navrhované
změny chovatelského řádu RKČR pozn.: změny předložené regionální pobočkou Morava jsou vyznačeny žlutou barvou. Článek
1 - Účel a působnost 1.
Tento
chovatelský řád slouží pro řízení chovu rottweilerů s průkazem
původu na území ČR. Článek
2 - Plemeno Článek
3 - Chovatel 2. Chovatelem ve smyslu tohoto řádu je osoba starší 18 let nebo organizace, která má chráněný název chovatelské stanice, splňuje podmínky tohoto řádu pro chovatelskou činnost a v době krytí a vrhu je jejím vlastníkem nebo držitelem. 3. V případě osobního spoluvlastnictví nebo bezpodílového spoluvlastnictví manželů je nutné, aby byl ostatními zmocněn pouze jeden ze spoluvlastníků k zastupování při jednáních s klubem a Plemennou knihou a měl podpisové právo. 4. Půjčování chovných fen uznaných pro chov na území působnosti RKČR za účelem jejich chovného využití je možné. Podmínky zapůjčení feny musí být mezi majitelem a chovatelem dojednány písemně předem. Kopie smlouvy se přikládá k žádosti o vystavení krycího listu a zůstává u OPCH. 5. Přešla-li březí fena do vlastnictví jiné osoby, přecházejí na ni veškeré závazky, pokud při převodu nebylo sjednáno písemně jinak. 6. Změnu majitele chovného jedince, import a zapůjčení musí nahlásit nabyvatel písemně (do 7 dnů) Plemenné knize a příslušnému poradci chovu. 7. Zemře-li majitel chovné feny v době její březosti, může se vrh zapsat na chovatelskou stanici zemřelého nebo na chovatelskou stanici dědice případně jiného nabyvatele podle písemné dohody s dědici. Nabyvatel oznámí tuto skutečnost písemně Plemenné knize. Název chovatelské stanice a jeho ochrana mohou být děděny nebo odkázány ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku. 8. Produkce štěňat bez průkazu původu je neslučitelná s etikou chovatele i principy tohoto řádu a bude považována za porušování chovatelského a zápisního řádu s následným zastavením chovatelské činnosti a chovného využití jedinců, kteří byli v době přestupku v jeho majetku. Předsednictvo RKČR rozhodne, na jak dlouho bude chovateli chovatelská činnost zastavena (minimálně 1 rok). Proti rozhodnutí předsednictva je možno podat do tří týdnů odvolání KRK RKČR nebo členské schůzi. V obou případech se odvolání zasílá doporučenou zásilkou předsedovi KRK RKČR nebo předsedovi RKČR. Odvolání má odkladný účinek.
Článek 4 - Poradce chovu1. Poradce chovu (PCH) je členem RKČR (Rottweiler klubu České republiky), který se podílí na vedení evidence chovných jedinců a jejich odchovů, usměrňuje chov na území ČR.2. Ústřední poradce chovu (ÚPCH) za pomoci oblastních poradců chovu (OPCH) eviduje chov v celé ČR a postupuje všechny materiály k zápisu na Plemennou knihu. Vrh nelze zapsat bez evidence PCH, o čemž musí být proveden záznam na přihlášce k zápisu štěňat. ÚPCH může vykonávat funkci OPCH. 3.
ÚPCH je členem předsednictva RKČR. Vede a vyhodnocuje chov plemene
na území ČR. Je povinen zpracovávat
a podrobně vyhodnocovat výsledky svodů dorostu a bonitací či RTG
DKK/DKL. Je osobně zodpovědný za stav chovatelské evidence RTW. Ve
své činnosti vychází ze spolupráce s OPCH, s nimiž se dle potřeby
setkává při práci chovatelského kolegia. ÚPCH se účastní na
organizaci a řízení svodu plemeníků. Předává předsednictvu RKČR
návrhy chovatelského kolegia na prodloužení chovnosti jedinců,
kteří se v chovu osvědčili. Sestavuje a zabezpečuje vydávání dílčí
knihy chovu,výsledků RTG DKK /DKL,
přehledu o výsledcích chovu a chovných jedincích. ÚPCH je
oprávněn provést namátkovou kontrolu kteréhokoli vrhu na území
ČR. Kontroluje a zodpovídá za vedení předepsané evidence OPCH.
Jednou ročně, na výroční členské schůzi, je ÚPCH povinen veřejně
zhodnotit práci jednotlivých poradců chovu (OPCH). Tuto zprávu je
povinen zveřejnit ve všech informačních mediích klubu. 4.
ÚPCH předkládá a zveřejňuje v klubovém zpravodaji či na
internetových stránkách RKČR výsledky své činnosti a to nejméně
2x ročně.
5.
OPCH (oblastní poradci chovu) jsou jmenováni a odvoláváni
na základě návrhu
představitelů regionálních
poboček nebo ÚPCH členskou schůzí. Jsou hlavními chovatelskými
funkcionáři. Podílí se na vedení a vyhodnocování chovu na určeném
území, z výsledků svodů a bonitací předávají kopii dokladu ÚPCH.
Včas upozorňují na závažné nedostatky v chovu jednotlivých
chovatelských stanic a podávají návrhy na vyřazení chovných
jedinců z chovu. Vyjadřují se k žádostem o prodloužení
chovnosti nebo k případnému opakování bonitace jedinců z jeho
oblasti působnosti. OPCH vede deník o kontrolách vrhů štěňat,
evidenci přijatých a odeslaných přihlášek štěňat a došlé a
odeslané pošty. Může provádět kontroly vrhů, posuzuje jejich
kvalitu, vrhovou vyrovnanost, registruje odchylky od standardu, případně
jiné patologické jevy, hodnotí způsob ustájení a výživu štěňat,
zdravotní stav, mléčnost a výživu feny. 6. Veškerá dokumentace týkající se chovu RTW je majetkem RKČR a musí být bez omezení přístupná všem členům RKČR. 7.
Poradce chovu navrhuje odstranění závad, které při případné
kontrole vrhu zjistil. Přijímá od chovatelů přihlášky štěňat,
odpovídá za jejich úplnost, uvádí na nich svůj nález kontroly a
vyjadřuje se, zda doporučuje zápis štěňat do Plemenné knihy. 8.
Kontroly vrhu jsou prováděny na náklady chovatele, buď veterinárním
lékařem, nebo PCH a
chovatel je povinen uhradit náklady spojené s dopravou na místo
kontroly podle druhu použitého dopravního prostředku a podle příslušných
platných předpisů.
Článek 5-Tetování1. Všichni RTW s průkazem původu v ČR musí být tetováni. Tetování se provádí do pravého ušního boltce případně do pravé slabiny.2. Tetování se provádí současně s kontrolou vrhu mezi 42. až 49. dnem veterinárním lékařem nebo PCH nebo tetovačem některé kynologické organizace. 3. V případě, že tetování neprovádí PCH, je povinností chovatele zajistit si řádné doklady o tetování. 4.
Provádí-li tetování OPCH, je poplatek za tetovaní již zahrnut v částce
účtované klubem za kontrolu vrhu. V případě tetování prováděné
vet.lékařem, hradí chovatel sazby účtované vet.lékařem. 5. Tetovač odpovídá za odborné tetování psů a správné vyhotovení předepsaných dokladů: a) kontrolní zápis tetovače - 2x b) tetovací kontrolní pásek - 1x 6. Tetovací čísla určuje Plemenná kniha na základě žádosti chovatele. U jedinců narozených do 31.12.1994 je tetovací číslo shodné s číslem zápisu. U jedinců narozených po 1.1.1995 se tetovací číslo a číslo zápisu do ČMKU liší. 7. Žádanku o přidělení tetovacího čísla posílá chovatel doporučeně ve stáři 3 týdnů štěňat na adresu Plemenné knihy příslušného kynologického svazu, případně organizace se kterou má RKČR pro vedení PK smluvní vztah. Článek
6- Chov a jeho řízení 2. Druhy chovu: a) Výběrový - oba jedinci musí mít platnou „Výběrovou třídu chovnosti – Körung“. - oba jedinci musí mít získán titul šampióna (návrh) b) Řízený, se způsoby výběru jedinců ke spojení: 1) chovatel si buď sám, nebo na základě doporučení PCH vybere krycího psa. Pří uskutečnění krytí vyplní majitel psa a feny krycí list, který je zveřejňován ve zpravodaji RKČR. Každý ze zúčastněných vyplněný krycí list podepíše a odešle PCH. Majitel feny ručí za správné vyplnění krycího listu.
Článek
7 - Chovní jedinci
a) čistokrevnost osvědčená průkazem původu vydaným Plemennou knihou, uznanou FCI; b) účast na svodu dorostu ve věku min. 6 měsíců; neplatí u importovaných jedinců c) dosažení stanovené věkové hranice; d) získání bonitačního kódu opravňujícího k zařazení do chovu e) získání stanovených výstavních ocenění na národní, mezinárodní, klubové či speciální výstavě, ve třídách nad 15 měsíců, přičemž se jedincům uznává nejvyšší ocenění. Výstavní ocenění musí být získáno na výstavách pořádaných v České republice nebo na mezinárodních výstavách FCI, pořádaných v zahraničí. f) dosažení požadovaných zkoušek; g) vyhodnocení RTG DKK (provedené nejdříve v 18 měsících věku zvířete). RTG DKK provádějí odborná veterinární pracoviště v ČR a hodnocení provádí jeden, klubem pověřený, veterinární lékař. RTG DKK je platné pokud je provedeno a vyhodnoceno v ČR. h) Přeregistrace psa Plemennou knihou ČMKU. 3. Je-li chovný jedinec ve spoluvlastnictví více osob z různých zemí, musí splňovat podmínky pro zařazení do chovu všech zemí spolumajitelů – nejedená se v tomto případě o zahraniční krytí. 4. Plemenná kniha potvrzuje zařazení do chovu, které vyznačuje v průkazu původu, vyhotovuje a zakládá kartu odchovů jedince a vystavuje knihu krytí nebo odchovů. Záznam se provádí až po splnění všech podmínek na žádost majitele, u psa před krytím, u feny se přikládá průkaz původu k přihlášce zápisu prvního vrhu feny.5. Z chovu se vylučují: psi a feny, v jejichž odchovech se opakovaně a prokazatelně vyskytují hrubé vady exteriérové a povahové nebo jiné patologické a dědičné vady. Vyloučení psa nebo feny z chovu je oprávněno přikázat předsednictvo RKČR na podrobně zdůvodněný návrh poradce chovu. 6. Do chovu se nesmějí zařadit psi a feny, na nichž byl proveden zákrok pro odstranění nebo zakrytí některé anatomické nebo exteriérové vady. 7.
Dočasně jsou z chovu vyřazeni jedinci, jejichž majitelé nepředložili
PCH doklady, o něž byli požádáni 8. Jedinci
registrovaní plemennou knihou příslušnou pro ČR, musí splnit pro
uznání chovnosti podmínky platné na území ČR. Toto neplatí v případě
importu již chovných jedinců ze zemí, ze kterých jsou podmínky
chovnosti uznávány RKČR.
Článek
8 - Krycí list
3.
Krycí list musí být po uskutečněném krytí (inseminaci) řádně
vyplněn ve všech kolonkách. Za
správné vyplnění krycího listu odpovídá majitel feny. Chovatel
odešle vyplněný a majitelem psa i feny podepsaný
KL nejpozději do 7 dnů po uskutečněném krytí některému
PCH, případně přímo ÚPCH. KL je poradcem evidován a později
společně s přihláškou štěňat k zápisu zaslán ÚPCH. 4. Nezabřezne-li fena, je chovatel povinen tuto skutečnost oznámit OPCH, kterému byl odeslán vyplněný krycí list. Dále pak majiteli krycího psa do 7 dnů po předpokládaném termínu vrhu. V tomto případě zasílá příslušný OPCH krycí list ÚPCH. 5. Krycí list musí být vyplňován i v případě, že oba chovní jedinci patří stejnému majiteli. 7. Bez správně vyplněného KL nelze krytí feny uskutečnit. Štěňata narozená z krytí, při kterém nebyl správně vyplněný KL a nebyl odeslán v termínu PCH, nebudou zapsána do PK. Článek
9 - Krytí 2. Krytí feny (jedné) dvěma psy během jednoho hárání je nepřípustné a štěňata z takového spojení nebudou zapsána do Plemenné knihy. 3. Krytí přirozenou cestou může být nahrazeno inseminací. Musí být provedena odborným veterinárním lékařem, který o tom provede záznam na KL a potvrdí ho svým podpisem. Inseminace nesmí být v žádném případě použita mezi jedinci, kteří se již před tím úspěšně nereprodukovali přirozeným způsobem. 4. Požaduje-li majitel feny opakování krytí během jednoho hárání téže feny, je majitel krycího psa povinen jedno opakované spojení umožnit. 5. K chovu může být použit jen zdravý jedinec, udržovaný v dobré kondici. 6. Chovné využití zapůjčených zahraničních chovných jedinců na území ČR. Zvířata a držitel musí splňovat tyto podmínky: a) zvíře musí být chovně uznané v zemi svého původu, chovnost musí být řádně vyznačena a doložena a musí být ověřitelná; b) zvíře musí splňovat naše podmínky DKK; c) zvíře musí být vybaveno originálem průkazu původu (k nahlédnutí po celou dobu zapůjčení) a smlouvou s plnou mocí k podpisování krycích listů mezi majitelem psa a držitelem v ČR. Zvíře a jeho průkaz původu musí splňovat podmínky FCI. Jedinec musí být plnochrupý, což garantuje podpisem krycího listu majitel feny. 7. Úhrada za krytí je věcí vzájemné dohody a měla by být sjednána písemně. RKČR nebude a ani nemá žádné právo řešit možné majetkoprávní spory z tohoto vyplývající. 8. Je-li jako úhrada za krytí poskytováno štěně, přísluší prvá volba chovateli, druhá majiteli krycího psa.9. Přejde-li krycí pes do vlastnictví jiného majitele, je původní majitel povinen nabyvateli psa písemně oznámit všechny nesplněné závazky vyplývající z vlastnického poměru ke psu. 10. Změní-li se majitel březí feny, je původní majitel povinen okamžitě oznámit příslušnému PCH a majiteli krycího psa jméno a adresu nabyvatele feny, tomu potom jméno a adresu majitele krycího psa. Uvedené změny je nutné oznámit Plemenné knize. 11.
Krytí v zahraničí musí být doloženo fotokopií průkazu původu
zahraničního psa nebo jeho opisem ověřeným plemennou knihou, která
psa zařadila do chovu, s uvedením předků nejméně do 3.generace,
vyhodnocením RTG DKK a záznamem o zkouškách, získaných titulech
a bonitací. Tyto informace zasílá
chovatel vybranému OPCH. Zahraniční krycí pes musí splňovat podmínku
RTG DKK max. 2.stupně. Použitý zahraniční plemeník musí být
plnochrupý, což garantuje podpisem krycího listu majitel feny. Při
jakýchkoliv pochybnostech o pravdivosti, úplnosti nebo
srozumitelnosti údajů musí žadatel o zahraniční krytí doložit
dokument osvědčující dostatečně zřetelně pravdivost údaje, či
úředně ověřený překlad listiny (průkazu původu uvažovaného
krycího psa). 12. Plemenná kniha vystavuje pro každého psa zařazeného do chovu knihu krytí, pro každou fenu knihu odchovů. Majitel psa i feny je povinen: a) provádět záznamy v knize o chovném využití jedince běžně a podrobně podle předtisku; b) knihu na požádání předložit všem kontrolním nebo chovatelským orgánům RKČR a Plemenné knihy; c) při změně vlastnictví chovného jedince předat knihu jeho novému majiteli. 13. Pro zvířata importovaná do ČR, která jsou chovná v zemi svého původu nebo jiné třetí zemi, platí stejné podmínky jako pro zapůjčená zahraniční chovná zvířata do ČR. Před uznáním chovnosti v ČR je navíc nutné úspěšné absolvování bonitace v ČR. 14. Při krytí feny po dovršení 8.roku věku feny, musí být k řádně vyplněnému krycímu listu přiloženo jednoznačné vyjádření všeobecného veterinárního lékaře o způsobilosti feny k dalšímu chovnému využití po 8. roce věku. Bez tohoto potvrzení nebude doporučeno zapsání štěňat do PK. Článek
10 - Vrh a kontroly vrhů 1.
Kontrolu
narozeného vrhu štěňat provádí veterinární lékař nebo PCH RKČR.
Výsledek kontroly vrhu je zaznamenán do formuláře RKČR –
Kontrola vrhu a opatřen razítkem vet. lékaře/OPCH. V případě,
že kontrolu vrhu provádí veterinární lékař, je chovatel povinen
odeslat řádně vyplněný a tímto veterinárním lékařem podepsaný
formulář OPCH, kterému zasílal krycí list.
2.
2. Chovatel
je povinen nejpozději do 3 dnů po porodu ohlásit vrh OPCH dopisem,
telegramem, emailem nebo telefonicky, s uvedením
základních údajů, zejména počet a váhy štěňat. Do 5ti dnů
po porodu je chovatel povinen podat zprávu majiteli krycího psa. 3. O počtu štěňat ponechaných ve vrhu rozhoduje chovatel v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týráni. Doporučení OPCH/vet.lékaře uvádí v zápise o kontrole vrhu. 4. Chovatel je povinen umožnit PCH a jím pověřeným funkcionářům klubu nebo příslušné pobočky klubu kontroly situace ve svém chovu RTW. Je-li pro část vrhu využívána kojná fena, je povinen zajistit provádění kontrol i v místě jejího umístění. 5. Počet kontrol stanoví OPCH po dohodě s chovatelem podle situace ve vrhu. Povinné jsou kontroly v 1. a 7.týdnu věku štěňat. Nejméně jedna další kontrola je povinná v případech: a)
více
než 10 štěňat ve vrhu; b) fena vedena v evidenci PCH jako méně mléčná nebo s nedostatečnými mateřskými instinkty; c)
nižší váha štěňat v předchozím
vrhu (méně
než 400g); d) nižší porodní váhy štěňat nebo váha při předchozí kontrole. Pokud chovatel návrh OPCH na provedení kontrol neakceptuje, OPCH neprodleně podá informaci ÚPCH, který po projednání s chovatelským kolegiem rozhodne o dalším postupu, většinou na základě osobně provedené kontroly situace v chovatelské stanici. 6.
Zjistí-li OPCH/vet. lékař ve vývoji štěňat, ve výživě
nebo ustájení feny a štěňat závažné nedostatky, navrhne předsednictvu
RKČR kárné opatření. Proti kárným opatřením se může
chovatel odvolat do 3 týdnů ke KRK RKČR nebo k členské schůzi. 7.
Přihlášku k zápisu štěňat do PK musí chovatel předložit
na předepsaném tiskopise nejpozději do 60 dnů po porodu PCH, kterému
zaslal původní vyplněný krycí list. Poradce chovu a Plemenná
kniha evidují data přijmu přihlášek k zapsání štěňat.
Plemenná kniha nezapíše vrh a nevystaví průkazy původu štěňat
starších 4 měsíců. 8. Všechna štěňata z vrhu (i nestandardní) musí být řádně otetována a musí na ně být vystaven průkaz původu. Tetovaní se provádí ještě u chovatele mezi 42. až 49. dnem stáří, nejpozději při poslední kontrole vrhu. Tetován musí být celý vrh najednou. 9. Veškeré náklady spojené s kontrolami vrhu, tetováním a poplatky za úkony Plemenné knihy hradí chovatel. 10.
Chovatel je povinen pečovat o fenu v době březosti a kojení
i o celý vrh štěňat, aby byl zajištěn jejich zdárný vývin a
zdraví feny. Doporučuje se, aby si chovatel vedl pravidelné záznamy
o vývoji štěňat včetně váhových přírůstků. RKČR poskytne
tiskopis a předlohy pro správné vedení těchto záznamů a
evidence. 12. K vývozu štěňat do zahraničí není potřeba souhlasu RKČR. 13. Pokud v rozpětí 10 dnů porodí u chovatele dvě nebo více fen, má OPCH právo vykonat více kontrol vrhů. Chovatel musí odpovídajícím způsobem zajistit identitu štěňat jednotlivých vrhů. 14. Cena štěněte patří do kategorie volných cen. 15. Nedodržení ustanovení tohoto řádu a pokynů poradce chovu může mít za následek nezapsání vrhu do Plemenné knihy nebo jiná kárná opatření podle kárného řádu RKČR. Článek
11 - Podmínky zařazení do chovu
*1 - přímé
složení ZV1 bez předchozího složení ZM se od 1.1.1994 nepovažuje
za splnění 2 zkoušek z výkonu.,Zkoušky podle NZŘ, IPO, SchH,
alespoň jedna zkouška všestranná - platnost od 1.1.1997. U psa
jsou nutné alespoň dvě všestranné zkoušky. Zkouška BA a
VZ1,ZUP,ZOP nejsou považovány za zkoušky všestranné. *2 - tzn.
nejvyšší výstavní ocenění ve výstavních třídách nad 15 měsíců
stáří jedince na národních, speciálních a klubových výstavách
pořádaných v ČR, nebo na některé mezinárodní výstavě v ČR
i v zahraničí, pořádané pod patronací FCI. *3
- rtg
DKK musí být provedeno ve věku minimálně 18ti měsíců) Od
1.7.1992 se z chovu vyřazují všichni jedinci s RTG DKK vyšší než
2.stupeň. Nadále jsou do chovu zařazováni jedinci s RTG DKK maximálně
2.stupně. U navrhovaných spojení musí být vždy jeden jedinec RTG
DKK negativní Zpracovala: Klementová Hana
|