Zkušební
řád ovladatelnosti a pracovní upotřebitelnosti psů
ZKOUSKA OVLADATELNOSTI PSA - ZOP
KRITÉRIA PRO ZKOUŠKU ZOP
1. Stáří psa nejméně 10 měsíců. 2. Účast na zkoušce není podmíněna splněním jiného stupně zkoušky. 3. Povelová technika je pro všechny cviky uvedena v části Připomínky k provádění a popis cviků . Obecně platí, že u cviků zk. ZOP může psovod používat zvukové i posunkové povely a to součastně.
OBSAH ZKOUŠKY ZOP
I.Základní část 1.
Přivolání - volba ze dvou variant; 2. Ovladatelnost na vodítku (10 bodů) 3. Ovladatelnost bez vodítka (10 bodů) 4. Sedni - lehni - vstaň ( na vodítku (10 bodů) 5. Odložení (vzdálenost 30 kroků ) (10 bodů)
II. Cviky skupinové a speciální. Počet
psů ve skupině je 3 -5. Složení a velikost skupiny určuje
vedoucí zkoušek po 1. Ovladatelnost na vodítku ve skupině (10 bodů) 2. Sedni - lehni - vstaň ve skupině ( na vodítku ) (10 bodů) 3. Odložení vleže ve skupině ( vzdálenost 30 kroků, 2 min. ) (10 bodů) 4. Přenesení psa psovodem a cizí osobou ( 5 m + 5 m, pes má náhubek ) (10 bodů) 5. Chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením (10 bodů) CELKEM 100 bodů Minimální počet bodů pro získání zkoušky (70 bodů)
KOMENTÁŘ K PROVÁDĚNÍ CVIKŮ ZKOUŠKY ZOP PRO ZÁKLADNÍ ČÁST 1)
PŘIVOLÁNÍ
(10) Povelu : .. Ke mně " a upažení levé ruku s následným připažením " K noze " a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel " Volno " musí vzdálit od psovoda nejméně 10 kroků, Psovod se na pokyn rozhodčího zastaví a otočí se čelem ke psu, na další pokyn rozhodčího přivolá psa povelem " Ke mně ". Pes má radostně a přímou cestou přiběhnout k psovodovi a usednout před něj. Na další povel " K noze " má pes usednout k noze psovoda.
Varianta B Povely : ., K noze " a tlesknutí dlaní levé ruce na levé stehno příp. " Sedni " a tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno ( možno použít u zastavení ) Psovod vyjde s neupoutaným psem. Na pokyn rozhodčího se pes na povel " Volno " musí vzdálit od psovoda nejméně 10 kroků.. Psovod na pokyn rozhodčího zavelí " K noze ". Pes se má radostně a přímou cestou zařadit k levé noze psovoda a pokračovat s ním v chůzi. Na pokyn rozhodčího se psovod zastaví a pes na povel " K noze " nebo " Sedni " usedá k jeho levé noze. . Pozn. Součástí obou variant je i cvik VOLNO - povel ., Volno " a ukázání pravou rukou do žádaného směru. Na tento povel se pes musí vzdálit minimálně 10 kroků od psovoda. Pokud se pes nevzdaluje ani po 3. povelu, může být cvik PŘIVOLÁNÍ anulován.
2.
OVLADATELNOST NA VODÍTKU (10)
3.OVLADATELNOST
BEZ VODÍTKA (10)
4.
SEDNI - LEHNI - VSTAŇ (10)
5.
ODLOŽENÍ (10)
PRO CVIKY SKUPINOVÉ A SPECIÁLNÍ VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ • Počet psů ve skupině je 3-5, velikost i složení skupiny určuje vedoucí zkoušek po dohodě s rozhodčím. • Je žádoucí, aby ve skupině byli psi přátelští, kteří k sobě necítí žádnou antipatii, nebol' jakýkoliv projev agresivity vůči ostatním psům či psovodům ve skupině může znamenat vyloučení psa ze zkoušky. • Pokud zde není uvedeno jinak, platí pro cviky v této části stejné povely i podmínky provádění jako v části základní, Cviky však na pokyny rozhodčího provádějí všichni psovodi i psi ve skupině současně. Pro pohyb celé skupiny může rozhodčí použít další povely Vlevo
( vpravo 1 protichodem ,. - Povel se vydává, když jde skupina v zástupu
za sebou. Po povelu se psovod na prvním místě otočí ve smyslu
povelem daného směru { v poloměru cca l m ) do protisměru( 0 180
), Ostatní pokračují každý až do místa, kde se l.otáčel a
provedou totéž. Skupina jde nakonec protisměrně. • Bude-li ve skupině některý pes neukázněný tak, že svým chováním naruší opakovaně cvičení ostatních psů, může být jeho posuzování rozhodčím ukončeno. . Pokud na zkouškách nebude potřebný počet psů plnicích stejný stupeň zkoušky (alespoň 3), musí se skupina doplnit na potřebný počet pomocnými psy. Tyto psy je povinen připravit pořadatel zkoušek. • Vzdálenost psovodů ve skupině upraví před začátkem posuzování rozhodčí, Mezery by však po celou dobu posuzování neměly být menší než 2 metry a větší než 4 metry. Psovodi ve skupině jsou povinni upravit své tempo chůze tak, aby řadu nepředbíhali, ani se příliš neopožďovali.
1. OVLADATELNOST NA VODÍTKA ve skupině (10 bodů) viz cvik č. 2 pro Zákl. část
2.
SEDNI - LEHNI - VSTAŇ NA VODÍTKU
ve skupině (10 bodů)
3.
ODLOŽENÍ V LEŽE
ve skupině (10 bodů)
4. PŘENESENÍ PSA PSOVODEM A CIZÍ OSOBOU (10 bodů) Součástí tohoto cviku je přezkoušení návyku psa na náhubek. pes má náhubek nasazen po celou dobu trvání cviku. Pokud pes projeví v průběhu cviku agresivitu k psovodovi či k cizí osobě { pomocníkovi ), je cvik ukončen a anulován. Ze zkoušky však pes vyloučen není.Pes sebou má nechat manipulovat bez náznaku strachu a s dostatečným sebevědomím. Nemá z náruče skákat ani se vzpírat. Psovod ho může v průběhu cviku chválit a povzbuzovat.
a) pro psy , které unese ledna osoba{ závisí na fyzické zdatnosti psovoda a pomocníka ) Psovod zvedne svého psa opatřeného náhubkem ze země či z vyvýšené podložky ( lavice, stůl apod, ) a v náručí ho nese S metrů k cizí osobě ( pomocníkovi ). Zde psa cizí osobě předá a ta jej v náručí přenese zpět do výchozího místa. Tam psa opatrně položí na zem nebo na podložku.Psovod jde zároveň s pomocníkem a psa si na výchozím místě převezme. b)
pro osy , kteří musí byt (pro svoji váhu ) neseni více osobami
5.
CHŮZE PO NEPŘÍJEMNEM MATERIÁLU (10
bodů) Psovod
se psem na vodítku u nohy přechází určený prostor, na pokyn
rozhodčího se zastaví a psa u nohy posadí. Na další pokyn
rozhodčího pokračuje v chůzi.
ZKOUŠKA PRACOVNÍ UPOTŘEBITELNOSTI I. STUPNĚ - ZPU 1
KRITÉRIA PRO ZKOUŠKU ZPU-1 1.
Stálí psa nejméně 12 měsíců.
OBSAH ZKOUŠKY ZPU-1 I. Základní část. (Body) l
. Přivolání - volba ze dvou variant: (10 bodů) 2. Ovladatelnost bez vodítka 10 bodů) 3. Sedni - lehni - vstaň ( u nohy, bez vodítka ) (10 bodů) 4. Štěkání { v sedě u nohy, bez vodítka ) (10 bodů) 5. Aport volný ( předmět psovoda ) (10 bodů) 6. Skok vysoký ( jedním směrem, bez vodítka, pes zároveň s psovodem ) (10 bodů) 7. Skok šplhem { překážka typu A, jedním směrem, bez vodítka, pes zároveň s psovodem) (10 bodů) 8. Odložení { vzdálenost 30 kroků, psovod v úkrytu ) (10 bodů) 9. Volitelný cvik : (20bodů) a)
hlídání předmětu psovoda CELKEM
maz. počet bodů za základní část (100 bodů)
II. Cviky skupinové a speciální. Počet psů ve skupině je 3-5. Velikost a složení skupiny určuje výhradně rozhodčí, 1. Ovladatelnost ve skupině ( bez vodítka ) (10 bodů) 2. Sedni - lehni - vstaň ve skupině ( bez vodítka ) (10 bodů) 3. Odložení za pochodu vleže (10 bodů) 4. Chůze po nepříjemném materiálu ve skupině ( na vodítku ) (10 bodů) 5. Lhostejnost k nárazovému zvuku (10 bodů) CELKEM
max. počet bodů za cviky skupinové a speciální (50 bodů) CELKEM
bodů za obě části max. (150 bodů)
KOMENTÁŘ K PROVÁDĚNÍ CVIKU ZKOUŠKY ZPU-1 PRO ZÁKLADNÍ ČÁST 1. PŘIVOLÁNÍ (10 bodů) viz. popis u zk. ZOP
2. OVLADATELNOST BEZ VODÍTKA (10 bodů)) via. popis u zk. ZOP
3.
SEDNI - LEHNI - VSTAŇ
(10 bodů)
4.
ŠTĚKÁNÍ
(10 bodů) posunek- pravou rukou ohnutou v lokti 3x kmitnout vztyčeným
ukazovákem směrem ke psu.
5. APORT VOLNÝ (10 bodů) Povely : .. Aport " - ukázání pravou rukou do směny odhozeného sportu " Pusť" " K noze " - tlesknutí dlaní levé ruky na levé stehno Jako
aport lze použít jakýkoliv předmět nebo hračku ,nesmí to však
být výstroj psa ani pamlsky( např. kost, předměty z buvolí kůže
spod. ), Pes sedí při odhazování předmětu volně u nohy
psovoda, nesmí být přidržován. Aport se odhazuje na vzdálenost
min. 10 kroků. Předmět musí pes přinést těsně před psovoda,
pokud ho však nedonese na vzdálenost menší než 3 kroky, není
cvik splněn.
6.
SKOK VYSOKÝ
(10 bodů) Výška
překážky : Překážka se překonává pouze jedním směrem. Psovod stojí s neupoutaným psem před překážkou. Na pokyn rozhodčího vyšle psa s povelem " Vpřed " přes překážku a sám ho podél překážky následuje. Za překážkou se na další pokyn rozhodčího psovod zastaví a psa usměrní k noze. Pes by měl překážku překonat bez doteku, za překážkou se sám zařadí k noze psovoda a po povelu " K naze " se posadí.
7.
SKOK ŠPLHEM
(10 bodů)
8. ODLOŽENÍ (10 bodů) viz. cvik č. 5 zk. ZOP Psovod však není v dohledu psa, ukryje se v připraveném úkrytu. Jako úkryt může sloužit i zástěna používaná při obraně.
9.
VOLITELNÝ CVIK
(20 bodů) Povel
; " Hlídej " b) Stopa Povely
: " Stopa " - ukázání rukou na zem, kde vede stopa
" Hledej " • první na 1. úseku ( asi v jeho polovině } • druhý stopu ukončuje Předměty na stopě mohou mít plochu max. 100cm ( 10cm x 10 cm ). Způsoby označení předmětů •
zalehnutí, zasednutí, zastaveni, sportování nebo zvedání. Způsob
označení předměty oznámí psovod rozhodčímu při hlášení.
Pokud pes označí předmět, setrvá v poloze označení až do příchodu
psovoda. Psovod nesmí psa k označení ovlivnit povelem. Pokud tak
učiní, nebudou mu body za předmět zadány. Nalezený předmět
psovod ihned zvednutím nad hlavu ukáže rozhodčímu.
PRO CVIKY SKUPINOVÉ A SPECIÁLNÍ Platí stejná všeobecná ustanovení jako u zkoušky ZOP, o velikostí a složení skupiny však rozhoduje 'wluadně rozhodčí.
1.OVLADATELNOST VE SKUPINĚ (10 bodů) viz. popis cviku č.2 u zk. ZOP, avšak bez vodítka.
2. SEDNI - LEHNI - VSTAŇ VE SKUPINĚ (10 bodů) viz. popis cviku č. 4 u zk. ZOP, provádí se však bez vodítka.
3. ODLOŽENÍ ZA POCHODU V LEŽE ve skupině (10 bodů) Povel: K noze - tlesknutí dlani levé ruku na levé stehno "Lehni " . mávnutí levou rukou nad hlavou a trupem psa zepředu dozadu " Sedni " - lehký úder levou rukou na levé stehno Celá
skupina vyjde na pokyn rozhodčího daným směrem, všichni psi
jdou neupoutáni u nohy svého psovoda. Na další pokyn psovodi
povelem " Lehni " odloží své psy a pokračují v chůzi
asi dalších 20 kroků. Na pokyn rozhodčího se zastaví a otočí
čelem ke psu. Na další pokyn se vrátí ke psu, který musí ležet
až do doby, kdy ho psovod na pokyn rozhodčího posadí.
4. CHŮZE PO NEPŘÍJEMNÉM MATERIÁLU ve skupině (10 bodů) viz, popis tohoto cviku ve zk. ZOP. Psovodi však postupují po určené trase za sebou ve skupině a zastavuji se jednotlivě na pokyn rozhodčího.
5.
LHOSTEJNOST K NÁRAZOVÉMU ZVUKU
(10 bodů) Tento cvik má prokázat ovladatelnost psa při hluku, se
kterým se pes můře běžně setkávat. Nedoporučuje se používat
zvuk podobný střelbě. Naopak jako vhodné je možno doporučit
např.bouchání železem do dřevěné desky, nebo do plechu, řinčení
plechovek, velmi hlasitá hudba apod.
ZKOUŠKA PRACOVNÍ UPOTŘEBITELNOSTI II. STUPNE ZPU-2
KRITÉRIA PRO ZKOUŠKU ZPU-2 1.
Stáří psa nejméně 12 měsíců.
OBSAH ZKOUŠKY ZPU-2 I. Stopa stáří 15 min., (100 bodů max) Cizí, 300 m dlouhá, 2x lomená v pravém úhlu, 2 předměty, min(70bodů) II. Poslušnost l.
Přivolání s předsednutím před psovodem (10 bodů) III. Obrana l
.Průzkum terénu ( 30x40 kroků, 4 zástěny ) (10 bodů) CELKEM(stopa,poslušnost,obrana)
(300 bodů)
KOMENTÁŘ K PROVÁDĚNÍ CVIKÚ ZKOUŠKY ZPU-2
STOPA
(10 bodů) Stopa
cizí, 15 min. stará, 300m dlouhá, 2x lomená v pravém úhlu, 2 předměty
( první asi v polovině l .úseku, druhý stopu ukončuje ), limit
pro vypracování stopy je l5 min.
POSLUŠNOST
1. PŘIVOLÁNÍ s předsednutím před psovodem (10 bodů) Povely : " Ke mně " - bez posuvku "
K noze " - bez posuvku
2.
OVLADATELNOST BEZ VODÍTKA
(10 bodů)
3.
PRŮCHOD SKUPINOU OSOB (10
bodů)
4.
SEDNI - LEHNI - VSTAŇ
(10 bodů) Povely : " Sedni " " Lehni "
"Vstaň "
5.
ŠTĚKÁNÍ
(10 bodů) Povel : " Štěkej "
6.
ODLOŽENÍ ZA POCHODU V STOJE S PŘIVOLÁNÍM
(10 bodů) Povely ; " Stůj " " Ke mně " "
K noze "
7. APORT PŘES PŘEKÁŽKU (10 bodů) Povely : " Vpřed .,.,, Aport " " Pusť " "
K noze " Psovod
stojí s neupoutaným psem před překážkou, Na pokyn rozhodčího
odhodí sport přes překážku, na další pokyn vyšle psa s
povely " Vpřed. Aport ". Povel " Aport " musí
zaznít dříve, než pes za překážkou dopadne. Pes překoná překážku,
rychle a pevně uchopí sport a přeskočí překážku zpět.
Usedne před psovoda. Na pokyn rozhodčího psovod psu sport odebere
a usměrni ho k noze.
8.
KLADINA NÍZKÁ
( jedním směrem ) (10) Povely : " Vpřed " " K noze
" přip. " Sedni "
9.
VYSÍLÁNÍ (
min. l5 m ) (10 bodů)
10.
ODLOŽENÍ (
na 50 kroků, psovod v úkrytu ) (10) Povely ; " Lehni "
" Zůstaň "
OBRANA
1.
PRŮZKUM TERÉNU (
30 x 40 kroků, 4 zástěny ) (10 bodů)
2.
VYŠTĚKÁNÍ
(10 bodů) Navazuje
na předchozí cvik.
3.
PŘEPAD PSOVODA Z ÚKRYTU
(30 bodů)
4.
ZADRŽENÍ (
hladké, na 30 kroků ) (50 bodů)
PŘEKÁŽKY a TVARY STOP
Připravil:
Pavel
Sedlák |