Výživa psů


(5.) krmení dle věkových kategorií ( I.)

Krmení štěňat
Po dobu kojení dostávají štěňata od matky veškeré živiny mlezivem a mateřským mlékem. Zdravá fena je obvykle schopná odchovat celý vrh, protože množství vytvářeného mléka je přímo závislé na počtu štěňat. Nedostatečná tvorba mléka je občas pozorována u extrémně velkých vrhů, při onemocnění feny nebo štěňat.
Nedostatek mléka poznáme na neklidu štěňat a jejich malých hmotnostních přírůstcích. V takovém případě je nutné štěňata okamžitě začít přikrmovat bez ohledu na věk. Pokud štěňata osiří, je nutné jim zabezpečit náhradní výživu v plném rozsahu. Vzhledem k citlivosti trávicího traktu u malých štěňat je však jistější, spolehnout se v tomto období na komerční výrobky. Při přípravě mléčných náhražek z jakýchkoliv zdrojů je nutné dodržet teplotu potravy 38-39 °C. Stejně tak je potřeba dbát na zvýšenou hygienu. Krmení vždy připravujeme čerstvé - mléčné náhražky poměrně rychle podléhají zkáze a mohou být příčinou trávicích potíží štěňat.
Přikrmovat štěňata je možné od 3. týdne stáří. Podáváme většinou vařené kvalitní maso, masový vývar a vývar ze zeleniny, tvaroh, vaječné žloutky, piškoty. Dávky potravy je nutné zvyšovat pozvolna. Denně by se mělo krmit v prvním měsíci 4krát, ve druhém měsíci již 5 až 6krát. Dávky krmiva jsou adlibitní. Rostlinná krmiva je nutné zařazovat postupně, nejprve v malých dávkách, aby nedošlo k poruchám trávení.

Krmení mladých psů
Když štěně dosáhne poloviční hmotnosti dospělého psa, má v té době dvojnásobnou potřebu důležitých živin (Sova 1987). Krmení mladých psů musí být kvalitní, protože vývojové vady způsobené výživou se v pozdějším věku nedají odstranit. Dvě třetiny krmné dávky mají tvořit živočišná krmiva. U psů, kterým hrozí přerůstání je nutné od 4. až 12. měsíce věku omezit mléčné bílkoviny. Velice důležité jsou v tomto období přídavky minerálních a vitamínů. Štěně je nutné navykat i na ovoce a zeleninu. Velmi dobré je přidávat do krmení strouhanou mrkev.

Krmení dospělých psů
Dospělého psa je možné krmit jednou denně. Je velice důležité dodržovat pokud možno co nejpřesněji dobu krmení, protože se psovi v této době začne v důsledku působení reflexů vylučovat zvýšené množství žaludečních šťáv a trávicí trakt se připraví na příjem potravy Dále je nutné štěněti zajistit klid na trávení -nejvhodnějším termínem pro krmení je večer. V tu dobu také psi končí svoji aktivitu.
Někteří psi ztrácejí chuť při pohledu na misku plnou potravy. V takovém případě je nutné i v dospělém věku rozdělit krmení na dvě dávky.
Od 18. měsíce věku, kdy většina plemen ukončí svůj růst a vývoj, se snižují požadavky na přísun živočišných krmiv. Od tohoto období by měla rostlinná krmiva tvořit nejméně jednu třetinu krmné dávky. Nižší poměr není vhodný, hlavně kvůli optimálnímu obsahu vlákniny Jen u sportovních a služebních psů může být zastoupení živočišných krmiv vyšší (1:1 až 2:1).
Krmná dávka by měla být zpracována tak, aby ji pes musel sníst celou a nemohl z ní vybírat jednotlivé složky. Na vhodnou konzistenci krmiva si každý chovatel musí přijít sám. Jsou psi, kteří nejedí krmiva kašovitá, jiným zase nechutnají granule. Krmivo má být vlažné, přiliš horká krmiva stejně tak i krmiva mražená způsobují záněty trávicího traktu.
Je vhodné kontrolovat množství a konzistenci výkalů, protože jsou dobrým indikátorem kvality krmné dávky a zdraví psa.

Zpracovala Klementová Hana
ReliefSm.jpg (6429 bytes)