Rotvajler - Výběrová třída chovnosti - "Körung"
(Pracovní návrh č.3/99 - 12.11.1999)

Předmluva

Sledujeme li plemeno rotvajler na České kynologické scéně, dojdeme nutně k poznání velmi trpké skutečnosti. Zjistíme totiž, že pověst tohoto velkolepého historického plemene je z pracovního hlediska velmi bídná, místy až hraničící s posměchem. Kdo z nás už neslyšel od "chovatelů" jiných plemen více či méně jedovatou poznámku typu "Co by jsi chtěl, dyť je to rotvajler!". Že tomu tak nebylo vždy o tom vypráví pamětníci mezi námi. Málokdo si však uvědomuje, že by tomu tak nemělo být ani teď.

Vzhled i povaho každého plemene totiž definují poměrně přesně standardy plemene a cílem každého chovatele by mělo být se tomuto cíli maximálně přiblížit a pokud ho dosáhne, tak se snažit ho udržet i u následníků.

Bohužel se zdá, že mnozí chovatelé doopravdy čtou pouze ty části standardu, které se zabývají exteriérovou stránkou zvířat, a úmyslně nebo neúmyslně vynechávají části týkající se povahy a charakteru. Domnívám se proto, že je vhodné na tomto místě citovat tři nejznámější standardy plemene rotvajler - ADRK (Algemeine Deutche Rottweiler Klub), AKC - American Kennel Club a UK - Britskou specifikaci

 

Chování a charakter rotvajlera dle ADRK a FCI-Standardu Nr.147-21.10.1992

Od základu přátelský a mírumilovný, milující děti, velmi závislý , poslušný, povahově silný a k práci ochotný pes Jeho zjev prozrazuje přítulnost, jeho chování je sebejisté, nervově stabilní a neohrožené. S vysokou pozorností reaguje na své okolí.

 

Chování a charakter rotvajlera dle AKC

Od přirozenosti je rotvajler klidný, sebevědomý a statečný, má vrozenou sebejistou zdrženlivost, která mu nedovoluje uzavírat různá okamžitá a náhodná přátelství. rotvajler reaguje klidně a vyčkávavě na podněty svého okolí. Má vrozený obraný pud pro dům a rodinu. Je to inteligentní pes, vyjímečné tvrdosti a přizpůsobivosti, s velkou chutí k práci. Toto ho dělá velmi vhodným jako rodinného psa, hlídače, nebo psa pro všeobecné použití. Chování rotvajlera ve výstavním kruhu má být kontrolovatelné, radostné a přizpůsobivé. Musí být vychován tak, aby si klidně nechal prohlédnout zuby či varlata. Reservovaný, či zpátky se držící pes by neměl být trestán, neboť toto odráží charakter rasy. Také agresivní nebo bojovný postoj vůči ostatním psům by neměl být trestán. Naproti tomu by měl být z kruhu rozhodčím vykázán každý vystrašený rotvajler. Přitom je třeba jako na vrozeně bázlivého pohlížet na každého psa, který nechce stát klidně při prohlídce a který se snaží od rozhodčího utéci. Každý pes, který se dle mínění rozhodčího cítí ohrožen, nebo chová-li se tak, že není možné se k němu normálním způsobem přiblížit aby bylo možno prohlídku provést , by měl být z posuzování vyloučen. Každý pes který dle mínění rozhodčího napadne v kruhu osobu, by měl být diskvalifikován.

Chování a charakter rotvajlera dle UK

Jeho zjev ukazuje na odvahu a statečnost, je sebejistý a neohrožený. Jeho klidný pohled by měl vyjadřovat jeho smysl pro humor. Dobromyslný, ani nervózní, agresivní nebo zlomyslný. Odvážný, připravený se podřídit a vybavený vrozeným ochranným instinktem.

 

Vyřazující charakterové vady dle FCI-Standardu Nr.147-21.10.1992

Za zvyřazující chovu se považuje ustrašené chování, bázlivost, zbabělost, strach ze střelby, zlomyslnost, přehnaná nedůvěřivost a nervozita zvířete.

 

K charakteru rotvajlera
(Das Grosse Rottweiler Buch / Andrew H.Brace u.a.)

Pokyny standardu rotvajlera týkající se temperamentu a charakteru jsou bezpochyby tou nejdůležitější části všech tří výše uvedených dokumentů. Bohužel v nich obsažené požadavky jsou od mnohých chovatelů přehlíženy a zapomínány. Všeobecně jsou čteny pouze popisy anatomie rotvajlera a lidé se domnívají, že to stačí k dosažení správného jedince.

Chyby v pochopení charakteru uškodily rase rotvajlera daleko více, jak některé chyby při dosahování dokonalého tělesného vzezření. Z tohoto důvodu věnuje tato kniha celou jednu kapitolu povaze rotvajlera.

Všechny tři standardy odrážejí obdiv, který k tomuto plemeni chovají všichni jeho příznivci. Zvláště standard AKC se velmi podrobně pokouší popsat požadovaný charakter jedince. Když tento popis čteme, těžko se ubráníme dojmu, že ti rotvajleři, kteří mají ten správný temperament, musí snad běhat s malou svatozáří kolem hlavy.

Osobně se domnívám, že popis chování rotvajlera ve výstavním kruhu je prvním chvályhodným pokusem o boj s nastupujícími chybami charakteru. Bez výhrady souhlasím s pokyny a povinnostmi rozhodčího, týkající se špatných povah posuzovaných zvířat, domnívám se však také, že by se to mělo objevit přímo i v našich pokynech pro rozhodčí.

Kritizuji také dojem z AKC standardu, požadující tvrdost a bojovnost bez zmínění se o kompenzujících požadavcích které obsahují ostatní dva standardy. Je to především požadavek přátelskosti, dobrého vtipu, povahy a lásky. Právě anglický standard obsahuje větu, podle které se smysl pro humor psa skrývá v jeho klidném pohledu. Například manželka autora knihy "Das Grosse Rottweiller Buch", Rudy klade velký důraz na tuto psí vlastnost. Přitom její zkušenosti rozhodčího a chovatele rotvajlerů ji bez pochyby zařazují mezi nejlepších deset chovatelů na světě. Vždy podtrhovala, že takový rotvajler, který rozhodčímu klidně, důvěřivě a přátelsky, avšak pozorně hledí do očí, takový rotvajler vždy dosahuje vysokých bodových ohodnocení.

Chování vůči ostatním psům které popisuje AKC standard je důležité. Je třeba totiž důrazně rozlišovat mezi postojem rotvajlera vůči ostatním psům a lidem. Ve vztahu k lidem, je rotvajler jistě dobromyslný a připravený se podřídit, zachovává si však stále svůj ochranný pud. Naproti tomu, ve vztahu k ostatním psům je rotvajler pevně přesvědčen, že je to právě on, kdo je ten nejlepší na čtyřech nohách a je kdykoliv připraven řešit otázku své dominance k ostatním. Současně musí ale také ukazovat toleranci a přátelskost vůči těm, kteří jsou slabí a malí. Ve vztahu ke všem ostatním živým bytostem má rotvajler velkolepý pocit své vlastní hodnoty a očekává, že se s ním bude jednat s takovým respektem, jaký si zaslouží.

 

Co můžeme udělat ?

Když přečtete výše uvedené řádky, bylo by dobré když ve vaší mysli vzklíčí podezření, že s chovem rotvajlera v České republice není všechno úplně v pořádku. Vězte, toto podezření má velmi oprávněné důvody.

Spolu se skupinou dalších milovníků tohoto plemene jsme se pokusily vypracovat návrh, který by naše po exteriérové stránce již jistě vyjímečná zvířata přiblížil požadovanému standardu co do charakteru a povahy.

Naším cílem v žádném případě není snaha bránit chovatelům v jejich činnosti nebo je nějakým způsobem omezovat. Právě naopak! Cílem této aktivity, je umožnit těm co svým zvířatům věnují první i poslední, aby se ještě více zviditelnili a odlišili od řadových občasných návštěvníků výstav či jiných sportovních akcí.

Návrh je vcelku jednoduchý a vychází z dlouholetých tradic Německého ADRK. Třeba v ADRK není problém získat chovnost pro Vašeho psa či fenku. V principu Vám stačí dosáhnout požadovaný věk dvou let, RTG snímky HD (kyčle) a ED (lokty) , a zkouška BH (Doprovodný pes). Od tohoto okamžiku smí německý chovatel produkovat štěňata s průkazem původu a pokud mu to stačí, nemusí se již o nic starat. Jak je vidět, tyto podmínky jsou velmi jednoduché a umožňují prakticky komukoliv stát se registrovaným ADRK chovatelem plemene rotvajler.

Pro ty chovatele, kteří dobrovolně chtějí se svým zvířetem a přítelem rodiny pokračovat dál však v ADRK existují další stupně kterých se chovatel může snažit dosáhnout aby dokázal všem ostatním jak dobrý jeho miláček doopravdy je. Tímto dalším stupněm je snaha o přidělení "Výběrové třídy chovnosti - Körung" Podle toho, jakých stupňů pak rodiče štěňátek dosáhnout rozděluje ADRK vrhy do následujících kategorií

  • Jednoduchý chov (EZ) - Nejméně jeden rodič nemá výcvikovou značku (Výcviková značka - Viz příloha č. 1)
  • Pracovní chov (GZ) - Oba rodiče jsou držiteli výcvikové značky.
  • Výkonnostní chov (LZ) - Oba rodiče a také prarodiče jsou držiteli výcvikové značky
  • Körung chov (KZ) - Oba rodiče jsou držiteli výběrové třídy chovnosti - Körung
  • Körung a výkonnostní chov (KLZ) - Oba rodiče jsou držiteli výběrové třídy chovnosti - Körung a prarodiče jsou držiteli výcvikové značky

(pozn.: V podmínkách RKČR máme nyní chovy ekvivalentní LZ)

Vzhledem k tomu, že dle chovatelského řádu platného v ČR, musí mít rotvajler - pes složenou nejméně jednu všestrannou zkoušku z výkonu, můžeme to tedy považovat za ekvivalent dosažení výcvikové značky. Fenám pak stačí složit alespoň zkoušku ZM, která svým rozsahem zahrnuje i prvky obrany které jsou ve zkoušce BH úplně vynechány. Je proto možné s trochou dobré vůle akceptovat automatické přidělení výcvikové značky i fenám.

Z tohoto hlediska to vypadá pro náš chov vlastně dobře. Všechny naše vrhy by spadaly nejméně do kategorie pracovního chovu (GZ) či dokonce výkonnostního chovu (KZ) což nevypadá vůbec špatně.

V současné době však bohužel jakákoliv další snaha o výcvik zvířete nemá velký smysl. Také pro nezasvěceného či začínajícího chovatele je dnes opravdu velmi těžké rozlišit skutečnou kvalitu jednotlivých chovů. Inzeráty jsou plné "práce chtivých" psů, a "tvrdých obranářů". Toho bohatě využívají někteří pseudo-chovatelé k tomu aby navyšovali cenu svých štěňat v touze po zisku, bez ohledu na kvalitu potomků.

Majitelé chovných fen mají dnes problém najít vhodného partnera pro svoji fenku a vžitou dnešní praxí je krytí hlavně se zvířaty, která opakovaně vítězí na výstavách, aniž by se někdo staral, zda toto zvíře splňuje i ostatní parametry požadované standardem plemene.

 

Navrhovaná opatření pro zlepšení povahových vlastností chovu RTW v ČR.

I. Je nezbytně třeba definovat a rozlišovat pojem chovná hodnota jedince jako zlepšovatele, indiferenta či zhoršovatele plemene. ( Viz příloha č.2)

II. Zavedení tzv. Pracovní knihy RKČR , jako části ročenky RKČR. Podrobnosti dále.

III. Zavést další nepovinný stupeň pro rozlišení chovné hodnoty jedince, s úspěchem používaný německým ADRK . Je to přidělování titulu "Výběrová třída chovnosti - Körung". Přidělování Körung se v dobách jeho zavádění rozbíhalo velmi pomalu. Jak nám řekli sami němečtí chovatelé, nebylo a ani dnes není úmyslem aby v chovu bylo několik desítek psů s titulem Körung. Z tohoto důvodu jsou podmínky pro přidělení této výběrové třídy velmi tvrdé, hlavně z hlediska testování povahových vlastností rotvajlerů. Zkouška a samotné přidělování titulu Körung je malým chovatelským svátkem. Není žádnou vyjímkou, když Körung obdrží pouze malé procento přihlášených.

IV. Údaje o psech a fenách kteří se účastní v daném roce akce Körung jsou pak zveřejněny v Knize Körung (Části ročenky RKČR, viz níže) a dále pak dány k dispozici všem, kteří mají o tyto informace zájem.

Pozn.
V podmínkách RKČR. by Kniha Körung, Pracovní kniha, Katalog plemeníků, Informace ze svodů a bonitací byly samostatné části volně prodejné ročenky RKČR. (Obdoba "ZuchtBuch" Německého ADRK) .

Ročenka RKČR - Pracovní kniha
(převzato z chovatelského řádu ADRK)

  1. Účel - V této knize jsou každoročně zveřejňovány souhrnné výsledky zkoušek rotvajlerů a usnadňuje chovatelům a poradcům chovu možnost výběru vhodně vycvičeného jedince.
  2. Obsah - V této knize by měly být obsaženy údaje o čistokrevných rotvajlerech, kteří složili zkoušky z výkonu. Pracovní kniha bude osahovat jak celkovou obdrženou známku z akce ale také bodová ohodnocení jednotlivých disciplin.
  3. Posuzování a poplatky - Výsledná hodnocení jsou rozhodčím zapisovány do výkonnostní knížky rotvajlera. Zveřejnění těchto výsledků v pracovní knize RKČR bude zdarma.

Ročenka RKČR - Kniha Körung
(převzato z chovatelského řádu ADRK)

  1. Smysl knihy "Körung" - měla by být poradcem pro chovatele a poradce chovu který bude poskytovat svědomitým chovatelům jakýsi přehled o "k chovu doporučených" rotvajlerech. Tato kniha by měla dát především majitelům chovných fen možnost najít partnera vhodného jak povahou tak vzhledem.
  2. Vedení a obsah Knihy Körung - Kniha je vedena RKČR. V této knize RKČR každoročně zveřejňuje všechny jedince kteří dosáhnou nově nebo znovu titul "Výběrová třída chovnosti - Körung". Případně také změny skutečností zjištěných dříve. Pro jedince, kteří nově získali titul Körung, budou do knihy převzaty všechny údaje zjištěné během akce, včetně bodových ohodnocení či exteriérových údajů.
  3. Kniha musí obsahovat -
  1. Datum narození psa, dosažené zkoušky či účast na sportovních či jiných kynologických akcích, včetně jejich bodových výsledků
  2. Provedený posudek exteriéru psa/feny
  3. Provedený posudek povahy psa
  4. Doporučení, odkazy či varování vztahující se k chovu. (Zhodnocení předků, sourozenců a potomků)
  1. Cena za uvedení v Ročence RKČR - knize Körung - Za uvedení v této knize se nevybírají žádné poplatky. Zveřejnění je zahrnuto v přihlašovacím poplatku akce Körung.

 


Pro praktické přidělování výběrové třídy chovnosti a pořádání akce "Körung" navrhujeme následující prováděcí předpis. Většinu bodů jsme převzali z chovatelského Řádu ADRK a upravili jsme je na podmínky RKČR.

Prováděcí řád pro přidělení výběrové třídy chovnosti - Körung

§ 1 Účel

Smyslem akce přidělování výběrových tříd chovnosti - Körung je vybrat z chovných jedinců ty s nejlepšími chovnými vlastnostmi a umožnit tak jejich silnější a jednodušší použití v chovu.

 

§ 2 Předpoklady pro žádost o přidělení výběrové třídy chovnosti

  1. Minimální věk 36 měsíců u psů a 24 měsíců u fen. Maximální věk je omezen na 6 roků.
  2. Splněné podmínky psa/feny pro zařazení do chovu
  3. Povaha zvířete zjištěna při bonitací musí být v rozsahu 4-6
  4. Pes musí být alespoň na třech mezinárodních, národních, klubových a speciálních výstavách RKČR ( 2-krát ve třídě otevřené, pracovní či třídě šampiónů) a to nejméně od dvou různých rozhodčích ohodnocen na známku "V"
  5. Pes složil nejpozději v den akce "Körung" všestrannou zkoušku z výkonu "SchH-3", "IPO-3" nebo "ZVV-3". Fena pak "SchH -2","IPO - 2" nebo "ZVV-2"
  6. Pes má ohodnocenu a zapsánu DKK maximálně do stupně 1/1.
  7. Pes má bezchybnou pigmentaci a tmavé oči.
  8. Pes/chovatel není postižen žádnou sankcí v rámci ČMKU nebo RKČR

 

 § 3 Podklady pro Körung

V den uzávěrky (datum podání dopisu na poště) musí být předloženy kopie následujících dokladů:

  1. Rodokmen
  2. Doklady o přidělení chovnosti
  3. Zkoušky požadovaných stupňů zapsané ve výkonnostní knížce
  4. Požadované výsledky výstav zapsaných ve výkonnostní knížce
  5. Posouzení DKK zapsané v PP
  6. Posudek z předchozích akci "Körung" (pokud se pes již zúčastnil)
  7. Kopie průkazky člena RKČR majitele(ů) psa, platné v daném roce.

Originály dokladů budou kontrolovány při presentaci akce Körung.

 

§ 4 Přihláška na Körung

Přihlášky se podávají po vyhlášení termínů akcí Körung a to k rukám UPCH nebo osobě pověřené předsednictevm RKČR. K přihlášce musí být přiloženy doklady uvedené v bodu 3.

 

§ 5 Místo akce Körung

Stanovuje RKČR a zveřejňuje ve svém pravidelném zpravodaji.

 

§ 6 Provádění akce Körung

Platí ustanovení platná pro bonitace s vyjímkou posudků povahy. Zodpovědný za průběh akce je Vedoucí akce Körung - (Körmeister ), kterým by měl být UPCH RKČR, poradce chovu RTW RKČR či osoba pověřená předsednictvem RKČR. Akce Körung se provádí pouze pokud jsou přihlášeni minimálně 3 zájemci.

 

§ 7 Trvání Körung

  1. První Körung platí po dobu dvou let.
  2. Po uběhnutí této doby, pes / fena nárok na používání titulu "Körung" ztrácí a musí být předveden(a) znovu, pokud již neobdržel(a) körung doživotně.
  3. Pes/fena může obdržet doživotně "Körung", pokud u psa jeho potomci nevykazují žádné závažné dědičné chyby. Minimálním počtem pro toto posouzení jsou štěňata ze třech vrhů. U fen stačí alespoň jeden úspěšně odchovaný vrh, bez dědičných vad. Ke zkoušce na doživotní "Körung" smí být připuštěni pouze jedinci s úspěšně dosaženým "Körung" a to nejdříve dva roky po složení "Körung". Pokud zvířeti není přiděleno doživotní "Körung", platí následně že nesmí dál používat titul "Körung"
  4. Jedinec, který "propadl" při prvním pokusu o "doživotní Körung" smí být přihlášen již pouze k jednomu opravnému pokusu na přidělení doživotního Körung.
  5. Jedinec který "propadne" při pokusu o "Körung" se může dále opakovaně pokoušet o Körung, pokud nebyl vyloučen pro chyby vylučující z chovu, nebo pokud na něj nejsou uvaleny sankce KU či RTW Klubu ČR. Již dosažená chovnost zůstává zvířeti v tomto případě zachována.
  6. Majitel psa musí být členem RTW Klubu ČR. Pokud majitel psa vystoupí z RTW Klubu ČR, pozbývá pes automaticky právo používat titul Körung.
  7. Získání titulu Körung není povinností chovatele. Je to zvláštní rozlišovací ocenění přidělované RKČR. Jeho přidělování je plně v kompetenci RTW Klubu ČR a na jeho získání není žádný právní nárok.

 

§ 8 Po uběhnutí maximální doby chovnosti končí automaticky i platnost výběrové třídy chovnosti - Körung

Zvíře kterému skončí maximální doba chovnosti, ztrácí automaticky i právo používat titul "Körung"

 

§ 9 Počátek platnosti titulu výběrové třídy chovnosti - Körung

Rotvajler platí jako držitel titulu Körung teprve tehdy, když vedoucím akce Körung podepsané posudky jsou předloženy RKČR. Přidělení titulu Körung je podepsáno a schváleno centrálním poradcem chovu a výsledky Körung jsou zveřejněny. Přidělování či odebírání titulu Körung je plně v kompetenci RKČR. Na tento titul není žádný právní nárok. Jakékoliv případné požadavky na náhradu škody vznesené majitelem (psovodem) z důvodu přidělení, nepřidělení či odebrání Körung jsou vyloučeny.

Majitel psa ručí za všechny škody které způsobí jeho pes během akce. Rozhodnutí vedoucího akce Körung či přiděleného rozhodčího je konečné. Odvolání není možné.

 

§ 10 Definitivní rozhodnutí o připuštění rotvajlera

K akci Körung podléhá rozhodnutí chovatelského koleigia. Psi/feny které centrální poradce chovu nedoporučuje připustit k akci "Körung" je povinen předložit jejich podklady k rozhodnutí chovatelské radě.

 

§ 11 Základní zkouška povahy při akci Körung

I přes to, že během vážení a měření zvířete (kontrola varlat u psů) je již obyčejně povaha zvířete zřejmá, provádí se přezkoušení na rušivé zvuky a chování zvířete ve skupině osob. Zkouška povahy psa však může probíhat po dobu celé akce. Pes by měl během celé akce prokazovat stabilní povahu tak jak ji požaduje standard plemene, tj. především by měl ukazovat nervovou stabilitu, sebejistotu a klidnou neagresivní povahu.

Zkouška odolnosti na střelbu se provádí nejméně ze vzdálenosti 15 kroků. Používá se 6mm výstražná pistole, (případně podobná). Vystřelí se minimálně dvě rány, ke kterým se zvíře má chovat lhostejně.

 

§ 12 Provedení dalších testů povahy - Chtivost, zatížitelnost a odolnost

Provádí se podle platného zkušebního řádu SchH-1 - oddíl obrana, přičemž se během Körung klade zvláštní důraz na přirozeně zděděné lovecké a pracovní vlohy. Psi kteří opustí pomocníka na vzdálenost větší jak 5 m, nemohou Körung obdržet.

Pomocník (figurant) určený pro část obrany musí mít zkoušku klubového nebo republikového figuranta. Obrana se provádí dle SchH-1. Pokud pes během zkoušky alespoň jednou nepustí, zapíše se do zprávy "Nepouští". Celkové hodnocení z akce Körung to však neovlivňuje.

Rozhodčí pro testy dle tohoto paragrafu musí mít aprobaci pro hodnocení zkoušek SchH.

 

§ 13 Všeobecné

  1. Měření a vážení psa - Vedoucí akce Körung provádí měření psa sám nebo s pomocí pomocníka.
  2. Statické a dynamické posouzení psa. - Posudek se zapisuje do zprávy z Körung.
  3. Závěrečné vyhlášení se provádí veřejně, nejlépe pomocí rozhlasu. Majitel psa obdrží od vedoucího podepsaný posudek z akce Körung. Tento obsahuje výsledek akce Körung.

Posudek úřadujícího vedoucího akce Körung či posuzujícího rozhodčího je konečný. Odvolání není možné.

Majitel psa ručí za všechny případné škody způsobené jeho psem. Majitel(é) psa, tak jako i psovod musí být členy RTW Klubu ČR.

 

§ 14 Předávání titulu Körung

  1. Při předávání titulu Körung je třeba zvláště vyzvednout ty jedince, kteří jsou / byly účastníky mistrovství ČR či výběrového závodu Stopařů.
  2. Následně je třeba zvláště vyzvednout ty jedince, kteří se účastnily na MR všech plemen dle SchH-3 nebo IPO-3
  3. Následně je třeba vyzvednou ze zúčastněných toho, kdo získal titul "Vítěz klubové výstavy",MR RTW, či RTW CUPu.

 

§ 15 Prováděcí ustanovení pro jarní a podzimní Körung

  1. Předsednictvem RKČR je vybrána pořádající organizace se kterou uzavře RKČR smlouvu o uspořádání akce.
  2. Akce se smí zúčastnit pouze rotvajleři s průkazem původu platným v ČR kteří nejsou zatíženi zákazem nebo omezením ČMKU či RKČR. Přihlášky a přihlašovací materiály jednotlivých přihlašujících jsou posuzovány vedoucím akce (většinou UPCH nebo pověřený člen předsednictva RKČR). Přihlašující jsou následně o rozhodnutí vyrozuměni. V jistých případech je možno jmenovat zástupce. Účastníci jsou informováni RTW Klubem ČR o sjednaném programu akce, místu pořádání a času zahájení akce. Maximální počet psů pro akci Körung je 30.
  3. Startovací čísla a startovací časy jsou závodníkům přiděleny vedoucím akce.
  4. Termín pořádání akce je včas dojednán mezi pořadatelem akce a představenstvem RKČR.
  5. Program akce je přesně uspořádán po dohodě mezi pořadatelem a RKČR.
  6. Pořadatel akce musí průběžně informovat vedoucího akce o přípravách akce. Pořadatel akce musí zajistit organizaci akce, včetně osob pro testovací skupinu.
  7. Pomocník (Figurant) a rozhodčí bude zajištěn organizátorem akce. Během akce bude připraven jeden náhradník pomocník s požadovanou kvalifikací.
  8. Pořadatel musí zajistit v den pořádání akce psa alespoň se zkouškou SchH-1/IPO1/ZVV-1, který je předveden před zahájení oddílu C.
  9. Technické zajištění akce Körung podléhá plně pořadateli akce. Tento je především zodpovědný za předpisový stav předváděcí plochy. Musí zajistit také travnatou plochu 40x80 m včetně všech pomůcek pro obranu dle oddílu C.
  10. Doporučuje se instalovat rozhlasové zařízení.
  11. K zaznamenávání výsledků je třeba připravit výsledkovou tabuli.
  12. Je třeba zajisti patřičný počet ochranných návleků. Taktéž pendreky pistole a odpovídající náboje.
  13. Během testovaní povahy oddílu C se smí v testovacím prostoru zdržovat pouze startující pes. Všichni ostatní psi musí být odvedeni do bezpečné vzdálenosti kde vyčkávají před startem.
  14. Psovodi předvádí svá zvířata ve sportovním (tréninkovém) oblečení. Závěrečného vyhlášení na závěr akce ze účastní i psi kteří Körung nesplnili.
  15. Psovodi předkládají potvrzení o očkování svých zvířat.
  16. Přihlašovací poplatky na Körung se platí RTW Klubu ČR.
  17. RTW Klub ČR si zajistí písařky, formuláře a ostatní materiály nutné pro akci Körung.
  18. Plakáty a Katalogy pro körung jsou zajišťovány RTW Klubem ČR. Případné zveřejňování inzerátů v těchto materiálech je plně věcí RTW Klubu ČR. Každý účastník akce obdrží zdarma jeden katalog.
  19. Pro případ selhání pořadatele, nebo jeho zanedbání vedoucí ke zrušení akce by mělo být sjednáno odpovídající penále.

Přílohy

 

Příloha č.1. Výcviková značka
(materiál ADRK)

Předpokladem pro přiznání výcvikové značky je důležitý platný zkušební záznam ve výkonnostní knížce rotvajlera ze sportovní akce pořádané kynologickou organizací registrovanou KU. Výcvikové značky v tomto smyslu jsou SchH 1 - 3 a IPO 1 - 3, případně zkoušky dle jiných zkušebních řádů uznaných ADRK. Tyto akce musí být posuzovány oficiálním rozhodčím přiděleným KU. Zkoušky dle SchH A nestačí k udělení výcvikové značky.

 

 

Příloha č.2. Chovná hodnota jedince
(materiál ADRK)

Chovnost jedince se zavádí od jeho předků a zahrnuje jeho potomky.

  1. Do chovu přijatí rotvajleři - všichni v plemenné knize zapsaní rotvajleři (s rodokmenem) kteří splnili podmínky chovnosti podle pravidel RKČR a kteří nemají omezení chovnosti.
  2. K chovu preferovaní jedinci - jsou jedinci vybraní během speciální akce - Körung - z jedinců přijatých do chovu. Na "Körung" mohou být přijati pouze jedinci, kteří splňují podmínky RKČR pro udělení titulu Körung, případně doživotní Körung a pro které neplatí zákaz chovu nebo Körung.

 

ReliefSm.jpg (6429 bytes)