ke kontrolní a revizní komisi

b)      k členské schůzi.

c)      V obou případech se odvolání zasílá doporučenou zásilkou předsedovi kontrolní a revizní komise, případně předsedovi klubu. Odvolání nemá odkladný účinek.


VII. Majetek


článek 20 – Majetek

1. Majetek klubu tvoří hmotné a finanční prostředky získané z klubových příspěvků, z příjmu z kynologických akcí, z hospodářské činnosti a služeb poskytovaných klubem, od jiných organizací a z ostatních příjmů.

2. Klub a jeho případné složky mohou při dodržení obecně platných směrnic provádět hospodářskou činnost.

3. Při zániku klubu rozhodne o naložení s majetkem členská základna.

 

 

VIII . Závěrečná ustanovení


článek 21 - Závěr

1. Klub zanikne:

a)      Vysloví-li s návrhem souhlas nejméně 2/3 všech členů klubu,

b)      pravomocným rozhodnutím soudu.

 

Zpracovala: Klementová Hana